Planinari troše ogromne količine energije pa je obnavljanje njihovih rezervi iznimno važno. Upravo zato u potrazi su za kaloričnom zdravom hranom koja zadovoljava njihove potrebe, a istovremeno ne zauzima mnogo mjesta u ruksaku i nije teška za ponijeti.
Dehidrirana hrana čest je odabir mnogih iskusnih planinara. Od tjestenine bolonjez preko indijskog curryja s rižom do pilećeg gulaša – svašta se može naći na tržištu u dehidriranom obliku. Vrećice dehidrirane hrane mogu se tjednima nositi sa sobom, a nisu teške.
Težina posebno dolazi do izražaja na višednevnim turama, kao što je naprimjer avantura života Highlander Velebit, koji se ove godine održava od 20. do 25. kolovoza, a na kojem sudionici u pet dana sa šatorom prelaze više od 100 kilometara jedne od najljepših hrvatskih planina. Za sve odvažne, ali i jednodnevne ture evo sedam ideja...
Kilometri slobode: Najveća „mala“ avantura koju možete doživjeti u Hrvatskoj +62
1. Orašasto voće
Orašasto voće sjajna je ideja za planinarenje. Ne samo da obiluje zdravim masnoćama već je i vrlo „izdržljivo“. Neće se lako smrviti, smrznuti ili otopiti tijekom dugog puta. Na raspolaganju su brojni miksevi, ali i pojedinačni proizvodi. U 100 grama makadamijskih oraščića nalazi se čak 720 kalorija. U istoj količini oraha oko 650 kalorija, dok je u bademima oko 600 kalorija. Oko 590 kalorija naći ćete u 100 grama kikirikija koji spada u mahunarke, ali smo ga svejedno stavili u isti koš s orašastim voćem.
2. Sjemenke
Suncokretove sjemenke su odličan izvor nezasićenih masti, prehrambenih vlakana, vitamina i minirala. Mogu se jesti samostalno kao međuobrok, ili dodati drugim jelima. U 100 grama sjemenki nalazi se 585 kalorija. Povrh svega, relativno su jeftine i dostupne za kupnju u većini trgovina. Sa sobom možete ponijeti i bučine sjemenke – 540 kalorija nalazi se u 100 grama namirnice.
3. Sušeno voće
Želite li se zasladiti na planini, sušeno voće je odlična ideja. Na raspolaganju vam je mnoštvo različitog voća poput šljiva, marelica, grožđica, datulja i slično koje u prosjeku imaju oko 300 kalorija na 100 grama proizvoda. Želite li povećati kalorijsku vrijednost namirnice, a smanjiti težinu proizvoda ponesite sa sobom čips od banane. U 100 grama čipsa od banane nalazi se čak 520 kalorija.
4. Zobene pahuljice
Zobene pahuljice su odličan izvor ugljikohidrata i možda nisu najkaloričnija hrana na svijetu – u 100 grama nalazi se „tek“ oko 400 kalorija, no zato predstavljaju sjajnu bazu za pripremu energetskih pločica, granole i mueslija. U kombinaciji sa orašastim voćem, različitim sjemenkama i sušenim voćem pretvaraju se u potentnu kalorijsku bombu bez koje je nemoguće zamisliti bilo kakvo planinarenje.
5. Mlijeko u prahu
Volite mlijeko, ali vam ga se ne da nositi u ruksaku? Ponesite mlijeko u prahu. U 100 grama mlijeka u prahu nalazi se oko 499 kalorija. Pomiješati ga možete s kakaom i vrućom vodom kako biste napravili kremasto piće ili dodali granoli koju planirate pojesti za doručak.
6. Tamna čokolada
Tamna čokolada je jedna od najkaloričnijih hrana na svijetu. Ne samo da ima odličan okus, već je i bogata brojnim vitaminima, mineralima i antioksidantima. U 100 grama nalazi se oko 600 kalorija. Pripazite samo kako ju pakirate – izbjegavajte je nositi po velikim vrućinama jer će se rastopiti.
7. Maslinovo ulje
Jestiva ulja su najkaloričnija grupa hrane na svijetu. U 100 mililitara nalazi se nešto manje od 900 kalorija ovisno o vrsti jestivog ulja. Maslinovo ulje sjajan je izvor nezasićenih masnih kiselina i odličan dodatak brojnim jelima. Glavni nedostatak mu je što se obično pohranjuje u staklenim bocama koje nisu pogodne za dugotrajno nošenje u ruksaku. Baš zato planinari često kupuju mala plastična pakiranja maslinova ulja za začinjavanje svojih jela.