Lakki na dodekanskom otoku Leros jedinstven je grad, i zbog uzbudljive prošlosti i zbog arhitekture koja čuva uspomenu na prošla vremena.
Otok je dio Dodekaneza, otočne skupina od 12 većih i 150 manjih grčkih otoka u Egejskom moru, jugozapadno od Turske. Od luke Pirej Leros dijeli 317 kilometara, a trajektom je potrebno čak 11 sati. Zrakoplovom se od Atene leti oko 45 minuta.
Nakon uspona fašizma u Italiji 1930. godine na Lerosu je nastao novi idealni grad, odnosno pomorska baza za talijansku mornaricu – Portolago, odnosno Lakki.
Na mjestu močvarnog područja ubrzo su stale nicati nove građevine nadahnute utopističkim idejama 20. stoljeća. Baš kao i Raša u Istri, Lakki je rezultat Mussolinijeva dokazivanja moći izgradnjom „gradova budućnosti“.
Leros - 2 (Foto: Shutterstock)
Stroga i minimalistička crkva, škola s modernističkim i bizantskim elementima, kao i jedno od najneobičnijih kina sagrađeno tipičnom fašističkom arhitekturom koja podrazumijeva klasične oblike, ravne linije i minimalizam. Upravo u Lakkiju najbolje dolazi do izražaja prošlost obojena talijaskom okupacijom Dodekaneza.
Od velikih planova za grad budućnosti odustalo se nakon što je Grčka preuzela vlast, a čak su i mještani zaboravili nekadašnje značenje, na sreću propale, Mussolinijeve utopije.
Oni koji su posjetili Lakki kažu da je osjećaj kao da ste ušli u izgubljenu vremensku kapsulu nadahnutu Mussolinijevom vizijom fašističkog Mediterana.
Gradska tržnica Kos: Mjesto na kojem ćete upoznati sve mirise otoka +0