• Hrana i piće
  • Putovanja
  • Aktualno
  • Zanimljivosti
  • Škola kuhanja
  • Želim više
  • Preporuke
Upravljaj obavijestima

Prati nas

  • Impressum
  • Uvjeti korištenja
  • Zaštita privatnosti
  • Politika o kolačićima
close image
  • Dnevnik.hr
  • Vijesti
  • Sport
  • Showbizz
  • Lifestyle
  • Zdravlje
  • Biznis
  • Zabava
  • Tv
Putovanja #budimpešta

U suprotnom smjeru (ili kako provesti godišnji odmor u dalekim planinama)

I tako se jedan automobil ZG registracija zaputio praktički u kontra smjeru – dok su svi kretali na Jadran, nas je put vodio u planine, a čak moram priznati, da sam se zlobno nasmijao vidjevši kolonu koja ulazi na naš autoput kod Goričana. Buahaha, eto vam more, luzeri.
Vedran Jurić
Vedran Jurić 3.09.2023 18:03 komentari
viber Created with Sketch.
Slika nije dostupna
Slika nije dostupna

U trendu Vinski vikend u Zagorju - 18 Taman za izlet Dođite žedni i gladni: Zagorske adrese na kojima se fino pije i jede Kolač od tri sastojka Bez mlijeka, ulja i maslaca Lagan kao oblak: Recept za kolač od 3 sastojka koji se topi u ustima Svinjski kotleti I slano i slatko 7 omiljenih jela za svaki dan ovog tjedna koja se pripremaju bez puno truda

Nisam baš neki zaljubljenik u more i morske radosti. Dobro, da ne bogohulim, točnije je reći, ne volim sve što ono ljetna sezona donosi, more van nje mi je i više nego ok. Točno, postoje još neke oaze poput nekih otoka (iz iskustva ću uvijek spomenuti Dugi Otok) gdje još ne ljetuje 8 milijuna turista i gdje vlada kakav takav zen.

Ipak, činjenica je i da nisam fan vrućina, i da je meni, sam koncept kupanja postao u najmanju ruku – dosadan, te ću radije na more van sezone. A u samoj sezoni (čitaj: srpanj i kolovoz) biram, prije dvije godine otkriven – planinski odmor.

Planinski odmor smo, moja bolja polovica i ja otkrili prije dvije godine. Rekli smo sebi samima – ok, imamo dijete staro godinu dana, vani je milijardu stupnjeva, ajmo probati na par dana otići put planina i rashladiti. I koliko god nam je ta ideja bila strana, dali smo joj šansu i napravili pun pogodak.

Te, još uvijek „koronastične“ 2021. izbor je pao na Dolomite, točnije mjesto Vason na dvije tisuće metara nadmorske visine. Da, ako je korona donijela išta putnicima, to je bilo prilično snižavanje cijena, pa smo izvrsni smještaj u aparthotelu s uključenim doručkom plaćali oko 100 eura na noć. Naravno, tragedija čovjeka koji voli Italiju (odnosno moje malenksoti) jest da toga više nema, te sad isti taj smještaj pjeva uhu „neugodnih“ 250 eura.

No, planine su nam se svidjele, pa smo im dali šansu i lani. Austrijske Alpe, točnije mjesto Kleinarl (nedaleko sjajnog skijališta Flachau) pokazale su se punim pogotkom, a smještaj za nas troje (+pas koji je također bio i u Dolomitima) izašao je s doručkom u zgodnom aparthotelu 120 eura za noć.

No, ove godine su cijene nešto rasle i u Austriji, a mi smo bili željni novih izazova. Dakle nisu nas primarno cijene odbile od Austrije i umirujućih zelenih pašnjaka gdje krave neometano pasu i nalaze se u nekoj vrsti Nirvane, već želja da odemo u neke nove planine (kad su već Dolomiti, barem ono što bismo od smještaja htjeli – preskupi).

Počeo sam "kopati" druga odredišta, te sam nekako na kraju naišao na mjesto za koje sam čuo prije gotovo 30 godina, zbog slavne skijaške skakaonice. Mjesto se zove Zakopane, a nalazi se na samom jugu Poljske (iz jednog smjera do slovačke granice treba tek 15 minuta).

Našli smo sve informacije o njemu (svevišnjemu budi hvala na guglu, fejsbuku, jutjubu i sličnim blagodatima modernog čovjeka), tj. bar smo mislili da smo našli, jer Zakopane baš i nisu ispale mjesto za mirni planinski odmor, ali bit će vremena za pisanje i o tome. Ipak, svidjelo nam se, te smo čak i četiri mjeseca pred put direktnim upitom rezervirali 6 noći za 660 eura (nas troje + pas, doručak uključen) u Aparthotelu Bellamonte. Svakako se javite direktno, jer sam na temelju kukanja i žicanja „uf, pa koštate kao da rezerviram preko agencije, dajte neki popust“, uštedio pedesetak eura.

E sad, do Zakopana vode tri puta, svaki se razlikuje u broju kilometara i vrsti ceste. Mi smo izabrali onaj koji vodi od Budimpešte preko Košica, s namjerom da prvu noć provedemo u mađarskoj prijestolnici. Naime, put do Zakopana od Zagreba ima cca 800 kilometara i devet sati vožnje, što je teško savladivo i odraslima, a kamoli djetetu od tri godine, te je tako pala odluka da ćemo prvu noć provesti u Pešti.

I tako se jedan automobil ZG registracija zaputio praktički u kontra smjeru – dok su svi kretali na Jadran, nas je put vodio u planine, a čak moram priznati, da sam se zlobno nasmijao vidjevši kolonu koja ulazi na naš autoput kod Goričana. Buahaha, eto vam more, luzeri. Na pumpi u Hrvatskoj netom prije granice kupili smo desetodnevnu vinjetu koja stoji oko 13 eura.

U Peštu smo stigli u subotnje popodne, ostavili psa na čuvanju u hotelu za pse Dogmopolite (sasvim ok mjesto, a za ljubimca ćete platiti 24 sata čuvanja, odnosno 23 sata i 59 minuta oko 18,5 eura), te krenuli odmah put zoološkog vrta, jer nas je naša mila kćer, koja nije htjela pasti u popodnevni san, jedno 176 puta pitala „koliko još“.

Budimpeštanski zoološki je TOP, a ulaznice za dvoje odraslih i jedno dijete (od 2 do 18 godina) plaćaju se 11.000 forinti, odnosno 28,5 eura. Dobra vijest je da se karte mogu uzeti preko neta.

Zoološki ima sve – u usporedbi sa zagrebačkim, tu su još i nosorozi, žirafe, slonovi, pingvini, tigar, orangutani i impresivne gorile. Smjestio se odmah u neposrednoj blizini Trga heroja, a za temeljiti obilazak trebalo bi vam više sati. Mi smo se ubrzali jer se našoj nasljednici ovaj put nije dalo detaljno proučavati životinje, pa smo vrt obišli za nešto više od dva sata, te se zaputili prema centru.

Dobra je vijest da je parking vikendom besplatan, a mi smo ga našli odmah u blizini restorana u koji smo se zaputili. Naravno, nismo imali rezervaciju pa nismo ni uhvatili mjesto, ali u blizini se našao libanonski restoran Mozata. Google recenzije ga cijene na 4,7, a iako mu sam ne bih dao tako visoku ocjenu, hrana je dobra i ukusna, te za današnje kriterije po pristojnim cijenama (ceh nas je na kraju s više kombiniranih jela i pićima izašao oko 45 eura, pa iako smo uzeli više predjela, odnosno manjih zalogaja, oni su bili dovoljno zasitni da učine sretnim i mojih 115 kilograma).

Nakon još lagane šetnje krenula je kiša, a mi smo se zaputili prema Impluso Fashion Hotelu, pješice udaljenom 15 – ak minuta od centra, autom 5-6. I za njega sam pokušao metodu bukiranja bez najpoznatijih svjetskih stranica za bukiranje, uštedio 10 eura (noćenje s doručkom za nas troje oko 80 eura), ali očito sam preskočio sitna slova, jer smo dobili urednu i sređenu, ali klaustrofobičnu sobu u potkrovlju. No koga briga, za jednu noć je dobra.

Zašto su Košice sasvim zgodan grad, kako izgleda turizam u Zakopanima i zašto je Krakow čudesan, čitajte za par dana na vašem omiljenom portalu.

  • #budimpešta
  • #Mađarska
  • #Poljska
  • #zakopane
  • #Kamo putovati
  • #što vidjeti
viber Created with Sketch.
inspirativno najčitanije
Savršena pizza počinje puno prije prvog zalogaja
Oglas
Savršena pizza počinje puno prije prvog zalogaja
Ne berite bobice: Znate li prepoznati najčešće otrovne biljke u Hrvatskoj?
Lijepe i opasne
Susrećemo ih svakodnevno: Najotrovnije biljke u Hrvatskoj čija konzumacija može biti kobna
Najbolja marinada za svinjske kotlete 3 sastojka
Mirisno i sočno
Marinada od tri sastojka zbog koje će svi na roštilju vašu svinjetinu proglasiti najboljom na svijetu
Najbolji recept za mazalice: Omiljeno jelo od mljevenog mesa kojim lako možete nahraniti veliko društvo
Sočne i neodoljive mazalice
Najjednostavniji recept za zalogaje koji će smiriti sve one koji ne mogu dočekati da roštilj dođe na stol
Dokaz da se trud isplati: Pobjednik Barista Cupa u Šibeniku ide u Beč na veliko finale
Uzbudljiva nagrada
Dokaz da se trud isplati: Pobjednik Barista Cupa u Šibeniku ide u Beč na veliko finale
Kao u Teslinu laboratoriju: Elektrana skrivena u šumi koja prkosi vremenu
Nacionalni spomenik
Kao u Teslinu laboratoriju: Elektrana skrivena u šumi koja prkosi vremenu
Lagan kao oblak: Recept za kolač od 3 sastojka koji se topi u ustima
Bez mlijeka, ulja i maslaca
Lagan kao oblak: Recept za kolač od 3 sastojka koji se topi u ustima
7 omiljenih jela za svaki dan ovog tjedna koja se pripremaju bez puno truda
I slano i slatko
7 omiljenih jela za svaki dan ovog tjedna koja se pripremaju bez puno truda
Dođite žedni i gladni: Zagorske adrese na kojima se fino pije i jede
Taman za izlet
Dođite žedni i gladni: Zagorske adrese na kojima se fino pije i jede
Cheesecake s jagodama: Jednostavan recept za fini desert bez pečenja
Savršenstvo
Cheesecake s jagodama: Jednostavan recept za fini desert bez pečenja
Mali raj uz Dunav: Idealna destinacija za proljetni bijeg u prirodu
Predivni Erdut
Mali raj uz Dunav: Idealna destinacija za proljetni bijeg u prirodu
Kako napraviti savršeni umak od mljevenog mesa: Trikovi za još više okusa
Fino i kremasto
Kako napraviti savršeni umak od mljevenog mesa: Trikovi za još više okusa

Nastavi čitati

Ne propustite ni ovo
vijesti
Pokrenuta istraga zbog eksplozije u DI Čazma u kojoj su poginule tri osobe
DESET MJESECI KASNIJE
Blanka, Sevdaha i Dragec poginuli su u eksploziji tvornice: Pokrenuta istraga protiv troje osumnjičenih
Procjene cijena goriva bez vladinih intervencija
Procjena
Dnevnik Nove TV doznaje kolike bi mogle biti cijene goriva od idućeg tjedna
Znate li koliki je domet radara za mjerenje brzine vožnje? Evo koliko daleko mogu snimati
Samo oprezno
Znate li koliki je domet radara za mjerenje brzine vožnje? Evo koliko daleko mogu snimati
show
Aleksa Balašević dobio sina, dao mu ime po pokojnom ocu i legendarnom glazbeniku
baš dirljivo
Sin Đorđa Balaševića dobio dijete, ponosna baka Olivera otkrila je simbolično ime
Intervju s Lejlom Hakalović iz Kumova
''Odluka je bila lagana...''
Tko je mlada Sarajka i nova zvijezda Kumova? S ulogom u seriji ima jednu poveznicu
Priča o Ivi Čagalj, kćeri Joška Čagalja Jole
celebrity u usponu
Kći našeg pjevača sve češće puni domaće naslovnice: ''Izgledam kao mama, ali karakterno ista tata!''
zdravlje
Ako pijete riblje ulje zbog kolesterola, ovo morate pročitati – rezultati će vas iznenaditi!
Najnovije medicinske smjernice
Ako pijete riblje ulje zbog kolesterola, ovo morate pročitati – rezultati će vas iznenaditi!
Tjedni jelovnik za hemoroide: Jedite ovo 7 dana i olakšajte tegobe bez lijekova
Piše nutricionistica
Tjedni jelovnik za hemoroide: Jedite ovo 7 dana i olakšajte tegobe bez lijekova
Koliko dugo biste trebali moći izdržati plank? Evo kako stojite u usporedbi prema dobi
Okvirne smjernice
Koliko dugo biste trebali moći izdržati plank? Evo kako stojite u usporedbi prema dobi
zabava
KVIZ: Koliko dobro razumijete riječi iz jezika naših susjednih država?
PROVJERITE SVOJE ZNANJE
KVIZ: Koliko dobro razumijete riječi iz jezika naših susjednih država?
Posjetio najgore ocijenjeni fast food u Novom Zagrebu pa podijelio dojmove
Imate li iskustva?
Posjetio najgore ocijenjeni fast food u Novom Zagrebu pa podijelio dojmove
Jednostavan trik za bocu u torbi oduševio je tisuće - a tako je lako
Zanimljivo rješenje
Jednostavan trik za bocu u torbi oduševio je tisuće - a tako je lako
tech
Tim znanstvenika upozorava: Europom hara novi soj koronavirusa, za čije su širenje odgovorni godišnji odmori u Španjolskoj
Veoma dinamičan
Tim znanstvenika upozorava: Europom hara novi soj koronavirusa, za širenje odgovorni godišnji odmori u Španjolskoj
sport
Dalića zatekao poziv o odlasku iz reprezentacije: "Dosta mi je, ne mogu više podnositi to pljuvanje..."
VATRENO PRIJESTOLJE
Dalića zatekao poziv o odlasku iz reprezentacije: "Dosta mi je, ne mogu više podnositi to pljuvanje..."
HNL već danas ima novog prvoligaša? HNS odbio licencu glavnom konkurentu
objavljeni detalji
HNL već danas ima novog prvoligaša? HNS odbio licencu glavnom konkurentu
Esteban Andrada suspendiran na 13 utakmica
Oglasio se
VIDEO Argentinac udario igrača šakom u glavu, sada mu je stigla drakonska kazna
tv
Kumovi: Stres je izjeda – Morala je potražiti medicinsku pomoć
KUMOVI
Kumovi: Stres je izjeda – Morala je potražiti medicinsku pomoć
Crno more: Dosta mu je - sada će netko drugi plaćati
CRNO MORE
Crno more: Dosta mu je - sada će netko drugi plaćati
Survivor: Survivor kandidati igraju za ulaz u polufinale!
VEČERAS!
Survivor kandidati igraju za ulaz u polufinale!
putovanja
Dođite žedni i gladni: Zagorske adrese na kojima se fino pije i jede
Taman za izlet
Dođite žedni i gladni: Zagorske adrese na kojima se fino pije i jede
Lagan kao oblak: Recept za kolač od 3 sastojka koji se topi u ustima
Bez mlijeka, ulja i maslaca
Lagan kao oblak: Recept za kolač od 3 sastojka koji se topi u ustima
7 omiljenih jela za svaki dan ovog tjedna koja se pripremaju bez puno truda
I slano i slatko
7 omiljenih jela za svaki dan ovog tjedna koja se pripremaju bez puno truda
novac
Dvorac u Zagorju na aukciji. Početna cijena 1,46 milijuna eura
Povoljno
Dvorac u Zagorju na aukciji. Početna cijena 1,46 milijuna eura
U Europi nema data centra kakav će se graditi u Hrvatskoj, no stručnjak je vrlo skeptičan oko rokova
Upitna i potrošnja struje
U Europi nema data centra kakav će se graditi u Hrvatskoj, no stručnjak je vrlo skeptičan oko rokova
Uskoro natječaj za radove na drugom najprometnijem križanju u Hrvatskoj težak 19,5 milijuna eura
Traži se novi izvoditelj
Uskoro natječaj za radove na drugom najprometnijem križanju u Hrvatskoj težak 19,5 milijuna eura
lifestyle
Travanj 2026: Ovo su kolači mjeseca
Kolač mjeseca
Pozdravljamo travanj uz ove recepte: Ovo su najtraženiji kolači mjeseca
Imena za djevojčice inspirirana likovima iz serije "Kumovi"
INSPIRATIVAN POPIS
Hit-imena iz serije "Kumovi": Među njima je i jedno koje roditelji obožavaju
Stan u Gospiću zbog kojeg je stolar bio u šoku
SADA IZGLEDA TIP-TOP
Stan u Gospiću zbog kojeg je stolar bio u šoku, a prekrasna klizna vrata umjesto 1000 eura koštala su 200
sve
Dalića zatekao poziv o odlasku iz reprezentacije: "Dosta mi je, ne mogu više podnositi to pljuvanje..."
VATRENO PRIJESTOLJE
Dalića zatekao poziv o odlasku iz reprezentacije: "Dosta mi je, ne mogu više podnositi to pljuvanje..."
Aleksa Balašević dobio sina, dao mu ime po pokojnom ocu i legendarnom glazbeniku
baš dirljivo
Sin Đorđa Balaševića dobio dijete, ponosna baka Olivera otkrila je simbolično ime
HNL već danas ima novog prvoligaša? HNS odbio licencu glavnom konkurentu
objavljeni detalji
HNL već danas ima novog prvoligaša? HNS odbio licencu glavnom konkurentu
Megyer-hegyi tengerszem - 2
Totalni reset

Morsko oko: Najljepše čudo prirode u Mađarskoj koje zove na izlet

Staze koje vode uz rubove stijena pretvorile su ovo mjesto u popularno izletište za planinare i ljubitelje prirode. U stijenama se još uvijek mogu vidjeti "sobe" i hodnici koje su isklesali rudari dok su tamo živjeli i radili, a ako poželite možete ih i istražiti... NASTAVI ČITATI

Vezani sadržaj

 
Upravljaj obavijestima
© Punkufer
  • Impressum
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja
  • Zaštita privatnosti
  • Politika o kolačićima

404image

close