Galerija Groblje na poluotoku sv. Nikole, Supetar 6 Groblje Kozala, Rijeka 6 Groblje Kozala, Rijeka 6 Groblje na poluotoku sv. Nikole, Supetar 6 Groblja su puno više od posljednjih počivališta. Ona definiraju lica gradova, često su parkovi skulptura, mirni perivoji idealni za razmišljanje, arhitektonska remek-djela i tihi svjedoci drugih vremena. I Hrvatska se može podičiti grobljima velike ljepote i umjetničke vrijednosti, koja se nezaobilazne točke turističkih vodiča. Popis dakako nije konačan, ali izdvojili smo pet naših groblja od sjevera do juga koja su ipak dugačija od drugih. Od velebnih, do manje poznatih i skromnih, ali i ništa manje posebnih.

Groblje Mirogoj, Zagreb

Gradsko groblje Mirogoj u Zagrebu Gradsko groblje Mirogoj u Zagrebu (Foto: Shutterstock)

U trendu Špageti s tunom Tjedni jelovnik Bez puno posuđa i kompliciranja: 7 prefinih ljetnih jela za svaki dan ovoga tjedna Čiovo - 2 Nekad Boa, danas Čiovo Može i bez trajekta: Predivan otok nedaleko od Splita na kojem ćete pronaći pustinju, čisto more i rajske plaže Bijela parmigiana s tikvicama Savršeno za ljeto Bijela parmigiana: Recept za zapečene tikvice sa šunkom i sirom

Mirogoj, bez sumnje najvažniji primjer domaće grobne arhitekture, projektirao je Herman Bollé. Nakon skoro četiri desetljeća izgradnje, otvoren je 1876. godine. Arkade, iako nedovršene, jer su trebale opasavati čitavo groblje, Bolléovo su remek-djelo. Važne ljude ovdje pokopane, kao i umjetnička djela i skulpture mogli bismo nabrajati predugo da zadržimo vašu pažnju.

Gradsko groblje Varaždin

Gradsko groblje Varaždin Gradsko groblje Varaždin (Foto: Shutterstock)

Varaždinsko je groblje važan spomenik parkovne arhitekture, a dio je i Rute europskih grobalja. Isplanirao ga je Herman Haller, a uređenje je započelo 1905. godine. Danas ima status zaštićenog kulturnog dobra. Sedam tisuća posađenih stabala dalo mu je prepoznatljiv oblik, a među brojnim spomenicima valja istaknuti “Anđela smrti” kipara Roberta Frangeša Mihanovića.

Groblje Kozala, Rijeka

Groblje Kozala, Rijeka Groblje Kozala, Rijeka (Foto: Shutterstock)

I riječko se groblje Kozala ističe posebnom i vrijednom arhitekturom. Skulpture i grobnice važnih obitelji najrazličitijih nacionalnosti i zanimanja djela su poznatih umjetnika, a najmonumentalniji je mauzolej obitelji Whitehead. Tada "novo" groblje na Kozali otvoreno je godine 1838.

Groblje sv. Roka, Cavtat

Groblje sv. Roka, Cavtat Groblje sv. Roka, Cavtat (Foto: Shutterstock)

Na najvišoj točki cavtatskog poluotoka nalazi se mjesno groblje sagrađeno za austrijske uprave 1826. godine. Njime danas dominira Mauzolej obitelji Račić ili Gospa od Anđela, rad čuvenog kipara Ivana Meštrovića, sagrađen na mjestu nekadašnje crkvice sv. Roka. Pogled na dvije cavtatske luke i kontrast mora i bijelog kamena prilično je impresivan.

Groblje na poluotoku sv. Nikole, Supetar

Groblje na poluotoku sv. Nikole, Supetar Groblje na poluotoku sv. Nikole, Supetar (Foto: Shutterstock)

Supetarsko groblje okružuje crkvicu sv. Nikole i poseban je svjedok prolaznosti (i ljepote) na kojemu u istoj šetnji prolazite pored dva ranokršćanska sarkofaga, mauzoleja obitelji Petrinović, djela Tome Rosandića izrađenog od bračkog kamena i groba poznatoga bračkog kipara Ivana Rendića - s natpisom "Gdje je Rendić?" koji istovremeno priča anegdotu, poziva na razmišljanje i duhovito se poigrava s vlastitim (ne)postojanjem.

5 neobičnih navika za stolom koje Hrvati ne opraštaju Vino Punjene paprike - 3 Restoran, ilustracija - 4 +1 Čips