Krajobrazna arhitektica, zaljubljenica u putovanja, noćno nebo i prirodu svoje doživljaje bilježi objektivom, a na njezinim je avanturama slijedi gotovo 3 tisuće obožavatelja. Mateu Bakarić u istraživanju svijeta prati dečko Leš, a ljubav prema fotografiji rodila se dok je imala 12 godina. Kako i sama kaže, od kada je prvi put primila fotić u ruke - ne pušta ga.
U posljednjih 5 godina posjetila je više od 20 zemalja; većinu europskih (Turska, Italija, Francuska, Portugal, UK, Bosna i Hercegovina, Mađarska, Nizozemska, Austrija, Slovenija, Njemačka, Češka, Španjolska), SAD (točnije Arizona, Kalifornija, Nevada, New York), kao i Djevičanske otoke, Kanadu, Ujedinjene Arapske Emirate, Jordan i Oman.
"Volim putovanja jer ne mogu dugo biti na istom mjestu. To je idealan način da uvedem promjenu u svakodnevnu rutinu, a ujedno se odmorim, izmorim, naučim nešto novo, otkrijem novu hranu i kulturu, upoznam nove ljude i uhvatim mali milijun fotki. Vrlo sam sretna što živimo u doba kada su putovanja postala dostupna svima i često možemo naići na jeftine načine za posjetiti daleke destinacije! Meni najdraža europska zemlja je Portugal, a izvan Europe to su Jordan i Djevičanski otoci na Karibima.
Želim se vratiti u SAD. To je zemlja poznata po megalomanskim gradovima, no ono što je po meni njeno najveće bogatstvo jest priroda. Otkako sam na Instagramu pratila roadtrip ekipe koja je proputovala sve nacionalne parkove u američkim državama, ne prestajem sanjati o sličnom pothvatu“, objašnjava Matea, a o odgovoru na pitanje kamo se ne bi vratila dugo je razmišljala.
"Nisam imala puno neugodnih ili loših iskustava, ali moram priznati da sam bila jako tužna prije mjesec dana u Sarajevu kad su mi ukrali novčanik u kojem je bio cijeli moj život, stoga bih zasad zaobišla taj grad na neko vrijeme, ali svakako bih otišla ponovo!“, otkriva.
Mateina putovanja započinju pretragom avionskih karata na internetskoj stranici kiwi.com.
"Obožavam tu stranicu jer ima toliko odličnih načina pretraživanja avionskih karata i vrlo je sugestivna zbog praktične mape na kojoj možete vidjeti kako se kreću cijene za određene destinacije. Jednim klikom lako je saznati odakle je najjeftinije krenuti i sletjeti u određenoj državi te koliko je dana najisplativije ostati. Kada nađete karte, ne preusmjerava vas na druge stranice (kao primjerice skyscanner) nego možete direktno kupiti kartu preko njih, a oni će odraditi i check-in te poslati boarding pass mailom. Imaju i online chat za razgovor s agentom koji koristim ako negdje zapne. Kiwi.com je i najveći razlog zašto sam otišla u Jordan. Pretraživala sam karte za Kambodžu, ali sam vidjela na mapi da je Jordan označen s 36 eura u jednom smjeru. Nakon takve cijene bilo je lako odlučiti da je to naša sljedeća destinacije“, smije se Matea dodajući kako joj je Instagram također velika inspiracija.
"Koristim collectionse za spremanje slika ostalih profila pa tako imam po jedan za svaku državu koju želim posjetiti. Putovanja organiziram sama i dok ne skupim sve podatke priprema zna trajati mjesecima. Na laptopu često imam dvadesetak otvorenih tabova - od Lonely Planeta do službenih stranica gradova ili parkova. Volim biti sigurna da sam istražila sve što vrijedi vidjeti“, kaže.
Bez obzira na pripremu i planiranje, niti jedno putovanje ne može proći bez iznenađenja ili anegdota koje će zauvijek pamtiti.
> "Tinder za putovanja": Spavajte za samo jedan dolar bilo gdje na svijetu!
"Na putovanju u Omanu imali smo rentani auto, ali nije imao pogon na sva četiri kotača. Kada smo krenuli prema pustinji shvatili smo da ne možemo dalje kroz pijesak. Stali smo i razmišljali hoćemo li krenuti pješice, ali u tom trenutku došla su dva dečka i pozvala nas da krenemo s njima kroz pustinju do najboljeg mjesta za promatranje zalaska sunca. Nismo mogli vjerovati da bi netko sve to učinio za dvoje nepoznatih ljudi. Presretni i u pozitivnom šoku krenuli smo s njima u avanturu po najvećim dinama te u zalazak sunca slušali priče o njihovim običajima. Nevjerojatno iskustvo kojem se nikada nismo nadali!“, prisjeća se.
Mateine fotografije su čiste i najčešće "bez gužve", ali to nije slučajnost. Ponekad zna čekati i po sat vremena kako bi uhvatila prirodu ili ulice bez drugih ljudi jer tako njezini motivi najbolje dolaze do izražaja. Kako kaže, uvijek razmišlja o tome da pronađe poseban kadar koji se uklapa u njezin stil jer krađa tuđe kreativnosti ne dolazi u obzir. Najdraža fotografija koju je do sada snimila dolazi s jezera Morraine u Kanadi. S dečkom je hodala prema jezeru, a kada su se približili vidjeli su društvo Amerikanaca koje je postavljalo viseće ležaljke o stabla.
"Bili smo fascinirani tim prizorom i započeli razgovor s njima. Upoznali smo se i ostatak vremena proveli fotografirajući. Nisam nikada očekivala da ću imati takve fotke s Morraine Lakea, ali sve se nekako poklopilo - bili smo na pravom mjestu u pravo vrijeme“, priča Matea.
U njezinoj galeriji naći ćete tek poneku fotografiju hrane, ali Matea voli iskusiti zemlje koje posjećuje svim osjetilima. Veliki je obožavatelj talijanske kuhinje, osobito tjestenine.
> Antea u zemlji hobita: "Pomislila sam kako sam stvarno u knjizi"
"U Torinu je izvrsna pizza, u Bolzanu sam jela najbolje lazanje u životu, a u Veneciji gelato. S druge strane, najzanimljivija mi je hrana u Jordanu! Beduini u pustinji Wadi Rum pripremaju sun baked večeru. Na roštilj, odnosno peku u pijesku ujutro se stavljaju namirnice koje se zatim zatrpavaju i navečer vade. Visoke temperature u pustinji omogućavaju pijesku i suncu da prirodnim putem ispeku jelo koje se topi se u ustima. Predivno i posebno! Najbolja pića su definitivno bila u Omanu. Na svakom koraku možete kupiti prirodne sokove od limete i mente (meni najdraži), manga, jagoda, borovnica, jabuke... Svo to voće je na većini mjesta ubrano sa stabala koje imaju u vrtovima u neposrednoj blizini što je vrlo osvježavajuće za vidjeti.
Od alkoholnih pića moram izdvojiti kanadski lanac restorana Earls u kojem sam probala najbolju margaritu i to od manga. Da mogu, odmah bih se tamo vratila samo zbog nje…
Mateinih 10 lekcija s putovanja:
1. Uvijek nosi svoju jastučnicu.
2. Uvijek kušaj lokalnu hranu.
3. Gdje god ideš, iskoristi priliku i napravi barem jednu stvar koju ne možeš doma nego samo tamo.
4. Nigdje bez fotića.
5. Vrijedi čekati i sat vremena da uhvatiš fotku bez drugih i da si sam/sama na njoj. Ako je nemoguće, probudi se sutra ranije i dođi prvi!
6. Novac i dokumente rasporedi na najmanje 2 ili 3 mjesta. Opasno je sve držati na okupu.
7. Potrudi se naučiti kako reći hvala na lokalnom jeziku, izmamit ćeš osmjeh na puno lica.
8. Spakiraj samo ono što ćeš sigurno obući. U redu je oblačiti iste stvari kroz više dana.
9. Prilikom pakiranja pazi da ostaviš mjesta za stvari koje ćeš kupiti. Pun kufer je poželjan samo u povratku.
10. Budi spreman izaći iz svoje komfort zone!