Marjan, brdo koje nadvisuje Split, s najvišim vrhom od 178 metara kreira predivnu vizuru grada. Pruža se od stare splitske luke do rta Marjan, u duljini od 3,5 kilometara. Sjeverna je padina pod šumom borova, a u dijelu podnožja južne padine splitske su stambene četvrti.
Brdoviti poluotok dovoljno je velik za sve one koji ga žele posjetiti, istražiti vidikovce i šetališta, kao i "živu vodu", Veli potok zvan i Voda sv. Duje, prema crkvi koja je bila u blizini. Na Marjan se može doći direktno sa splitske Rive; dovoljna je kraća šetnja da bi se došlo do ljepota park-šume, udahnulo svježeg zraka i uživalo u pogledu na grad, otoke Brač i Šoltu te planinske grebene Kozjak i Mosor.
Zanimljivo je i kako je Marjan imao i morski akvarij 1928. godine, koji je bio smješten u paviljonu pokraj zgrade Prirodoslovnog muzeja. Od punte Marjana šeta se do istočnih morskih gradskih granica: Bačvica, Ovčica, Firula, Zente, Trstenika…
Pronaći ćete ondje piknik-zone na Benama i Prvom vrhu, gdje čekaju stolovi i klupe, te uređene staze, platoi i dječja igrališta. Na Marjanu postoji i čitavi niz vidikovaca koji su nastali kad i prvi putevi.
Botanički vrt
Na južnim padinama Marjana 1951. godine osnovan je Botanički vrt. Tada su ondje rasle brojne biljke tropskih i suptropskih područja, a u sjevernom dijelu vrta nalazila se autohtona mediteranska flora. S vremenom je Botanički vrt rastao i privlačio posjetitelje sve do trenutka kada je počeo propadati, a na prvi dan proljeća ove godine je svečano otvoren u novom ruhu.
Kako je Split izgledao prije 130 godina: Bacite oko na fotografije koje bude nostalgiju
"Botanički vrt nije bio samo pedagoška ustanova već i promotor uzgoja i njege biljaka. Početkom 60-tih godina prošloga stoljeća uspješno je surađivao s brojnim botaničkim ustanovama diljem svijeta. Vrt je napredovao do 80-ih kada, nažalost, započinje njegovo propadanje. Odjel za biologiju Prirodoslovno-matematičkog fakulteta angažirao se na njegovoj obnovi. Cilj restauracije i obnove zapuštenog vrta u sklopu projekta “Marjan 2020 – Brdo prošlosti, oaza budućnosti” je pretvoriti ga u interpretacijski centar botanike sa brojnim novim sadržajima i to multimedijalnim i botaničkim sadržajima edukacijskog tipa.
Tako će preuređeni Botanički vrt biti primarno namijenjen edukaciji posjetitelja o prirodi, bioraznolikosti botaničkog svijeta, s naglaskom na mediteransko područje, a samim time i povećavanju svijesti posjetitelja o potrebi očuvanja prirodne baštine i njenog održivog korištenja“, otkriva Javna ustanova Park-šuma Marjan na svojim stranicama, gdje ga možete i detaljnije istražiti. U Botanički vrt u Splitu do kraja 2025. godine možete ući besplatno i uživati u čarobnom Mediteranu, a naplaćivanje ulaznica kreće od sljedeće godine.
Danas posjetitelji mogu uživati uređenim šetnicama i novim informativnim pločama, klupama i sadržajima te osjetiti mir i ljepotu ovog kraja.
Staza pet slapova: Upoznajte svu ljepotu rječice koja završava čudesnim skokom u izvor Krke