Iglui su privremena zimska skloništa inuitskih lovaca u golemim ledenim lovištima kanadskog i grenlandskog Arktika. Iglu je inuitski naziv za "snježnu kuću", a takve su zimske kuće, koje se grade stoljećima, jedna od prilagodbi ovih ljudi sa leda na nemilosrdne životne uvjete.

Inuitska se prehrana temeljila na mesu, jednostavno zbog toga što na tako debelim minusima biljaka baš i nema. Lov je zato bio najvažnija aktivnost za preživljavanje, a lovci su u udaljenim ledenim lovištima provodili više dana.

Iglue bi ponovno gradili svake zime – i još grade, jer se u proljeće oni otope i uruše. Ali to i nije neki problem iskusnom graditelju iglua koji će "jednosobnu" snježnu kuću izgraditi za samo sat vremena. Manji iglui obično su lovačka skloništa, ali ponekad se grade i trajnija mala sela i tada nije neobično da je nekoliko iglua povezano u veći u kojem beskrajnu arktičku noć može kratiti do 20 ljudi.

Kako se gradi iglu?

Iglu se gradi od snježnih blokova koji se izrezuju posebnim nožem. Svaki snježni blok pravokutnik je dimenzija otprilike 60 puta 120 centimetra, širine oko 20 centimetra. Najbolji i najčvršći iglui izgrađeni su od blokova jednakih dimenzija. Grade se od starijeg, kompaktnijeg snijega koji se lako oblikuje.

Iglu se gradi na utabanom mjestu očišćenom od svježeg snijega. Blokovi se slažu u spiralu, tako što se svaki u krug postavljeni red nožem "obrije" kako bi se sljedeći red blokova naginjao prema unutra. Fuge i pukotine ispunjavaju se rahlim snijegom te se izrezuje otvor za ulaz i prozori za zračenje. Na ulaznu se rupu nadograđuje niski hodnik koji će štititi glavnu prostoriju od vjetra.
 

Pod iglua obično je terasast – tako da su dnevni dio i kreveti na povišenom gdje je toplije. Iglu se zagrijava jednom uljanom svjetiljkom i ako je dobro sagrađen, temperatura će u njemu biti 40 stupnjeva viša od one vanjske.

Snijeg je odličan izolator tako da je i mala svjetiljka na tuljanovo salo dovoljna da proizvede toplinu, a iglu se zagrijava i toplinom svojih stanara. Zidovi iglua štite od vjetra, a njegov kupolasti oblik dovoljno je čvrst da se ne uruši ni pod većim pritiskom.

  Jad i tuga: Nekoć glasovito lječilište zbog kojeg je u Hrvatsku dolazila cijela Jugoslavija danas je teško prepoznati Lječilište Dječje selo pored Promajne propada godinama - 18 Lječilište Dječje selo pored Promajne propada godinama - 17 Lječilište Dječje selo pored Promajne propada godinama - 16 +15 Lječilište Dječje selo pored Promajne propada godinama - 15

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju