Visoko na Korejskom poluotoku, iza vojnih kontrolnih točaka, u jednoj od najzatvorenijih zemalja svijeta, uzdiže se vulkan i duboko kratersko jezero kakvi se ne mogu naći nigdje drugdje na svijetu. Planina Baekdu (Paektu) aktivni je stratovulkan koji se prostire na granici Sjeverne Koreje i Kine. Predstavlja najviši vrh Korejskog poluotoka i veže se za mitsku priču o nastanku Sjeverne Koreje.

Sjevernokorejsku stranu planine UNESCO je nedavno upisao na prestižnu listu, čime je globalni geopark postao pionir svoje vrste u zemlji. Izvršni odbor priznao je ovo mjesto zbog impresivnog prirodnog i kulturnog nasljeđa koje uključuje vulkanske erupcije i geološke značajke. No da bi se doista doživio značaj planine, treba stajati na rubu Rajskog jezera, poznatog kao Cheonji ili Chon na visini od oko 2200 metara nadmorske visine i osjetiti vjetar kako šamara lice.

Baekdu/Paektu - 1 Baekdu/Paektu - 1 (Foto: Shutterstock)

Rajsko jezero

Jezero je nastalo velikom erupcijom prije više od tisuću godina i predstavlja najviše kratersko jezero na svijetu prema Guinnessovoj knjizi rekorda. U osobnoj iskaznici jezera pisalo bi da mu je površina 9,82 km², dužina 4,85 km i širina 3,35 km. Prosječna dubina jezera je 213 m, a najveća dubina je 384 m. Preko zime jezero je prekriveno ledom.

"Rajsko jezero, ali i čitavu planinu vladajući režim uzdiže gotovo do božanskog statusa. Kim Il Sung, osnivač Sjeverne Koreje i djed Kim Jong Una, navodno je koristio planinu kao skrovište dok se 1940-ih borio protiv japanske okupacije za neovisnost. Državni mediji često spominju najstarijeg Kima u kontekstu ove planine, nazivajući ga legendarnim herojem Baekdua. 

 

Baekdu/Paektu - 2 Baekdu/Paektu - 2 (Foto: Shutterstock)

Dan kada se pojavila nova zvijezda 

Sjeverna Koreja tvrdi da je Kim Jong Il, pokojni vođa i otac Kim Jong Una, rođen upravo blizu vrha Baekdua. Ondje se može i danas vidjeti drvena koliba u kojoj je navodno prvi put udahnuo i ugledao svjetlo dana. Prema predaji, snijeg se tada otopio, sunce se probilo kroz oblake, cvijeće je procvjetalo i nova zvijezda se pojavila na nebu. Povijesnih dokaza za ovu priču nema, a mnogi smatraju kako je Kim vjerojatno rođen u Rusiji. No priča se u Sjevernoj Koreji prenosi bez trunke sumnje. Baekdu nije samo planina - to je nacionalno svetište“, piše CNN i dodaje:

"Planinu je dinastija Kim koristila kako bi istaknula vlastitu božanstvenost. Njezini su vrhovi ucrtani na državnom grbu, a ime planine nosi sve što može: od raketa do hidroelektrana, pa čak i, povremeno, sama zemlja. Sjevernokorejsko društvo visoko cijeni rasnu čistoću, a državna propaganda veliča obitelj Kim zbog njihove krvne loze Baekdu, koju prikazuju kao plemenitu i herojsku, povezanu s legendarnim drevnim kraljevima Korejskog poluotoka“.

Baekdu/Paektu - 3 Baekdu/Paektu - 3 (Foto: Shutterstock)

Sveto tlo

Sjevernokorejski hodočasnici vjeruju kako je planina duša korejske revolucije, i smatraju je svetim tlom.

"Kim Jong Un često posjećuje ovu svetu planinu, obično uoči velikih političkih preokreta - poput smaknuća svog ujaka 2013. i nuklearne probe 2016. Godine 2018. poveo je tadašnjeg južnokorejskog predsjednika Moon Jae-ina na vrh, u rijetkom trenutku jedinstva. Moon, koji je na vrhu stajao držeći Kimovu ruku, nazvao je taj posjet ostvarenjem sna“, otkriva CNN.

Bivše jadransko odmaralište za vojnu elitu JNA, uskoro bi moglo postati hit u svijetu Napušteni i devastirani hoteli u Kuparima - 6 Napušteni i devastirani hoteli u Kuparima - 3 Napušteni i devastirani hoteli u Kuparima - 2 +2 Napušteni i devastirani hoteli u Kuparima - 1

"Pitao sam se hoću li ikada imati priliku (doći ovamo), ali moja se želja ostvarila,” rekao je Moon tom prilikom. Za stanovnike poluotoka s obje strane granice, dolazak na vrh dugo je bio svojevrsni ritual, no većini Južnokorejaca pristup je zabranjen.

Baekdu/Paektu - 5 Baekdu/Paektu - 5 (Foto: Shutterstock)

Holistički pristup 

Vulkansko nasljeđe, doline oblikovane ledenjačkom erozijom i kamene ravnice glavne su odlike tog mjesta. Globalni geoparkovi koje prepoznaje UNESCO opisuju se kao “jedinstvena, cjelovita zemljopisna područja od međunarodne geološke važnosti kojima se upravlja holistički - kroz zaštitu, obrazovanje i održivi razvoj.” Prošle godine UNESCO je priznao kinesku stranu planine kao globalni geopark pod njenim kineskim imenom Changbaishan. Sjeverna Koreja je podnijela zahtjev za status geoparka još 2019., godinu dana prije Kine, ali je inspekcija na terenu odgođena zbog pandemije koronavirusa. Zahvaljujući novom statusu, Pjongjang sada može preoblikovati Baekdu u geoturističku destinaciju, promovirati njezina prirodna čuda i korejsku mitologiju. Sama planina ne mari -  stajat će ondje, obavijena oblacima, dok se njezine priče prenose generacijama.

Sablasno buđenje u Sjevernoj Koreji: Zvuk koji ne možete ugasiti kao podsjetnik na vladajući režim Sjeverna Koreja - 14 Sjeverna Koreja - 13 Sjeverna Koreja - 10 +2 Sjeverna Koreja - 2