Na sam spomen Frankfurta, vjerojatno vam na pamet padaju dvije stvari. Prva je da se uz njega često navodi „nadimak“, odnosno puno ime – Frankfurt na Majni. Zašto? Zato što postoji i Frankfurt na Odri, koji broji sedamdesetak tisuća stanovnika (znatno manje od „glavnog“ Frankfurta). Druga stvar je sigurno zračna luka, jedna od najprometnijih luka Starog kontinenta. Naime, sigurno ste 1000 puta čuli kako netko leti „via Frankfurt“ za Ameriku ili neku drugu destinaciju, što nije čudno, jer je kad gledamo promet – riječ o šestom najprometnijem aerodromu u Europi, odnosno 13. na svijetu.
Što se Frankfurta tiče, postoji mogućnost da u njemu zaigra i hrvatska reprezentacija, i to 1. srpnja u 21 sat. Zato, nije loše provjeriti kako do ovdje najjednostavnije doći.
Auto ili avion?
Frankfurt se smjestio u njemačkoj saveznoj državi Hessen, i sa nešto manje od 800 tisuća stanovnika, šesti je grad po veličini u Njemačkoj. Geografski, nalazi se jako blizu samog središta Njemačke, a autom vam do njega treba otprilike 10 sati, pri čemu ćete prevaliti put od 900 kilometara. Putem se možete zaustaviti u Mariboru, Grazu i Nurnbergu, koji su najzanimljiviji gradovi na putu ovamo. Zgodan je i Wurzburg, koji se smjestio 100 kilometara od Nurnberga, posebno ako ste ljubitelj košarke. Tu se naime rodio, jedan od najboljih europskih košarkaša svih vremena – Dirk Nowitzki. Tko zna, možda baš naletite i na njega.
A kad smo se već „bavili“ aerodromom, sasvim je logično da su naša dva najveća grada povezana direktnim letovima s Frankfurtom. Linije su dovoljno česte, a prema Skyscanneru, iz Zagreba prometuje naša nacionalna aviokompanija, a iz Splita – Lufthansa. Put traje oko sat i pol, ali, nema ovdje gušta kao kod odlaska automobilom, nema stajanja putem, nema Dirka Nowitzkog…
Frankfurt - 6 (Foto: Getty Images)
A grad nudi…
Pregršt toga, odnosno za svakog ponešto. Grad postoji oko dvije tisuće godina, tako da se itekako imao prilike razviti i „narasti“ do grada kakvog dana spoznajemo. Ljubiteljima arhitekture za oko će sigurno zapeti Römer, kompleks od devet zgrada koji tvore gradsku vijećnicu. Iako je teško oštećen u Drugom svjetskom ratu (zajedno s trgom Römerberg na kojem se nalazi), danas je na sreću stanovnika Frankfurta i njihovih gostiju u potpunosti obnovljen. Od sakralne umjetnosti posjeta su vrijedne katedrala svetog Bartolomeja (iako tehnički nije riječ o katedrali) te crkva svetog Paula. Poznata je i zgrada zvana „Alte Oper“ (stara opera), nekadašnja operna kuća, a danas koncertna dvorana u kojoj se i dalje izvode nastupi (ali ne oni operni).
Kad smo već kod umjetnosti, recimo kako je najpoznatija osoba rođena u Frankfurtu jedan od najznačajnijih književnika ikad – Johann Wolfgang von Goethe. Iako je stradala u velikom ratu, obnovljena je te danas služi kao muzej. Pa eto, ako se želite pohvaliti prijateljima da ste bili u domu autora Fausta, samo naprijed.
Ono što je nemoguće ne primijetiti, pogotovo kad gledate panoramu grada jest ogroman broj nebodera, atipičan za europske gradove. Ukupno broji 18 nebodera (ako kao neboder definiramo zgrade koje uvis idu 150 ili više metara). Najviša od njih je toranj Commerzbank, koji se uzdiže do 259 metara, te je trenutačno druga najviša zgrada u Europskoj uniji. Viši je tek toranj Varso u glavnom gradu Poljske Varšavi.
Željni prirode također će doći na svoje. Grad se smatra „zelenim“, a uz brojne parkove, tu su i dva botanička vrta. A ako ne uživate ni u arhitekturi ni zelenilu, već želite samo obaviti dobar šoping, moguće je i to. Glavna ulica za kupovanje je Zeil u kojoj se nalaze poznati trgovački lanci, dok se skupi i luksuzni brendovi nalaze u Goetheovoj ulici, pa tamo slobodno zađite ako vas zanima a) pogledati što ima i kako troše bogati ili b) ako ste dovoljno bogati da si priuštite skupe komade visoke mode.
Frankfurt - 3 (Foto: Getty Images)
Gastronomija
Kuhinja Hessena ima par stvari koje bi svakako valjalo kušati. Za početak, počastite se čašom Jabučnog vina (Apfelwein), gorkog jabučnog cidera koji će biti dobar izbor za toplo vrijeme. Samo piće ima razne varijante, a za koju god se odlučite nećete pogriješiti.
Zatim tradicionalan je i zeleni umak koji se dobiva mješavinom začinskog bilja, jaja, ulja i octa. Obično se služi uz kuhana jaja, krumpir ili meso, tako da ako vidite stavku „zeleni umak“ na meniju, ne morate se pitati o čemu je točno riječ.
I jasno, sigurno ste čuli za pojam „Frankfurter“, jer je teško naći poznatiju hrenovku na svijetu od te. Pa ako ste ljubitelj hrenovki, onda je Frankfurt zaista grad po vašoj mjeri.
U samom gradu i okolici nalazi se 36 Michelinovih restorana, a što se tiče kuhinja nema čega nema. Afrička. Azijska. Južnoamerička. Sve su one u ovom gradu pronašle dom. Dodali bismo da isto nije ni čudno, s obzirom da se već godinama u raznim izborima Frankfurt proglašava jednim od najboljih gradova za život u Europi.
Transport
Metro, tramvaji i autobusi. Kao da više i treba. Ok, i jedna linija trajekta. Tu si i prigradski vlakovi, ali samim gradom se najbolje kretati podzemnom željeznicom, a kao „asistenciju“ uzeti tramvaje i autobuse.
Sve o Euru 2024. potražite na našem portalu gol.hr
Grad Mercedesa u kojem se nadamo da ćemo Hrvatsku gledati u četvrtfinalu +1