Airbnb je promijenio način na koji putujemo, smanjio nam troškove i povećao mogućnosti izbora kad je riječ o lokacijama, veličini prostora i sadržaju u apartmanima i kućama. Iako većina putnika ima dobra ili solidna iskustva, nekima se nije posrećilo.
Neki su gosti u unajmljenim stanovima pronašli kamere, i to ne samo u dnevnom boravku nego i u spavaćim sobama, pa čak i u kupaonicama. Domaćini tvrde kako je razlog postavljanja kamera sigurnost njihova stana.
Negativno iskustvo Airbnb-a prenio je američki profesor Jeffrey Bigham, koji je u stanu u kojem je odsjeo primijetio sigurnosne kamere koje je odmah isključio, prenose na stranici Fast Company. Njegov slučaj nije jedini, a sa svima onima koji krše pravila o privatnosti gostiju Airbnb prekida suradnju.
Sumnjivi predmeti
„Sumnjate li na skrivenu kameru, potražite predmete koji nisu na svojem mjestu“, upozorava Carrie Kerskie, Amerikanka koja se bavi zaštitom od krađe identiteta i kršenja privatnosti.
Detektor dima na neuobičajenom mjestu ili jedan pokraj drugog na zidu može biti jedan od pokazatelja, baš kao i plišani medvjedić u kupaonici ili nasuprot kreveta.
Hotelska soba (Foto: Thinkstock/Guliver)
Refleksija u mraku
Andrew Barker, koji je također pronašao kameru dok je bio na obiteljskom odmoru, savjetuje da isključite svjetlo i džepnom svjetiljkom obasjate predmete u sobi. Leća kamere reflektira svjetlost pa biste je mogli uočiti.
Dokaz na mreži
Aplikacije koje automatski skeniraju umrežene uređaje pružaju pojedinosti o svakom od njih, uključujući IP adrese i proizvođače, a putem njih može se otkriti i dokaz o kameri.
„Provjerite uređaje na mreži i ako naiđete na uređaje naziva poput 'IPCAMERA', posumnjajte na kameru u blizini“, tvrdi Andrew, koji je za provjeru koristio Network Scanner.
Sumnjate li na kamere u stanu, možete i isključiti nepotrebne električne uređaje, poput satova. Neki putnici služe se trikom da objese majicu preko „sumnjivih predmeta“, no za koju se god metodu odlučili, nemojte da vam pokvari odmor.