"Maksimalna visina snježnog pokrivača u Hrvatskoj otkad postoje mjerenja iznosi 322 cm, a izmjerena je 21. 3. 2013. na Zavižanu, našoj najvišoj meteorološkoj postaji", piše na svojim stranicama DHMZ - Državni hidrometeorološki zavod i dodaje:
"Mjesec s daleko najviše izmjerenih maksimuma je veljača, a slijede je siječanj, ožujak, prosinac i studeni. Godine s najviše izmjerenih maksimuma pripadaju ovom zadnjem desetljeću, i to su 2012., 2018. i 2013., a s kraja prošlog stoljeća ističu se još 1986. i 1993. Važno je imati na umu da je većina postaja počela raditi u drugoj polovici XX. stoljeća. Na postajama s duljim nizom mjerenja ističe se 1929. godina."
Druga godina po visini snijega u Hrvatskoj bila je 1929. godina, kada je u Gospiću 16. 2. izmjereno 285 centimetara, a Učku je zabijelilo 239 centimetara snijega 20. 3. 1970. godine. Cijelu tablicu možete provjeriti ovdje.
Prije devet godina, 14. siječnja 2013. godine, u Zagrebu je izmjereno čak 68 centimetara snijega, što je najviše otkad se mjeri visina snijega u glavnom gradu, odnosno od 1949. godine. Tog je dana odlazak iz kuće na posao ili u trgovinu bio pothvat, a bolnice su se punile ljudima koji su se ozlijedili na ledenom pokrivaču.
Sličan scenarij, koji je uključivao kolaps prometa i desetke ljudi na traumatologiji, u Splitu se odvio godinu ranije. Na dan 3. veljače 2012. Split je paralizirala snježna mećava praćena jakom burom. Snijeg je tada pao i na Braču, Murteru, u Vodicama i u Pločama.
Kakvo nas vrijeme očekuje ove zime?
Iako zima još nije službeno počela, u dijelovima Europe već pada snijeg, a u nekim zemljama najavljuje se i najhladnija zima u posljednjih 65 godina. Meteorolog Dnevnika Nove TV Nikola Vikić-Topić najavljuje da, poput Europe, snijeg stiže i u Hrvatsku, no ne i u sve dijelove zemlje.
Što se tiče najvećih hrvatskih gradova, u Zagrebu se ne očekuje puno snijega. "Vjerojatno će padati u petak, ali ne vjerujem da će se zadržati. Zagreb je velik grad i on je takozvani toplinski otok, pa je temperatura uvijek dva do tri stupnja viša nego u okolici", napominje Vikić-Topić i dodaje kako je temperatura tla trenutačno dosta visoka, oko pet stupnjeva, pa će se i ono što padne odmah topiti. "Medvednica je već druga priča, ondje bi moglo pasti više od 15 centimetara."
Vikić-Topić kaže da ne vjeruje u nagađanja da je pred nama najhladnija zima u posljednjih 65 godina. Smatra da je pred nama većinom blaga zima uz nekoliko prodora hladnoće, i to najizglednije u siječnju. A zašto je tome tako, objašnjava ovdje.
Pogledajte kako izgleda grad u kojem napada najviše snijega na svijetu
+1