Povijest javnih gradskih parkova seže u prvu polovicu 19. stoljeća. Iako pod kraljevskim pokroviteljstvom, uređenje parka Victoria, ili - kako su ga nazivali - "People's Parka" u londonskom East Endu 1840. godine utabalo je put konceptu modernog urbanog parka, odnosno njegovanih zelenih površina usred urbanog tkiva s funkcijom odmora, rekreacije i zelenih oaza za stanovnike.
Ideja javnih gradskih parkova u 19. se stoljeću iz Velike Britanije proširila europskim, a onda i sjevernoameričkom kontinentom. Prvi javni park u Sjedinjenim Državama najpoznatiji je gradski park na svijetu i jedan od simbola New Yorka, Central Park izgrađen 1859. Ideja o urbanim javnim parkovima brzo je zavladala drugim gradovima, a od njihova nastanka do danas, parkovi često odražavaju društveno, kulturno i gospodarsko stanje gradova.
Idealni su za rekreaciju ili bijeg od svakodnevice i bez napuštanja grada. Često su parkovi nazaobilazna mjesta u posjetu većini velikih gradova, Parizu, Bostonu, Seulu… a nerijetko će se na popisu najljepših gradskih parkova naći i zagrebački Maksimir.
Mi smo napravili izbor najvećih gradskih parkova na svijetu, pa ćemo Maksimir ovaj put preskočiti, a u izboru smo se osim površinom parkova vodili i time da je riječ doista o gradskom parku – dakle njegovanoj zelenoj površini s uređenim sadržajima za rekreaciju, koja se nalazi unutar urbane gradske cjeline.
Central Park, New York City, SAD
Uređenje Central Parka u New Yorku započelo 1859. godine prema projektu Fredericka Lawa Olmsteda i Calverta Vauxa. Dovršen je 1876. godine, a danas nije samo najpoznatiji i jedan od najvećih gradskih parkova na svijetu, nego je - s više od 40 milijuna posjetitelja godišnje - bez premca i najposjećeniji.
Phoenix Park , Dublin, Irska
Nekada kraljevski lovački park otvoren je za javnost čitavo stoljeće prije nego su gradski parkovi ušli u modu, 1747. godine. Veliko krdo divljih jelena lopatara ostalo je i danas. U parku se nalazi centar za posjetitelje, zoološki vrtovi, viktorijanski cvjetni vrtovi, informacijski centar o bioraznolikosti, kafić Phoenix i nekoliko čajana. Samo kilometar i pol od užurbane ulice O'Connell, građani se mogu rekreirati, trčati, igrati polo ili kriket, a sve to pod budnim okom jelena lopatara.
Park Chapultepec, Mexico City, Meksiko
Na mjestu nekadašnje ljetne rezidencije astečkih vladara, park Chapultepec popularno je mjesto s nekoliko jezera, šumama, zoološkim vrtom, predsjedničkom rezidencijom i dvorcem Chapultepec, u kojem je danas nacionalni povijesni muzej. Smatra se jednim plućima Mexico Cityja i jedan je od najvećih parkova u Latinskoj Americi, a godišnje ga posjeti i 15 milijuna ljudi.
Metropolitan Park, Santiago de Chile, Čile
U središtu Santiaga nalazi se jedan od najvećih gradskih parkova na svijetu, s terasastim vrtovima, bazenima, zoološkim vrtom, poznatim kipom Djevice Bezgrešnog Začeća i žičarama s panoramskim pogledom na grad. Park se počeo oblikovati početkom 1900-ih, a u potpunosti je dovršen krajem šezdesetih godina prošlog stoljeća.
Stanley Park, Vancouver, Kanada
Povezan je sa središtem Vancouvera nizom biciklističkih i pješačkih staza, a sadrži akvarij, vrtove, šumu, plaže i brojne spomenike i skulpture. Dugi nasipani zid izgrađen s ciljem zaštite od poplava danas je najkorišteniji dio parka. Iako ima dugu povijest kao park, Stanley Park ciljano projektiran i građen, nego je jednostavno rezultat supostojanja prirodnog i urbanog.
Kings Park, Perth, Australija
Kings Park jedno je od najpopularnijih turističkih odredišta na zapadu Australije. Najveća atrakcija parka šetnica je kroz krošnje nazvana Lotterywest Federation Walkway. Kings Park svake godine posjeti oko 5 milijuna ljudi. Dom je stotinama autohtonih biljaka i ptica i omiljeno mjesto za rekreaciju i uživanje na otvorenom. U parku je i spomenik borcima poginulim u Drugom svjetskom ratu.
Neobični park blizu ruske granice koji svake godine posjeti 25 tisuća ljudi