Patuljci su mala čovjekolika bića s magičnim sposobnostima, o kojima najviše znamo iz narodnih priča i vjerovanja. Česti su stanovnici mitologija, osobito germanske i skandinavske, gdje najčešće žive pod zemljom, u šumama i brdima. Oni su rudari, kovači i čuvari blaga, obično naklonjeni ljudima, ali vrlo plahi. U slavenskoj mitologiji prikazuju se kao maleni ljudi, zaštitnici su stoke, polja, a ponekad i šumski duhovi, patuljčići u jezerima i močvarama i kao duhovi domaćeg ognjišta.
Tko su zapravo vrtni patuljci?
Nazivaju se i gnomovima što doslovno znači „onaj koji živi pod zemljom“, oni su noćna bića, pa nije čudno što sunce pretvara gnoma ili patuljka u kamen. Postoji puno vrsta patuljaka, a vrtni patuljci poznati su po svojoj domišljatosti i vječnom optimizmu. Znaju biti i prepredeni, ali obično nisu zli, Iako vole ogovarati i lagati. I raditi spačke, ali nikad vam neće nanijeti pravo zlo. Vegetarijanci su i vole orašaste plodove, gljive, grašak, grah, krumpir, voće, osobito bobice, i povrće. Neće odbiti voćnu rakiju ili džin od prirodno fermentiranog voća i bobica.
Mogu živjeti i do 400 godina, boje se ljudi i buke općenito, ali vole prirodu i životinje, pa ćete često u svome vrtu sresti žabe, vjeverice ili zečeve - naprosto ih nemaju srca otjerati. Jako ih privlače i sjajne stvari kao što su zlato i drago kamenje. I muški i ženski patuljci nose crvene kape, a dok neki kape u drugim bojama danas smatraju pravom patuljaka na modni izbor, drugi će to proglasiti izdajom. Muški patuljci ponose se svojom bijelom dugom bradom, iako se ponekad mogu sresti i patuljci bez brade.
Općenito se smatra da su vrtni patuljci vrsta amajlija ili srećonoša, pa je zato razbiti patuljka nesreća, a apsolutno ih je zabranjeno držati u lošim uvjetima, zanemarivati ih ili ih na bilo koji način zlostavljati. Sve nepravilnosti i okrutnosti u postupanju s vrtnim patuljcima možete prijaviti Frontu za oslobođenje vrtnih patuljaka (Front de Liberation des Nains de Jardins), međunarodnoj organizaciji sa sjedištem u Francuskoj, koja se bavi pravima patuljaka i po potrebi organizira oslobodilačke akcije.
Malim nogama po cijelom svijetu
Većina europskih zemalja kroz svoje je mitologije upoznala patuljke. Uz spomenutu germansku mitologiju o kojoj ćemo kasnije reći još koju riječ, na Islandu se može sresti voettir, u Irskoj leprechauns, u Švicarskoj i Francuskoj česti su barbegazi, a u skandinavskom svijetu mala čarobna bića koja opisom odgovaraju patuljcima nazivaju se nisse. Patuljci su usprkos svojim malim nogama stigli i do Japana, čija kultura poznaje malena bića yokai.
Patuljke, pa tako i vrtne patuljke, ne treba brkati s ljudima niska rasta, dvorskim patuljcima i kasnijim običajem ismijavanja istih karikaturama ili pak modom držanja čovjeka-pustinjaka u dnu vrta, koja je periodično oživljavala još od cara Hadrijana do gregorijanskog doba, kao ni sa šesnaestostoljetnim talijanskim običajem držanja vrtnih kipova grbavaca (gobbi).
Tražite li vjerodostojan opis patuljaka, pomoći će vam zapisi švicarskog liječnika iz 16. stoljeća, Paracelzusa, koji ih naziva gnomovima (stanovnicima zemlje) ili djelo Gnomes suvremenog nizozemskog autora Wila Huygena, koji se specijalizirao patuljke i nastavlja se Parcelzusov rad. Braća Grimm u svojim su se „bajkama“ pokazali kao vrsni poznavatelji gnomova, trolova, vila i drugih šumskih bića, a karakter, izgled, alii detalje poput dubokog štovanja jarkih boja koje njeguju patuljci dobro je prikazao i Walt Disney u filmu o Snjeguljici iz 1937. godine.
Suživot s čovjekom i "masovna proizvodnja"
Moderni vrtni patuljci odlučili su na Međunarodnoj konferenciji patuljaka pristati na moderni prikaz koji se temelji na kombinaciji folklora više različitih kultura. Ova magična marljiva stvorenja koja se kreću noću i nude ljudima pomoć u vrtovima, često dolaze sa svojim alatom, kanticama za vrtlarenje i oruđem za poljoprivredu, a odbijaju mehanizaciju čak i kada su u ulozi čuvara blaga.
Prvi suvremeni pakt s ljudima sklopili su u Njemačkoj sredinom 19. stoljeća s "proizvođačima" vrtnih patuljaka i na taj su način dospjeli u vrtove diljem svijeta. Jednostavan trik da patuljak na dnevnom svjetlu izgleda kao da je napravljen od kreramike ili gline još uvijek pali, ali posljednjih se desetljeća u "proizvodnju" uplela Kina sa svojim plastičnim vrtnim patuljcima koji nisu ništa drugo nego jeftini ukras. Ako želite imati pravog vrtnog patuljka kao svoga saveznika među gredicama, obratite pažnju gdje su "proizvedeni" – u obzir dolaze samo Njemačka, zbog tradicije, i – Poljska, jasno, zbog prirode same stvari.