Galerija Düsseldorf - 1 1 Düsseldorf - 2 1 Düsseldorf - 3 1 Düsseldorf - 4 1

U trendu Složenac od naribanih tikvica Najlakši recept Izvana hrskav, a iznutra mekan i sočan: Naribajte tikvice i napravite ovaj neodoljivi ljetni složenac Apartman Sto ljudi... Najgori gosti na koje se tuže domaći iznajmljivači: "Dva tjedna nisu izlazili iz apartmana, ne znam što su radili" Orebić - 1 Baza iz snova Gradić na Pelješcu s fasadama boje sunca što diše ritmom prošlih vremena

Na sam spomen Berlina odmah se možete sjetiti par stvari. Ako vam netko spomene München stvar je jednaka. No, kad vam netko spomene Düsseldorf znate li išta o tom gradu osim da zvuči prilično „njemački“? Što povezujete s njim? Na prvu teško išta, jedino će se bolji poznavatelji povijesti i arheologije sjetiti kako se ovdje, otprilike desetak kilometara od granica grada nalazi dolina Neandertal. Ako vam još ne zvoni, recimo da je riječ o mjestu gdje su sredinom 19. stoljeća otkriveni ostatci jednog našeg davnog rođaka – Neandertalca.

A što se tiče samog nogometa, ako smo dobro provjerili, više ne postoji šansa da u ovom gradu zaigra naša reprezentacija. Doduše, sigurno ćemo krajičkom oka gledati dvoboj Španjolske i Albanije, koji će se ovdje održati 24. lipnja, u isto vrijeme kad ćemo mi pokušati dokazati da još možemo, i dati sve od sebe protiv Italije.

Dolazak u Düsseldorf

Iako, kako smo rekli, ovdje nećete gledati Hrvatsku, nije loše znati put do Düsseldorfa, jer čudni su putevi turistički i nikad ne znate u kojem gradu možete završiti. E pa, ako sjednete u auto, do ovdje ćete se bome itekako navozati. Uz već „standardni“ prolaz preko Austrije, put vas vodi kroz nekoliko većih i značajnijih njemačkih gradova, tako da vam putem neće biti dosadno. Možete proći kroz Nurnberg, Frankfurt te Koln, prije nego (gledano iz Zagreba) prođete preko 1100 kilometara i završite u Düsseldorfu. Vrijeme provedeno u autu? Prava „sitnica“, tek nešto više od 12 sati. No, uz usputna „izletovanja“ u navedenim gradovima, put može biti sasvim interesantan…

A znate li možda što povezuje Zadar, Pulu, Split, Dubrovnik, Rijeku i Zagreb s Düsseldorfom? Direktni avionski letovi! Teško je valjda pronaći bolje povezano europsko odredište zračnim putem s Lijepom Našom, no Ryanair ima veliki broj letova, posebno sada, kad je u pitanju ljetna sezona.

Düsseldorf - 5 Düsseldorf - 5 (Foto: Getty Images)

Kako provesti vrijeme u Düsseldorfu?

U gradu koji broji oko 630 tisuća stanovnika sadržaja ne nedostaje. Obilazak je najbolje započeti iz starog grada, koji broji preko 250 barova, restorana i kafića. U nekom od njih zastanite i uživajte u pivu, s obzirom da tradicija pivarstva ovdje seže još i u rimsko doba. Jasno, i ovdje se živi uz rijeku, u ovom slučaju – Rajnu.

Oni kojima je arhitektura bliska, svakako će posjetiti kompleks zgrada Neuer Zollhof. Riječ je o tri zasebne zgrade koje je krajem devedesetih projektirao slavni (možda i najslavniji živući) arhitekt Frank Gehry. Zgrade su zaobljene i pune kontrasta, a sve one željne papice, razveselit će vijest da se u njima nalaze dva vrlo dobra restorana – Meerbar i Rocca.

Pišući o njemačkim gradovima, primijetio sam da im je gotovo svima zajednička jedna stvar – ljubav prema zelenilu. Niti Düsseldorf po tom pitanju nije iznimka. Uz sjajni botanički vrt gdje vas čekaju biljke iz cijelog svijeta i u koji je ulaz besplatan, tu su i Rheinpark, Nordpark, Japanski vrt… Uglavnom, mjesta za odmor uz cvrkut ptica ovdje nimalo ne fali.

A nekad je čovjeku potrebno i onih „prizemnih“ stvari, koje uključuju želju za trošenjem teško zarađenog novca na skupe „krpice“. Za sve takve, tu je Königsallee, odnosno „Kraljeva aleja“, jedna od najpoznatijih ulica za šopingiranje u Njemačkoj općenito. Ponuda je ogromna i „blještava“, pa tako uključuje brendove kao što su Louis Vuitton, Gucci, Zegna, Burberry… Ima i trgovina za one "plićeg" džepa, ali ipak, dominiraju ovakve i slične.

Düsseldorf - 1 Düsseldorf - 1 (Foto: Getty Images)

Gastro ponuda

Kad je riječ o gastro sceni, moramo se vratiti na priču o pivu. Ovdje se rado pije altbier (doslovni prijevod je „staro pivo“), kombinacija lagera i alea. Pivo postoji od 19. stoljeća, a ima poseban proces fermentacije.

Od jela popularno je „Himmel und Ad“ (Nebo i zemlja), koje je ime dobilo po krumpirima i jabukama. Jednostavno, jabuke u ovom slučaju predstavljaju nebeske plodove, a krumpiri – zemlju. No, zastanite na trenutak i nemojte misliti kako je ovo vegetarijansko jelo. Pire i jabuke ovdje samo služe kao prilog za glavno jelo koje ljudi obično ili jako vole ili nikako ne vole – krvavice.

Zanimljiva je i posebna vrsta palačinke – speckpfannkuchen. I dok palačinke obično jedemo punjene raznim marmeladama i krem namazima, ova je punjena – špekom. Tako da, nakon posjete ovom gradu, možda i vi počnete drukčije pripremati palačinke.

Generalno – restorana ima mali milijun, i onih s Michelinovim zvjezdicom i onih bez nje, pa s ovom gastro avanturom teško možete biti nezadovoljni.
Javni prijevoz

Iz samog grada vlakom ćete začas svugdje, s obzirom da je Düsseldorf važno željezničko središte. A po samom gradu, kretanje je također njemački precizno. A kako i ne bi bilo imajući u vidu kako su vam na raspolaganju podzemna, nadzemna, tramvaji, autobusi

Sve o Euru 2024. potražite na našem portalu gol.hr

Dom Žutog zida: Zeleni njemački grad koji je centar moćne industrije Dortmund - 1 Dortmund - 2 Dortmund - 3 +1 Dortmund - 4