Japanski viski, pivo i sake neka su od alkoholnih pića koja su prešla granice Zemlje Izlazećeg Sunca i udomaćila u supermarketima i na stolovima diljem svijeta. No odvede li vas put u Tokio možete se susresti s pićem koje se naziva doburoku.
Nekoć ilegalni napitak jedan je od najkontroverznijih u japanskoj povijesti. Doburoku se smatra pretečom, ili majkom sakea, pića koje se radi od tek tri sastojka: riže, kvasca i vode. Sake, navodno, potječe iz Kine, od kuda je došao u Japan, gdje se i udomaćio. Doburoku se radi od istih sastojaka, ali je način proizvodnje drugačiji, zbog čega je slađi i sadrži manje alkohola – najčešće šest do osam posto.
Što je doburoku?
U osnovi, to je čist i sirov sake prije pasterizacije i filtracije, izgleda koji podsjeća na mlijeko i grubljom teksturom jer sadrži komade riže. Ima voćne arome, sladak je, ali sadrži puno kiseline. Okus se uspoređuje s jogurtom. Njegova prošlost, baš poput samog naziva te izgleda, je poprilično mutna. Doburoku je bilo omiljeno piće poljoprivrednika i šintoističkih svećenika, a 1855. godine bilo je oko 450 proizvođača samo u Edu (današnjem Tokiju).
No nova vlada, zakoni i porezi doveli su do zabrane proizvodnje tog pića u kućnoj radinosti, a doburoku proizveden nakon tog trenutka počeo se nazivati mitsuzoushu, odnosno tajno proizveden alkohol. Međutim, čak i tijekom te zabrane, doburoku se mogao naći u Japanu, a šintoistički hramovi mogli su ga i dalje koristiti tijekom obreda.
Iako je nekontrolirana proizvodnja alkoholnih pića kod kuće i dalje ilegalna, japanska vlada je 2003. omogućila nekim kafićima, barovima i restoranima komercijalnu prodaju.
Danas Japan broji 193 mjesta diljem zemlje koja imaju dozvolu za prodaju doburokua, a stručnjaci predviđaju da će ih u budućnosti biti još više te da doba doburokua tek dolazi.
Tutankamonovo prokletstvo: Grobnica koja je na smrt osudila one koji su ušli u nju +3