Želite li uživo gledati borbe s bikovima morat ćete otputovati u Španjolsku, Portugal, na jug Francuske kao što je primjerice Arles ili u zemlje Latinske Amerike (Meksiko, Kolumbija, Venezuela, Peru i Ekvador).

Iako su borbe s bikovima legalne u Španjolskoj, neki gradovi, poput Calongea, Tosse de Mar, Vilamacoluma i La Vajola su ih zabranili. Na pitanje gdje se nalazi najveća arena za borbu s bikovima na svijetu mnogima bi se u mislima najprije pojavila Španjolska, ali pronaći ćete je u Mexico Cityju. Plaza de Toros México može primiti više od 41 tisuća gostiju, što je daleko više od druge najveće arene, Las Ventas u Madridu, koja ima kapacitet od oko 23.800 gledatelja. Plaza de Toros otvorena je još 1946. godine i od tada je glavno središte borbi s bikovima u zemlji.

Osim borbi s bikovima, u areni se održavaju i razni drugi događaji poput koncerata, političkih skupova i kulturnih manifestacija. Zaljubljenici u borbe s bikovima najveću arenu na svijetu često nazivaju jednostavno - La Monumental. Dvije najprestižnije španjolske arene pronaći čete u Andaluziji: La Maestranza se nalazi u Sevilli, a Plaza de Toros u Rondi.

Plaza de Toros México - 2 Plaza de Toros México - 2 (Foto: Shutterstock)

10 zanimljivosti o koridi

  1. Borba s bikovima (španj. corrida de toros), bila je poznata još  u drevnom Egiptu, na Bliskom istoku, u Grčkoj i u Rimu. U srednjem vijeku bila je raširena među Maurima, koji su je vjerojatno udomaćili u Španjolskoj.
  2. U igri sudjeluju četiri vrste boraca (toreadores, toreros): picador draži bika ubodima koplja, banderillero sulicama (strelice s dugom drškom), chulo (capeador) crvenim plaštom, a espada (ili matador) zadaje biku posljednji udarac mačem. U današnjim borbama s bikovima, matadori su profesionalno obučeni da ubiju bika, a njihovi pokreti se smatraju umjetnošću.
  3. Korida obično traje između sat i pol do dva i pol sata, ovisno o tome jesu li potrebni dodatni bikovi – kao u slučaju kada se bik ozlijedi. Prosječno trajanje završnog čina (faena) iznosi 10 minuta. Od prvog pokreta matador ima samo 10 minuta da ubije bika. Mnoge torere i matadore bikovi ozlijede tijekom koride.
  4. Za koridu se uzgaja posebna pasmina agresivnih bikova - toro de lidia ili toro bravo (doslovno "hrabri bik"). Za razliku od domaćih bikova, oni uvijek jurišaju na metu.
  5. Raskošne uniforme matadora poznate kao trajes de luces izrađuje samo nekolicina krojača u svijetu.
  6. U Španjolskoj postoji oko 50 škola borbe s bikovima. Učenici najprije vježbaju međusobno, a zatim s kravama. U teorijskom dijelu uče o povijest koride i njezinom značenju.
  7. Budući da španjolski matadori koriste crvene plašteve (mulete) od ranog 18. stoljeća, počelo se podrazumijevati da bikove provocira crvena boja - no bik bi nasrnuo na bilo kakav plašt kojim mu mahnete ispred očiju.
  8. Iako se borbe s bikovima povezuju s muževnošću, postoje i žene matadori, i to od ranog 20. stoljeća. Jedna od najpoznatijih matadorica je Conchita Cintrón, Čileanka koja je tijekom svoje karijere od 1936. do 1950. godine ubila više od 750 bikova.
  9. S vremenom su borbe s bikovima u Španjolskoj, ali i u nekim zemljama Južne Amerike postale vrsta nacionalne svečanosti. Korida se ne tretira kao sport ili natjecanje nego kulturno događanje i odraz tradicije.
  10. Motiv borbe s bikovima obradili su mnogi slikari, od Goye do Picassa. Među glazbenicima korida je bila inspiracija Bizetu (Carmen), u poeziji García-Lorci, a i Hemingwayu je poslužila kao nadahnuće.

Od Londona do New Yorka za 54 minute: Tunel koji bi koštao 20 bilijuna eura i gradio se - stoljećima Stoljetna ideja o Transatlantskom tunelu - 5 Stoljetna ideja o Transatlantskom tunelu - 2 Stoljetna ideja o Transatlantskom tunelu - 3 +1 Stoljetna ideja o Transatlantskom tunelu - 1

 

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju