Dashi je japanski sinonim za umami okus. Riječ je zapravo o bogatom i složenom temeljcu za juhe i umake koji ima okus kao da se satima kuhao na štednjaku. U stvarnosti, priprema se tek od nekoliko sastojaka, a može biti gotov za svega 15 minuta ili pola sata.
Najjednostavniji dashi je veganski – napravljen je od kombu alge koja se namače u hladnoj ili toploj vodi. Opojnije verzije, pak, nastaju ekstrakcijom okusa iz sušene tune (katsuobushi), sušenih sardina, shiitake gljiva, pržene soje i slično.
Pripremiti temeljac dashi je jednostavno poput pripreme čaja. Unatoč tome mnogi vjeruju kako je dashi najveća tajna japanske kuhinje koja mnogim jelima daje neodoljivu dubinu okusa.
Sastojci za dashi:
- 1 litra vode
- 10 g alge kombu
- 10 g pahuljica katsuobushija
Kako se radi dashi?
- Namočite algu kombu u vodi u loncu. Nakon 10 do 15 minuta namakanja kada kombu postane mekana i fleksibilna stavite sve zajedno na štednjak i zagrijte.
- Ne dopustite da voda zavrije jer biste mogli dobiti gorak temeljac. Umjesto toga, zagrijavajte tekućinu na laganoj temperaturi, a uklonite je s vatre kada se pojave prvi mjehurići u loncu.
- Izvadite iz tekućine kombu alge, vratite je na vatru i ubacite ružičaste pahuljice katsuobushija, odnosno sušene prugaste tune. Kada tekućina zavrije, maknite je s vatre i pustite da se pahuljice namaču u vodi oko 10 minuta.
- Što je katsuobushi duže u vodi, to će okus temeljca biti snažniji.
- Ocijedite katsuobushi iz vode i dobili ste dashi.
- Dashi možete iskoristiti kao temeljac za miso juhu, ramen, pa čak i kuhanje riže. Dobar tek!
Savjet plus:
U trgovinama azijske kuhinje i zdrave hrane možete kupiti i instant dashi u prahu koja skraćuje cijeli proces pripreme temeljca na svega par minuta.