Putovanje u Istanbul uvijek nosi dozu uzbuđenja – grad na dva kontinenta nudi fascinantnu mješavinu kultura, povijesti i ritma koji malo koji grad na svijetu može nadmašiti. No, prije nego zaronite u bazare, popijete prvu tursku kavu s pogledom na Bosfor ili krenete u istraživanje palača i minareta, valja znati da vas čeka još jedan zadatak – doći od zračne luke do centra. Istanbul ima dvije zračne luke, obje izvrsno organizirane, ali s obzirom na veličinu grada i prometne gužve, to putovanje nije nužno brzo.
Istanbul Airport (IST)
Novi Istanbul Airport, smješten oko 40-ak kilometara sjeverozapadno od grada, glavno je središte Turkish Airlinesa i većine međunarodnih letova. Njegova veličina i suvremenost ostavit će vas bez daha – od duty free zona do restorana i loungeva, sve izgleda kao da ste zakoračili u aerodrom budućnosti. No kad sletite i prikupite prtljagu, vrijeme je za sljedeću fazu – kako stići do grada?
Najbrži način je metro linija M11, koja direktno povezuje aerodrom s gradom. Moguće je presjedanje na druge linije, poput M7 kod stanice Kağıthane, što omogućuje daljnje povezivanje s Taksimom, Şişliem i drugim središnjim dijelovima. Metro je čist, pouzdan i brz – no s velikim koferima može biti izazov, pogotovo u vrijeme gužve.
No ako vam se ne da presjedati, nositi kofere niz stepenice i probijati se kroz hodnike podzemne željeznice, tu je Havaist – službeni aerodromski autobus koji vozi do gotovo svih važnijih četvrti u gradu. Autobusi polaze iz autobusnog terminala na prizemlju zgrade aerodroma, redovno i organizirano. Karte se mogu platiti kreditnom karticom direktno u autobusu ili putem IstanbulKarta, gradske kartice za javni prijevoz koju možete kupiti na aerodromu. Posebno korisna opcija je da na njihovoj službenoj stranici možete uživo pratiti gdje se koji autobus trenutno nalazi, što značajno olakšava planiranje. Havaist vozi do Taksima, Beşiktaşa, Sultanahmeta, ali i do udaljenijih četvrti poput Bakırköya, Avcılara i Beylikdüzüja.
Ako vam nije problem platiti više i želite komfor, taksi je opcija. Do Taksima ćete platiti oko 25 do 30 eura (ovisno o aplikaciji, vremenu dana i prometu), a vožnja traje između 40 i 90 minuta. Preporučujem aplikacije BiTaksi i Uber, koje u Istanbulu savršeno funkcioniraju jer direktni dogovori s taksistima često završe tim da preplatite svoje putovanje jer ste nasjeli na “just for you my friend” - prijateljski popust.
Iz osobnog iskustva, ako idem na europsku stranu grada – primjerice u Büyükçekmece, Küçükçekmece, Başakşehir ili Beylikdüzü – Istanbul Airport mi je praktičniji i brži. Uz Havaist ili metro, osjećam se kao da imam opcije koje kontroliram, iako – istini za volju – treba imati živaca i za čekanje i za vožnju.
Sabiha Gökçen Airport (SAW)
Zračna luka Sabiha Gökçen smještena je na azijskoj strani Istanbula, i iako se čini dalja od samog centra, odlična je opcija ako vam je cilj istražiti Kadıköy, Üsküdar, Maltepe, Pendik ili druge zanimljive četvrti s pogledom na istočni Bospor. Kompaktna, nešto jednostavnija od nove zračne luke, ali podjednako učinkovita.
Od SAW-a do grada možete koristiti metro liniju M4, koja ide do stanice Ayrılık Çeşmesi gdje se spajate s Marmaray linijom, podzemnim vlakom koji ide ispod Bospora i vodi vas na europsku stranu (staje i na postaji Sirkeci). Put traje oko sat i pol, a cijela ruta je pokrivena IstanbulKartom, tako da je važno da po dolasku prvi nabavite karticu za korištenje javnog prijevoza (kasnije će vam tijekom boravka isto dobro doći).
Kako proći jeftinije u Turskoj: Savjeti iz prve ruke za putovanje na kojem novčanik neće nastradati
Za one koji žele jednostavnost bez presjedanja, tu je i Havabus, autobusna linija koja vozi iz SAW-a do Taksima, preko Kadıköya i Yenisahra. Nije toliko moderna kao Havaist, ali je solidna opcija i popularna među lokalcima. Karte se kupuju kod vozača ili putem aplikacije.
Za one koji idu taksijem, cijena do Taksima se kreće između 30 i 35 eura, a do azijskih četvrti značajno manje – nerijetko manje od 15 eura, pogotovo ako dijelite vožnju.
Letovi iz Zagreba
Iz Zagreba trenutno možete letjeti prema Istanbulu s dvije aviokompanije. Turkish Airlines koristi Istanbul Airport, dok Pegasus Airlines slijeće na Sabiha Gökçen. Već sama karta može vam „sugerirati“ gdje ćete provesti svoje prve sate u Istanbulu, a možda i koji ćete kvart upoznati prvi.
Bez obzira na to s koje strane dolazite – europske ili azijske – Istanbul nije grad u kojem od aerodroma do centra stižete za 15 minuta. Promet je gust, udaljenosti velike, a vrijeme ponekad radi protiv vas. No ono što radi za vas jest – dobra organiziranost prijevoza, bezbroj opcija i energija grada koja vas pogodi čim zakoračite iz aviona.
Ako želite avanturu s lokalnim štihom – birajte metro i Marmaray. Ako vam je bitna udobnost, a ne žurite – autobus Havaist ili Havabus. Ako pak želite najbrže od točke A do B – taksi aplikacije su vaš saveznik. Sve radi, sve funkcionira – samo naoružajte se strpljenjem i dobrim planiranjem.
A jednom kad stignete... Istanbul je vaš.
Što može poći po zlu u idiličnom selu plamenaca? Ako dolazite s psom, puno toga...
Ulična hrana Istanbula: Kokoreč i midye, kraljevi street fooda
Čarolija starog Istanbula: Kuzguncuk - skriveni dragulj koji morate posjetiti