Cijelog života putujem u Istanbul, i to u prosjeku jednom ili dva puta godišnje. Moj djed potječe iz Burse, grada nedaleko od Istanbula, pa sam uvijek imao posebnu vezu s ovom zemljom. Svaki put kad bih dolazio, znao sam da će me dočekati povoljne cijene, ukusna hrana i bogat društveni život. Međutim, posljednje dvije-tri godine sve se to značajno promijenilo. Inflacija u Turskoj, koja je posljednjih godina dosegla zapanjujuće visoke stope, postala je nezaobilazna tema svake kave, kako među domaćim stanovništvom, tako i među turistima.

Zemlja koja je nekoć bila sinonim za povoljne cijene i izvanredan provod, danas se suočava s jednim od najvećih ekonomskih izazova u svojoj modernoj povijesti. Prema posljednjim podacima, inflacija u Turskoj u 2023. godini iznosila je preko 50 posto, a turska lira kontinuirano gubi na vrijednosti. Ovaj dramatični pad doveo je do naglog rasta cijena, što je promijenilo svakodnevni život građana, ali i iskustvo turista, koji su uvijek cijenili povoljne turske cijene.

Istanbul Istanbul (Foto: Shutterstock)

(Ne)prijateljski džepovi

Kada sam se 2021. godine privremeno preselio u Istanbul, za jedan euro mogao sam dobiti oko 8 turskih lira. Ubrzo je tečaj počeo divljati – prvo 9, pa 10, zatim 15, 20... Danas smo već na 36,5 lire za jedan euro (kolovoz 2024.). Naravno, trgovci su iskoristili ovu situaciju kao izgovor za "neprimjetno" dizanje cijena. Iako je inflacija stvarna, ovakva situacija dodatno pogoršava već ionako tešku svakodnevicu. Danas, kad putujem u Tursku, znam da će moj novčanik nastradati. Povratak kući iz Istanbula često izgleda kao povratak iz Londona ili Pariza.

Primjerice, prije nekoliko godina, popularni street food kokoreç (kakav se prodaje u obliku sendviča "yarım" – s pola kruha) bio je pravo gurmansko zadovoljstvo koje si svatko mogao priuštiti. U 2018. godini, kokoreç je koštao 18 turskih lira, što je u to vrijeme bilo ekvivalentno 3,6 eura. Danas, taj isti kokoreç košta nevjerojatnih 350 turskih lira – prema današnjem tečaju to je čak 10 eura! Ovaj drastični porast cijene možda najbolje ilustrira koliko su se stvari promijenile u Turskoj.

Bodrum: ledena kava 6 eura, a pivo u klubu 10 eura

Jedan od primjera koliko su se cijene promijenile doživio sam ove godine tijekom mog odmora u Bodrumu. Otišao sam do jednog dućana poznatog trgovačkog lanca kako bih kupio ledenu kavu za van. Znaš ono, ne da ti se sjesti u kafić, pa uzmeš kavu iz dućana. Kad sam vidio cijenu od 200 turskih lira, što je u lipnju bilo gotovo 6 eura, ostao sam šokiran. Naglašavam "u lipnju", jer u Turskoj nikad ne znaš s kojim ćeš se tečajem probuditi – tečaj varira iz dana u dan.

Politička situacija u Turskoj ima značajan utjecaj na ekonomiju, a time i na inflaciju. U posljednjih nekoliko godina, politička scena u Turskoj bila je obilježena napetostima i promjenama koje su dodatno destabilizirale ekonomiju. Jedan od ključnih faktora koji dodatno pogoršava situaciju su visoki porezi, posebno na luksuznu robu, alkohol i automobile. Turska je poznata po visokim porezima na uvoz automobila, što čini vlasništvo automobila luksuzom za mnoge građane (pitam se odakle ljudima lova za sve one bijesne aute koje vidim na cesti). Porezi na alkohol također su među najvišima u svijetu. Ovo je direktan rezultat politike koja ima za cilj smanjenje potrošnje alkohola, ali i popunjavanje proračuna kroz visoke porezne prihode. Kao rezultat toga, cijene pića u noćnim klubovima i barovima su znatno više nego prije.

Iako su cijene visoke, noćni život u Istanbulu je i dalje vrlo živahan. Klubovi kakvih poželiš, svi dupkom puni, i to bez obzira na cijene. Ako planirate izlazak, pripremite se da za ulaz u klub izdvojite od 10 eura po osobi. Piće, poput Red Bull vodke, koštat će vas između 8 i 10 eura, dok će lokalno pivo poput Efesa biti od 6 do 10 eura.

Koliko para, toliko muzike

Čak i s ovako visokim cijenama, klubovi i barovi u Istanbulu su uvijek puni. Ovo može biti znak da, unatoč inflaciji, ljudi još uvijek imaju dovoljno novca za izlazak i zabavu. Međutim, takav scenarij ne znači da ekonomska situacija nije ozbiljna. Naprotiv, visoke cijene zabave često reflektiraju sve veći jaz između bogatih i siromašnih, što je jedan od ključnih problema u današnjoj Turskoj.

Unatoč ovim izazovima, Turska je još uvijek zemlja u kojoj možete pronaći opcije za svaki džep. Možete pojesti jeftino ili skupo, ući u muzej ili besplatno posjetiti jednu od brojnih džamija u Istanbulu. Sve je stvar snalažljivosti. Javni prijevoz i smještaj i dalje su povoljniji nego u mnogim europskim gradovima, ali uvijek se sve svodi na ono staro pravilo: koliko para, toliko muzike.

Na primjer, posjet manje poznatim, ali jednako zanimljivim atrakcijama može vam uštedjeti novac. Umjesto posjeta skupim restoranima u centru, istražite lokalne kantine (“lokanta” – restorani koji imaju već unaprijed pripremljena jela, obožavaju ih lokalci, a turisti u njima mogu istražiti raznoliku domaću kuhinju) i tržnice gdje možete pojesti tradicionalna turska jela po znatno nižim cijenama naručite li primjerice popularni street food gözleme (nešto kao domaća tortilja punjena sirom, špinatom ili mesom).

Turska ulica nudi mnoštvo povoljnijih mogućnosti, a istraživanje grada pješice ili javnim prijevozom može biti izuzetno korisno, kako financijski, tako i kao prilika da se upoznate s lokalnim životom.
Unatoč svim ovim promjenama, Turska i dalje ima puno toga za ponuditi. Istanbul, Bodrum i druge popularne destinacije možda više nisu jeftine kao nekad, ali su i dalje prepune šarma, kulture i bogatstva koje vrijedi doživjeti. Turska je zemlja kontrasta, a upravo ti kontrasti čine je fascinantnom. U svakom slučaju, putovanje u Tursku danas zahtijeva malo više planiranja i snalažljivosti nego prije, ali i dalje je moguće uživati u svemu što ova prekrasna zemlja nudi.

Sve ostaje u obitelji: Najstariji hotel na svijetu radi već više od 1300 godina Najstariji hotel na svijetu Nishiyama Onsen Keiunkan, Japan - 4 Najstariji hotel na svijetu Nishiyama Onsen Keiunkan, Japan - 3 Najstariji hotel na svijetu Nishiyama Onsen Keiunkan, Japan - 2 +0 Najstariji hotel na svijetu Nishiyama Onsen Keiunkan, Japan - 1

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju