Pojam "prohibicija" označava totalnu ili djelomičnu zabranu proizvodnje, prodaje, skladištenja i konzumacije alkoholnih pića. Jedna od prvih prohibicija u povijesti spominje se u Hamurabijevom zakoniku, a alkohol je zabranjivalo i Rusko carstvo, Indija, kolonijalna Afrika… I danas je u skandinavskim i baltičkim zemljama na snazi stroga kontrola prodaje i konzumacije alkoholnih pića, dok je u većini islamskih zemalja, donekle s iznimkom onih s puno neislamske radne snage poput Saudijske Arabije i Emirata, alkohol potpuno zabranjen.

Prohibicijom u užem smislu nazivamo četrnaestogodišnje razdoblje na početku 20. stoljeća u kojemu je u Sjedinjenim Američkim Državama alkohol bio zabranjen na ustavnoj razini, što se, usprkos "čistim" namjerama, pokazalo možda i najskupljim i najkrvavijim sociološkim eksperimentom u povijesti te zemlje koji je ostavio duboke posljedice na ekonomiju i društvo u cjelini. Prohibicija je uvedena 17. siječnja 1920. godine, a iste je godine regulirana i na razini Ustava Osamnaestim amandmanom.

Prohibicija u SAD-u 1920-ih - 2 Prohibicija u SAD-u 1920-ih - 2 (Foto: Shutterstock)

Dogodilo se - najgore

Odluka američke vlade temeljila se na zdravstvenim, socijalnim, ali i moralnim razlozima na kojima su inzistirali poklonici trezvenjačkih pokreta. Njih je bilo od samog osnutka unije, pogotovo među protestantima, a s vremenom su postajali sve ekstremniji i snažniji jer su im se pridruživale i druge, mahom vjerske skupine. Anti-Saloon liga nastala je kao odgovor na jedan od nusprodukata brze industrijalizacije i postala prva građanska inicijativa koja je - promijenila Ustav.

Prohibicija u SAD-u 1920-ih Prohibicija u SAD-u 1920-ih (Foto: Getty Images)

Međutim, umjesto masovnog povratka čednosti, kulturi i uživanju u bezalkoholnim pićima, dogodilo se upravo suprotno. Ilegalne destilerije i ilegalna prodaja alkohola procvjetale su i brzo su pale u ruke organiziranoga kriminala. Okretala se nezamisliva količina novca, bande su vodile otvorene ratove na ulicama, mali ljudi su umirali od ilegalnih bućkuriša koje su za malo sreće nabavljali ispod tezge.

Kriminalcima je išlo toliko dobro da su morali angažirati knjigovođe, bankare i odvjetnike, a SAD su na porezu (i provođenju prohibicijskih mjera i kontrola) gubile milijune. Zamah su dobili i trgovina drogom, prostitucija i kockanje, dok su stradale ugostiteljska industrija, kao i sve one vezane za proizvodnju, pohranu i transport pića. Prohibicija je na kraju i ukinuta 5. prosinca 1933. godine - zbog neukrotivog organiziranog kriminala.

Prohibicija u SAD-u 1920-ih - 1 Prohibicija u SAD-u 1920-ih - 1 (Foto: Shutterstock)

A njegova je prijestolnica bio Chicago. Velika se količina alkohola, naime, u SAD švercala iz Kanade, preko Velikih jezera, pa položaj Chicaga, na obali jezera Michigan, odredio i njegovu sudbinu. Ilegalni alkohol prodavao se u tajnim ilegalnim barovima, kojih je samo u u ovom gradu bilo između deset i dvadeset tisuća.

Gradom je vladao jedan od najmoćnijih mafijaša u američkoj povijesti – Al Capone, koji je "uživao" zaštitu pola čikaške policije. Procjenjuje se da je sredinom 1920-ih zarađivao (prevedeno u današnju vrijednost) između milijardu i milijardu i pol dolara godišnje. Al Capone naravno nije bio jedini. Bugsy Siegel, Lucky Luciano i Meyer Lansky samo su početak popisa moćnih kriminalaca iz vremena prohibicije.

Odabrali Britanci: Najljepši i najružniji grad na hrvatskoj obali Cefalu, Sicilija Collioure, Francuska Rovinj, Hrvatska +1 Monaco

 

 

 

 

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju