Bigos je vrsta lovačkog gulaša s kupusom, puno mesa i gljiva. Riječ je o poljskom nacionalnom jelu koje je popularno i u Ukrajini. Prema legendi, bigos potječe iz 1385. i vremena velikog vojvode Vladislava II. Jagelovića.
Priča kaže da ga je u prošlosti konzumirala uglavnom aristokracija jer sadrži dosta divljači (fazan, divlja svinja, jelen), a "obični" si ljudi tada nisu mogli priuštiti puno mesa.
Današnje verzije bigosa uglavnom sadrže svinjetinu i govedinu i uvijek je prisutan na poljskim jelovnicima, osobito u zimskim mjesecima. Tradicija je da se jede dan nakon Božića. Obično se priprema u velikim količinama, a kažu da je podgrijan još ukusniji, nešto kao naš grah ili sarma.
Postoje mnogi recepti za bigos. Kiseli kupus je uobičajen, ali u nekim receptima se dodaje i svjež. Tu su najmanje dvije vrste mesa (kobasica kielbasa, svinjski but, govedina i / ili svinjetina), svježe ili suhe gljive, luk, rajčica, ponekad i med, vino i razni začini poput lovora, borovice, kima, mažuraan, čak i suhe šljive i jabuke...
Bigos se obično poslužuje s krumpirom ili kruhom te uz vino ili dobro ohlađenu votku. Mi vam donosimo recept za najjednostavniju verziju:
Sastojci za gulaš bigos:
- 1 kg kiselog kupusa
- 250 g svinjetine bez kostiju
- 250 g teletine
- 250 g dimljene kobasice
- 125 g slanine
- 10 g sušenih gljiva (po izboru)
- 5-6 sjeckanih suhih šljiva
- 2 oguljene jabuke
- 2 žlice koncentrata rajčice
- 2 lovorova lista
- 1 veliki luk
- 1 žlica brašna
- ½ šalice crnog vina
- sol i papar po želji
Priprema gulaša bigos:
- Namočite suhe gljive u pola litre tople vode. Ostavite da se namaču oko 20-40 minuta. Kad su mekane, ocijedite vodu i spremite je sa strane, a gljive izrežite na manje komade. Narežite na manje komade i svinjetinu, teletinu i kobasice.
- Izrežite slaninu na manje komade i prepržite u tavi dok se masnoća ne otopi. Stavite ih sa strane.
- Na dobivenoj masnoći prepržite komadiće svinjetine i teletine koju ste prethodno posolili i popaprili. Pirjajte sve zajedno oko osam minuta dok meso ne dobije lijepu zlatno-smeđu boju sa svih strana.
- Dodajte u tavu i narezane kobasice i prijajte sve zajedno još oko pet minuta.
- Kiseli kupus sitno izrežite, stavite u lonac s vodom u kojoj su se namakale gljive.
- U lonac dodajte prepirjane komadiće mesa, kobasice, slaninu, gljive, koncentrat rajčice i lovorove listove. Promiješajte. Kuhajte sve zajedno oko pola sata.
- Ulijte vino i kuhajte još 20 minuta.
- Dodajte suhe šljive i sitno nasjeckane oguljene jabuke i kuhajte sljedećih 20-30 minuta. Ako je potrebno, dodajte još vode.
- Napravite zapršku: sitno nasjeckajte luk i prepirajte ga na ulju. Kad požuti dodajte žlicu brašna i podlijte s nešto vode. Sve dobro promiješajte i pirjajte par minuta dok se zaprška ne zgusne, a potom je dodajte u lonac s kupusom. Kuhajte sve zajedno još desetak minuta.
- Posolite i popaprite po želji.
- Poslužite toplo s kruhom ili kuhanim krumpirom. Dobar tek!
Sutradan su ukusnija: 10 jela koja stajanjem postaju bolja +0