Hotel Park Plaza Victoria u Amsterdamu jedno je od kultnih mjesta ovog grada u kojem su odsjedali bogati i slavni, od Louisa Armstronga do Mate Hari, i koji je ovjekovječen u umjetnosti i popularnoj kulturi… ali doći ćemo do toga.

Krajem 19. stoljeća, dok se doavršavala izgradnja amsterdamskog kolodvora Centraal, remek djelo arhitekta Pierra Cuypera, nekoliko je poslovnjaka odlučilo u njegovoj neposrednoj blizini sagraditi hotel – jednako "sjajan" i veleban, koji se ne bi samo nadopunio urbanu sliku nego i bio prvi odabir putnika.

Nije na prodaju!

Projekt je povjeren njemačkom arhitektu J.F. Henkenhafu, a za njegovu realizaciju najprije je trebalo pokupovati i srušiti kuće u ulicama Damrak i Prins Hendrikkade. Svi su vlasnici pristali na ponuđenu cijenu od 46 tisuća guldena (nešto više od pola milijuna eura danas), osim dvojice susjeda s kućnog broja 45 i kućnog broja 47 u ulici Prins Hendrikkade.

Hotel Park Plaza Victoria u Amsterdamu - 1 Hotel Park Plaza Victoria u Amsterdamu - 1 (Foto: Shutterstock)

Obje kućice izgrađene su pradavne 1602. godine, a njihovi vlasnici, gospodin Carstens, krojač i gospodin Verburgt, vlasnik trgovine alkoholnim pićima, odlučno su ustrajali na tome da ih ne prodaju za cijenu koju su im nudili. Henkenhaf je nakon neuspješnih pregovora odlučio – zaobići problem. Doslovno je izgradio hotel oko kuća broj 45 i 57. Hotel Victoria otvoren je 19. kolovoza 1890. godine.

U članku o otvorenju, jedne su nizozemske novine napisale da bi kućice "da izgledaju malo mlađe, mogle biti djeca hotela Victoria". Priča o Carstensu i Verburgtu, u kojoj je Verburgt postao graditelj violina, ispričana je u nagrađivanom romanu Thomasa Rosenbooma, a šesnaest godina kasnije, 2015. došla je i na filmsko platno u uratku Jorama Lürsena "Plemenita namjera", koji je bio i nominiran za Oscara, a dostupan je na Netflixu.

Iako se ne zna jesu li susjedi s broja 45 i 47 odlučili ne prodati svoje kuće iz plemenitih namjera ili iz čiste pohlepe nisu pristali na cifre koje su im nudili, svojim su kućama osigurali vječnost. Obje su danas, naime, zaštićena kulturna baština i nema straha da će ih progutati veliki hotel… ili povijest.

Raj za ljubitelje rakije: Obavezna stanica za istraživanje ličkih okusa i mirisa Stilanova Lika - 14 Stilanova Lika - 13 Stilanova Lika - 12 +12 Stilanova Lika - 11

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju