Znamo da je Kristofor Kolumbo isplovio 1492. godine na zapad preko Atlantskog oceana, da je Zapadno Rimsko Carstvo palo 476. godine te da su saveznici iskrcali u Normandiji 6. lipnja 1944. To su istine koje su povjesničari potvrdili i potkrijepili dokazima. No među brojne činjenice uvuče se i pokoji mit koji se s vremenom počne smatrati istinitim. Srećom, postoje ljudi koji su se potrudili provjeriti informacije prije nego što su ih uzeli zdravo za gotovo.
1. George Washington nije imao drvene zube
Slika oca SAD-a s bijelom perikom i velikim drvenim zubima stoljećima proganja školarce, no radi se o fikciji – a i logika nalaže da drvo u ustima ne može biti najsretnije rješenje. George Washington doista nije imao sreće sa zdravljem zuba i počeo ih je gubiti još kao mladić. Liječnici su tome doskočili tako da su mu savjetovali nošenje proteza, uključujući one izrađene od zlata, bjelokosti, pa čak i olova, ali drvo nije bilo među korištenim materijalima. Taj mit možda je povezan s lošom higijenom i njegovom ljubavlju prema portu, čija tamnocrvena boja može ostaviti mrlje na zubima, čineći ih nalik drvetu.
2. Julije Cezar nije rođen carskim rezom
Iako je prema prvom čovjeku antičkog Rima nastala carska titula car, a i mjesec u kojem se rodio mu duguje ime, priča o tome da je Julije Cezar nazvan po carskom rezu jer je tako rođen, ne drži vodu. Carski rez zapravo dolazi od "Lex Caesarea" ili "Cezarov zakon". Taj je zakon određivao da se dijete može izvaditi iz majčine utrobe ako majka umre tijekom porođaja.
Kviz općeg znanja: Jeste li od onih koji se ne daju "izvozati"?
3. Vikinške kacige nisu imale rogove
Prema arheološkim dokazima, slika moćnih Vikinga s ogromnim kacigama koje imaju rogove samo je rezultat moderne mašte. Većina vikinških ratnika borila se bez kacige, ali su zato nosili kožne kape. Mit o rogovima dolazi iz umjetničkih djela iz 19. stoljeća i njemačkih opera koje su odlučile dodati taj detalj kostimima.
4. Kleopatra nije bila Egipćanka
Egipatska kraljica Kleopatra, jedna od najmoćnijih vladarica svijeta bila je poznata po svojoj inteligenciji i šarmu. Iako se često smatra Egipćankom, zapravo je grčkog podrijetla. Rođena je u Aleksandriji 69. godine prije Krista i bila je zadnja kraljica dinastije koju je osnovao Ptolomej, general Aleksandra Velikog. Kleopatra je naslijedila oca Ptolomeja XII. 51 godine pr.n.e. i vladala do smrti dvadeset godina poslije.
5. Nisu svi gladijatori bili robovi
Filmovi poput kultnog Gladijatora Ridleyja Scotta ili Spartaka Stanleyja Kubricka učvrstili su mit da su svi gladijatori u drevnom Rimu bili robovi prisiljeni riskirati svoje živote kako bi zabavili mase i razmažene aristokrate. Zapravo, postojale su gladijatorske škole za one koji su tražili slavu, bogatstvo i priznanje. Također, većina borbi nije završavala smrću — cilj je bio nadvladati protivnika, a ne ubiti ga.
6. Nije jabuka kriva za sve
Često nailazimo na nevjerojatne priče o tome kako su se velika znanstvena otkrića dogodila slučajno, a niti Newtonova priča nije iznimka. Međutim, ideja da ga je pogodila jabuka, što mu je odmah dalo uvid u zakon gravitacije, zvuči poprilično nevjerojatno. Jabuka je doista pala, ali nije sve bilo tako jednostavno. Prava priča kaže da je Newton već radio na svojoj teoriji, a trenutak kada je vidio jabuku kako pada sa stabla dok samo mu je poslužio kao potvrda njegove hipoteze.
7. Marko Polo nije donio tjesteninu u Italiju
Prema popularnoj priči, Marko Polo, jedan od najvećih istraživača u povijesti, uvezao je tjesteninu u Europu, posebno Italiju, sa svojih putovanja u Kinu. Međutim, tradicionalno jelo navodno je stiglo u Italiju već krajem 9. stoljeća, kada su Arapi iz Libije osvojili Siciliju - gotovo četiri stoljeća prije nego što je Marko Polo uopće bio rođen.
Najvještiji moreplovci, farmeri i robovlasnici... Ali kako su opasni Vikinzi živjeli - doma?