Ostavite li otvorenu bocu vina u hladnjaku nekoliko tjedana, nećete se otrovati, ali može biti ukusnije za salatu nego čašu.
Kako kažu vinski stručnjaci Wine Follyja, o tome da ćete pokvariti želudac ne treba brinuti jer vam neće naštetiti, samo što će dragocjena tekućina više neće biti idealna za pijuckanje na terasi.
Rok trajanja vina
Pjenušava vina
1 – 3 dana u hladnjaku zatvorena čepom za pjenušce
Pjenušava vina brzo gube dragocjene mjehuriće, a otpornija su ona proizvedena tradicionalnom metodom nego charmat iz čeličnog tanka.
Tanka (lagana) bijela vina ili rose
5 – 7 dana u hladnjaku zatvorena čepom
Većina laganih bijelih i ružičastih vina bit će pitka i do tjedan dana u hladnjaku, ali zbog oksidacije okus će se postepeno mijenjati. Voćne note, kao i karakter vina postepeno će slabjeti i postajati sve bezličnije.
Punija (teža) bijela vina
3 – 5 dana u hladnjaku zatvorena čepom
Vina punog tijela, kao što je primjerice chardonnay iz hrastove bačve, brže oksidiraju jer su „vidjela“ više kisika prije punjenja u boce. Stoga ih uvijek treba dobro začepiti i držati na hladnom, a dobro je imati i vinske čepove za vakumiranje.
Crvena vina
3 – 5 dana na hladom i tamnom mjestu zatvorena čepom.
Što je više tanina i kiselina, crvena vina mogu dulje trajati nakon otvaranja. Tako primjerice lagani pinot noir neće moći pratiti bogatiji teran.
Fortificirana vina (sherry, porto, port, madeira, marsala…)
28 dana na hladnom i tamnom mjestu zatvorena čepom
Što je desertno vino slađe, to dulje može izdržati. Brandy koji se dodaje portu, sherryju i marsali produljuje trajanje vinu, no želite li sačuvati boju i okuse, dobro ih je čuvati na tamnom i hladnom mjestu. U dobrim uvjetima madeira i marsala traju unedogled.