Iako vrganje obično zamišljamo u nekoj zlaćanoj jesenskoj slici, u njima možemo uživati i ljeti. Vrganji naime rastu i u ovom dijelu godine i takvi se nazivaju ljetnim vrganjima.
Ako sami berete gljive, budite sigurni da razlikujete vrganje od (barem) pupavki i nikad ne jedite gljivu koja vam je "sumnjiva". Ne kaže se bez razloga da je nešto niknulo "kao gljive poslije kiše", zato se u berbu i kreće – poslije kiše. Kada berete vrganje, samo ih nježno zakrenite da ne izvadite micelij iz zemlje. Ako to mjesto prekrijete lišćem pomoći ćete novoj gljivi da brzo izraste.
Iako su sušeni vrganji poznata delikatesa, nema boljeg osjećaja nego kad si složite ručak s gljivama koje ste svježe ubrali toga jutra u šumi. Osim toga, za sušene vrganje ima vremena tijekom godine, ovih prvih se nauživajte svježih.
Vrganje obožavamo s jajima, u gulašu ili juhi, u raznim složencima, pohane, u rižotu… Dobre smo recepte pronašli na portalu www.krenizdravo.hr, a s vama smo odlučili podijeliti onaj za umak od vrganja koji će dobro ići uz tjesteninu, preporučujemo neku domaću - s puno jaja, ali sjajno će zaokružiti i pečeni steak ili biftek. Više ideja za jela od vrganja možete pronaći ovdje.
Sastojci za umak od vrganja:
- 1 šalica vrganja
- 100 ml vrhnja za kuhanje
- papar
- sol
- maslinovo ulje
- pola čajne žličice mješavine dalmatinskih začina
- 1 režanj češnjaka
- pola šalice sitno sjeckane brokule
- parmezan, za posluživanje
- tjestenina po izboru
Priprema umaka od vrganja
- Na maslinovom ulju dinstajte luk i češnjak, potom dodajte gljive i brokulu te dinstajte.
- Tjesteninu skuhajte prema uputama.
- Kada je kuhana, tjesteninu dodajte gljivama, zalijte vrhnjem, začinite i kuhajte dok se vrhnje ne zgusne.
- Po tjestenini slobodno posipajte parmezan ili ribanu mozzarellu.
Punjene gljive portobello: Recept hrvatske glumice za brzi obrok bez glutena +10