Galerija Kip Kristofa Kolumba 1 Thor Heyerdahl 1 Kon-Tiki - 6 1 Kon-Tiki - 5 1 „Navigare necesse est, vivere non est necesse“ na latinskom, odnosno, prevedeno na hrvatski – „Ploviti se mora, živjeti se ne mora“, vjerojatno je dobro poznata izreka onima zaljubljenima u pučinu i brodove. Izreka je to dana za vrijeme davnih, antičkih vremena, a prema Plutarhu, autor je Gnej Pompej.

U trendu EastLink - 3 Pošto soba? "Prijevara" teška 744 tisuća eura: Hotel u kojemu nitko nikada nije uspio rezervirati sobu Salata od krastavaca Jako osvježavajuća Trik sastojak za najfiniju salatu od krastavaca koju morate probati Malo Grablje - 4 Otok sunca Selo duhova na Hvaru: Malo Grablje u kojem ćete naći restoran s milijun zvjezdica

No da biste plovili, morate najprije imati brod. Ili splav. Ili nešto što vas plutajući sigurno može prevesti od jednog do drugog mjesta. E pa, koja su to plovila izdržala sve nedaće i spremno stizala na odredišta? Saznat ćete u sljedećim redcima.

Kon Tiki

Kad bi vam netko rekao da je u 101 dan prešao više od 8 tisuća kilometara ploveći Tihim oceanom, vjerojatno bi ga proglasili lažljivcem. Kad bi dodao da je to napravio 1947. godine, i to na splavi od balsinog drveta (drvo lakše i od pluta) rekli biste da je lud.

Nitko nije vjerovao da će uspjeti: Hrabra šestorka koja je na drvenoj splavi pobijedila Tihi ocean Kon-Tiki - 5 Kon-Tiki - 4 Kon-Tiki - 3 +2 Thor Heyerdahl

No, upravo je to pošlo za rukom norveškom istraživaču Thoru Heyerdahlu, koji se na ovu avanturu uputio s petero prijatelja. U 101 dan došli su od obale Perua sve do Francuske Polinezije, a Heyerdahl je htio ovim dokazati kako su prastanovnici Južne Amerike mogli naseliti polinezijske otoke, bez nekih naprednih brodova i bez ikakve tehnologije. Zanimljivo je kako legendarnu splav možete vidjeti dan danas, ukoliko posjetite Kon Tiki muzej u Oslu.

Santa Maria

Za Santa Mariju ljudi koji odlaze recimo na kvizove manje-više znaju, a zahvaljujući sve većoj dostupnosti informacija, vjerojatno bi svaki prosječni kvizaš znao i odgovoriti da su prilikom Kolumbovog otkrivanja Amerike 1492. godine, na ekspediciju' uz Santa Mariu išla još dva broda – Nina i Pinta.

Ipak, glavni brod je bila ova karaka, dužine otprilike 20 metara. Uspješno je prešla Atlantik, a krajem godine u kojoj je otkriven Novi svijet, Santa Maria se nasukala kod Haitija, gdje je na kraju i ostavljena.

Kip Kristofa Kolumba Kip Kristofa Kolumba (Foto: Getty Images)

HMS Beagle

Ovaj vojno istraživački brod u povijest je ušao zahvaljujući slavnom putniku, koji je u pet godina plovidbe (1831. – 1836.) bilježio i neumorno zapisivao. Na kraju je objavio i danas čitano djelo „O podrijetlu vrsta“, a riječ je naravno, o engleskom prirodoslovcu Charlesu Darwinu.

Brod je oplovio dobar dio svijeta. Krenuo je iz Engleske, došao do Južne Amerike, prošao ispod Australije, Azije i Afrike, te se nakon nove posjete Južnoj Americi, vratio u Englesku.

Calypso

Iako je u povijest ušao na posve drugi način, ovaj brod je u Drugom svjetskom ratu služio kao minolovac Britanske kraljevske mornarice. Nakon časnog služenja, nakon drugog svjetskog rata, prenamijenjen je u trajekt, ali je u toj ulozi „izdržao“ tek četiri mjeseca, prevozivši putnike na Malti.

Ipak, 1950. ga je kupio jedan britanski lord, koji ga je za simboličnih 1 franak godišnje, iznajmio legendarnom francuskom istraživaču i oceanografu Jacquesu Couestau. On je brod iz temelja promijenio i prilagodio ga istraživanjima, te je svijetu u nasljedstvo ostavio brojna svjedočanstva zapisana kamerom, nastala upravo na Calypsu.

Hrvatska čigra

„Tamo gdje skrivene su tajne dalekih zaleđenih mora, poletjeti će ptica na sjever i jug, kroz daljine, kroz širine, kroz oluje i tišine, hrvatska će čigra oploviti zemljani krug“ još je devdesetih pjevala legendarna Daleka obala.

A bome je i Čigra bila i više no legendarna, kad je njome upravljao jedriličar Mladen Šutej. Od ’94 do ’97 s njom je krenuo na ekspediciju „Arktik – Antarktik“, a od 2000. do 2002. bio je na putovanju „Čigrom oko svijeta“.

Galerija Kip Kristofa Kolumba 1 Thor Heyerdahl 1 Kon-Tiki - 6 1 Kon-Tiki - 5 1