Beetham Tower, poznat i kao toranj Hilton u Manchesteru, hvali se zbog elegantnih, suvremenih linija i sjajnog dizajna, ali ima jednu veliku manu – glasan je. Vlak koji se približava, svemirski brod što slijeće, zavijanje, ili zvuk puhanja u divovsku bocu samo su neke od usporedbi kojima Britanci žele približiti kako zvuči najglasniji neboder u zemlji kad zapuše vjetar. Neobični zvuk stanarima ne da spavati za jakih oluja i nevremena. Beetham Tower u središtu Manchestera proizvodi solidnih 78 decibela buke, što je poprilično glasno.

Koliko je glasan? 

"80 decibela je jednako buci prometne ulice u središtu grada, koja može oštetiti vaš sluh ako ste joj izloženi dulje vrijeme (više od 8-10 sati dnevno). To je zvuk telefonske zvonjave, sušila za kosu, kao i glasnog alarma“, objašnjava Decibelpro.

Glavni krivac za zvuk koji ispušta Beetham Tower su ornamentalne staklene ploče i metalna konstrukcija na vrhu zgrade. Kada vjetar prolazi rubovima staklenih ploča, stvara se turbulencija koja se pojačava rezonancijom i proizvodi jeziv zvuk poput zavijanja za koji inženjeri ne mogu pronaći rješenje. Sličan zvuk i sami možete proizvesti puhnete li u praznu staklenu bocu. Uklanjanje stakla i postavljanje pjenastih jastučića i aluminijskih cijevi na krov tornja nije pomoglo - zvuk jača s brzinom vjetra, a stanovnici ga mogu čuti s udaljenosti od gotovo 300 metara.

Toranj Beetham ima 47 katova i sagrađen je 2006. godine. Tada je sa svojom visinom od 169 metra proglašen prvim pravim britanskim neboderom izvan Londona. Osim što je visok, neboder je i izrazito vitak te predstavlja jednu od najtanjih zgrada na svijetu, ako se uračuna omjer visine i debljine.

Kviz općeg znanja: Za one koji ne vole da im se popušta u igrama Kviz općeg znanja - 1 Kviz općeg znanja - 14 Kviz općeg znanja - 12 +4 Kviz općeg znanja - 10

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju