U trendu Limun kocke s grčkim jogurtom Jednostavno Lagane, osvježavajuće i silno ukusne: Recept za limun kocke s grčkim jogurtom Slani kolač s tikvicama i parmezanom Brzo i prefino Bolji od kruha: Recept za slani kolač s tikvicama i parmezanom Osijek Slavonski izlet Prije sam obišao Andaluziju, Maroko, Siciliju... Dojmovi mog prvog posjeta Osijeku, koji mi se praktični nalazi "na pragu"

Nekad je Romanita (ili Romashka) bila najviša zgrada Kišinjeva, moldavske prijestolnice. Kada je podignuta, 1980-ih, predstavljala je ambiciozan stambeni projekt tadašnjih socijalističkih vlasti (podsjetimo, Moldavija je bila dio SSSR-a).

Visoka 73 metara i oblikom nalik cvijetu, odmah je zaradila nadimak „betonski cvjetić“ i „tratinčica“ (iako, nas podsjeća na cvijet zumbula, zar ne?). Izazivala je divljenje, a među onima konzervativnijima i negodovanje. Definitivno nije bila zgrada kakvu su Moldavci navikli gledati, sa svojim stanovima raspoređenim u krug i spiralnim stubištem.

A koliko je komentara izazvala, svjedoče i mitovi koji su se proširili o njoj: da je trebala imati rotirajući restoran, kino, školu, knjižnicu… No, to već nije bio sovjetski futurizam već znanstvena fantastika – tehnologija ipak nije bila toliko napredna u to doba u Moldaviji. I ovo je već bilo čudo samo po sebi.

Ukupno je imala 165 stanova na 22 kata. Stanovi su bili dvosobni, s pripadajućim hodnikom i kupaonicom, a svaki kat imao je zajedničku kuhinju i prostor za rekreaciju. Svaka soba imala je terasu, i svi su imali pregršt dnevne svijetlosti. Četiri kata bila su predviđena za ostavu i pranje rublja.

Premda je u planu bila gradnja dodatnih sadržaja u okolici zgrade, ti planovi obustavljeni su krajem 1980-ih. Danas Romanita više nema onaj sjaj kao prije. Djeluje pomalo depresivno i zapušteno premda ljudi u njoj i dalje žive. Štoviše, neki su ilegalno nadogradili još balkona, dodatno narušivši izgled zgrade.

Šteta, jer je jedan od rijetkih preživjelih svjedoka 20. stoljeća. Veći dio Kišinjeva je uništen u Drugom svjetskom ratu, a zgrade podignute u postratnom periodu većinom su u tužnijem stanju od Romanite. A mogla je barem poslužiti za privlačenje turista, kao muzej s lijepim panoramskim pogledom