U trendu Limun kocke s grčkim jogurtom Jednostavno Lagane, osvježavajuće i silno ukusne: Recept za limun kocke s grčkim jogurtom Slani kolač s tikvicama i parmezanom Brzo i prefino Bolji od kruha: Recept za slani kolač s tikvicama i parmezanom Osijek Slavonski izlet Prije sam obišao Andaluziju, Maroko, Siciliju... Dojmovi mog prvog posjeta Osijeku, koji mi se praktični nalazi "na pragu"

Na hladnom moru sjevera smjestila se ruska utvrda Alexander koja je dobila ime po ruskom caru. No, poznata je i pod turobnijim imenom „utvrda kuge“, a njena povijest izolacije i borbe protiv zaraznih bolesti nesretno se poklapa s današnjim okolnostima.

Utvrda na moru smještena je na umjetnom otoku u finskom zaljevu nedaleko od Sankt-Peterburga. Otkako je „stvoren“ Sankt-Peterburg prema ideji ruskog kralja Petra, podignute su i obrambene utvrde u finskom zaljevu. Možete ih pronaći u blizini ruskog otoka Kotlin na kojem se nalazi grad Kronstadt.

Ova utvrda nalik je francuskoj utvrdi Boyard: obje su ovalnog oblika s unutarnjim dvorištem. Iako se možda ne čini velik, Alexander je visok 90 metara i ima tri kata. U njemu je bilo dovoljno prostora za 1 000 ljudi ali i desetke topova koji su ih branili.

Utvrda je dovršena sredinom 19. stoljeća, a premda je bila vojnog karaktera, nije nikad sudjelovala u vojnim akcijama. Uglavnom je služila kao skladište oružja, a tijekom Krimskog rata koji je trajao tri godine čuvala je i branila Kronstadt od neprijateljskih napada.

Od 1899. do 1917. godine služila je kao istraživački laboratorij za kugu i bakterijske bolesti. Naime, kada je 1894. švicarsko-francuski fizičar i bakteriolog Alexandre Yersin otkrio bakteriju koja može uzrokovati kugu, ruske vlasti formirale su posebnu komisiju za prevenciju bolesti. Komisija je radila u utvrdi u koju su smješteni laboratoriji i knjižnica, kako bi se spriječilo potencijalno širenje zaraznih bolesti na širu populaciju.

Osim cjepiva i seruma protiv kuge, radilo se i na prevenciji bolesti kao što su kolera, tetanus, tifus i druge. Unatoč svim mjerama opreza, posao je bio opasan a dvoje radnika platilo je cijenu rada životom nakon što je u dva navrata došlo do zaraze u utvrdi.

Kad su Sovjeti preuzeli vlast 1917. ovaj laboratorij na vodi je zatvoren i sva istraživanja prebačena su u prikladnije institucije u drugim većim gradovima.

Neko vrijeme je služila ruskoj vojsci dok krajem 1980-ih nije napuštena. Devedesetih su se ovdje okupljali mladi na techno i rave partijima, a danas se traže investitori koji bi uložili u njenu „reanimaciju“. Do tada, otvorena je turistima koji ju mogu posjetiti brodom.

Ove godine Alexander je nezgodno prikladna destinacija, napušten ali ne i zaboravljen podsjetnik na to da ako se povijest ne ponavlja, onda se barem rimuje.