"Osvajanje vulkana Ojos del Salado mi je veliki uspjeh i čast mi je promovirati ljubav prema planinarenju i vulkanima te motivirati druge, posebno one koji tek razmišljaju o ovakvim izazovima“, otkrila nam je avanturistica Danijela Muškardin (51) koja živi svoje snove, po povratku s ekspedicije na najviši vulkan svijeta (6893 metra). Istrijanka rodom iz Brseča koja živi i radi u Italiji, gdje je zaposlena u biomedicinskoj industriji, u siječnju ove godine zakoračila je na vrh južnoameričkog diva. U penjačkom životopisu Danijala ima upisane i vulkane Kilimandžaro, Pico di Orizaba i Damavand – i ne planira stati.
Ojos del Salado (Foto: Danijela Muškardin)
Pomicanje granica
"Oduvijek obožavam putovati, a od svojih brojnih avantura izdvojila bih i obilazak 7 Wonders of the World ili 7 Svjetskih čuda novog vijeka. Volim more i planine, a odnedavno sam se posebno zaljubila u vulkane. Jedrenje, kojim sam se bavila u mladosti sigurno pomaže da sada lakše podnosim planinske vjetrove, a planinariti sam počela iz jednostavne, primarne potrebe da stupim u kontakt s prirodom i sa samom sobom, te da pomičem vlastite granice i mogućnosti.
To su u početku bila lakša planinarenja, ali ta je ljubav s vremenom sve više rasla i svaki put bi se javljala potreba za nekim novim, većim izazovom. Do sada sam ispenjala tri najviša vulkana na tri kontinenta, te je za ovaj Božić i Novu 2025. godinu odluka pala na odlazak na južnoamerički Ojos de Salado, visok 6893 metra.
Ojos de Salado je najviši vulkan svijeta i druga najviša planina Južne Amerike. Zbog svoje visine izlaže penjače niskim razinama kisika i drugim fiziološkim izazovima. Klima je ekstremna, s jakim vjetrovima i naglim promjenama vremena. Terenski uvjeti dominiraju strmim padinama i pukotinama te zahtijevaju tehničke vještine penjanja i odgovarajuću opremu. Također, udaljenost i pristup vulkanu su dugi i naporni, dok je logistika ekspedicije složena. Sve ovo čini Ojos de Salado posebnim i izazovnim vulkanom koji privlači mnoge penjače diljem svijeta“, priča nam Danijela, koju smo priupitali i kakve su pripreme potrebne za takvu avanturu.
Ojos del Salado - 14 (Foto: Danijela Muškardin)
"Uspon na Ojos de Salado, najviši vulkan na svijetu, zahtijeva vrhunsku fizičku i psihološku spremnost, iskustvo u planinarenju i penjanju te detaljne pripreme. Potrebno je stjecanje fizičke kondicije: redovni kardio treninzi, hodanje po neravnom terenu s opremom, hodanje na što većoj nadmorskoj visini. Traže se i tehničke vještine: korištenje opreme, tehnike samoosiguravanja i spašavanja. Oprema treba biti visokokvalitetna odjeća i obuća. Potrebna je i aklimatizacija: postupno povećavanje visine kako bi se tijelo prilagodilo razrijeđenom zraku. Također, važno je biti svjestan rizika poput visinske bolesti, hladnoće, lavina i sl. Uspon na Ojos de Salado je ozbiljan pothvat i zahtijeva temeljitu pripremu i planiranje“.
Tess i Lovre na vrhu "bosanskih Himalaja": O njima smo sanjali godinama i sigurno ćemo se vratiti +12
Trud se isplatio
Danijela je sama organizirala rutu, uz podršku prijateljice Jubitze Riviera Vega, vlasnice agencije Ojos de Salado Tour Adventure.
"Odlazimo rutom pustinje Atacama i alterniramo dane penjanja i aklimatizacije s danima odmora i laganih šetnji na Laguni Santa Rosa i Laguna Verde, najvećem slanom jezeru na visini od 4300 metara. Zavšni uspon započinje iz planinarskog doma Murray na 4500 metara, odakle nas lokalni vodič Jochan Foxter CD prevozi do doma Tejos na 4800 metara, početne točke za penjanje na Ojos de Salado. Jutarnje temperature bile su niže od -25 °C, uz vjetar. Dan povoljan za uspon bio je 1. siječnja 2025. Nakon gotovo 10 sati hoda dolazim u 14:55 po lokalnom vremenu na vrh. U trenutku kad pogledaš oko sebe i nagradi te fantastičan krajolik, shvatiš da se sav trud isplatio. Povratak brzim tempom trajao je oko tri četvrt sata“, otkriva Danijela, koju smo pitali i koji su to bili najveći izazovi na usponu te koje bi trenutke – zahtjevne, ali i lijepe, izdvojila.
Nagrada na vrhu
"Uspon se većinom sastoji od pješačenja, osim završnog dijela gdje se penje po stijenama. Posljednjih 20-30 metara opremljeno je fiksnim konopima radi sigurnosti penjača. S vrha vulkana pruža se zadivljujući pogled na okolne krajolike. Imala sam sreću da me poslužilo idealno vrijeme – sunčan dan, relativno toplo i bez vjetra u trenutku dolaska na vrh. Veliki izazov tijekom uspona predstavlja potreba za stalnom koncentracijom na disanje, sporim hodanjem i unosom dovoljno tekućine, čemu je prethodila adekvatna aklimatizacija u prethodnim danima.
Najteži trenutak svakako je onaj kada te napusti prijatelj ili partner na usponu. Tada trebaš dati sve od sebe, ne smesti se i nastaviti borbu sam. Borba traje do kraja, dok god čovjek ne stane na vrh i dok se sretno ne vrati u bazni kamp. Najljepši trenutci su oni kada se spustiš i osvijestiš da si ostvario svoj cilj. Najveća čar svakog putovanja je priprema, istraživanje i na kraju uspjeh u svemu, a da je sve prošlo kako treba. To je ono što čovjek pamti. Najviše ću pamtiti prijatelje koje sam stekla putem; prijateljstva stečena u planini su nezaboravna“.
Ojos del Salado (Foto: Danijela Muškardin)
Svima onima koji se odluče na takav pothvat, Danijela poručuje:
"Preporučila bih da odlazak na Ojos de Salado, najveći vulkan svijeta, treba shvatiti kao ozbiljan pothvat koji zahtijeva konstantnu pripremu i planinarenje. Osim vulkana, trebate uzeti u obzir da ćete biti bogatiji za jedno novo iskustvo, bogatiji vidicima i novim prijateljstvima. Prijateljstva stečena u planini su nezaboravna. Idemo - Vamos!“.
"Osjećaj je neopisiv - kao da ste na vrhu svijeta": Uspon do Dobre Majke koja pazi na uzbudljivi francuski grad +11