National Radio Quiet Zone (NRQZ) ili kraće Tiha zona prostire se na oko 33.670 četvornih kilometara na granici između Virginije i Zapadne Virginije te dijela Marylanda u Sjedinjenim Američkim Državama.

U ovom ruralnom području okruženom planinama i šumom zabranjeno je korištenje mobitela, Wi-Fija, mikrovalnih pećnica i drugih uređaja koji koriste radiovalove.

Najveći okretni radioteleskop

Većina odašiljača u središnjem području Tihe zone mora raditi smanjenom snagom kako ne bi ometala rad znanstvenika koncentriranih oko Zvjezdarnice u Green Banku, a koja skriva jedan od najvećih radioteleskopa na svijetu.

Ovaj astronomski uređaj za primanje i mjerenje jakosti svemirskih radiovalova ima "tanjur" promjera čak 100 metara, a nosi ime prema pokojnom američkom senatoru Robertu C. Byrdu koji se zalagao za njegovo financiranje i izgradnju.

Ovaj okretni radioteleskop bio je ključan za nekolicinu važnih svemirskih otkrića otkako je izgrađen i postavljen u Zapadnoj Virginiji 2000. godine.

Najveći okretni radioteleskop na svijetu postavljen je u Green Banku u Zapadnoj Virginiji Najveći okretni radioteleskop na svijetu postavljen je u Green Banku u Zapadnoj Virginiji (Foto: Shutterstock)

Tko sve živi u Tihoj zoni?

U Tihu zonu dolaze i brojni kreativci, pisci i umjetnici koji uživaju biti "izvan mreže", ali i osobe koje pate od elektromagnetske preosjetljivosti.

Sindrom eletrosenzibiliteta ili takozvana alergija na elektromagnetsko zračenja koje odašilju gadgeti i bazne stranice prvi puta je zabilježena tridesetih godina prošlog stoljeća, a manifestira se kroz velike bolove u glavi, promjene u disanju, ubrzano lupanje srca i slično.

Prostor na kojem su igračke modernog doba zabranjene, za takve ljude čine se kao savršenim mjestom za život.

Što se zapravo nalazi u Tihoj zoni i kako ljudi preživljavaju bez signala za mobitel saznala je ekipa Yes Theoryja i objavila na svojem YouTube kanalu.

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju