Kolska superduboka bušotina najdublja je rupa na Zemlji. Nalazi se na sjeveru Europe, široka je tek 23 centimetra, a doseže dubinu od čak 12.262 metra. Po dubini premašuje čak i Marijansku brazdu koja se nalazi na gotovo 11 tisuća metara ispod površine Tihog oceana.
Nastala je kao rezultat znanstvenog projekta Sovjetskog saveza usred hladne tundre na poluotoku Kola, a u blizini granice s Norveškom. Cilj je bio što dublje prodrijeti u Zemljinu koru – po mogućnosti 15 kilometara u dubinu i vidjeti što se ondje nalazi.
Bušenje je započelo 24. svibnja 1970. godine korištenjem bušilice iz serije Uralmash-4E, a kasnije je nastavljeno Uralmashom 15000. Instrumenti za ovaj poduhvat bili su posebno osmišljeni jer nitko do tad nije uspio prodrijeti tako duboko ispod površine.
Strojevi su u intervalima bušili sve do 1994. godine kada se i službeno odustalo od projekta. Na dubini od 12 kilometara temperatura je iznosila oko 200 Celzijevih stupnjeva, što je onemogućavalo normalan rad strojeva.
Doseže dubinu od 12.262 metra (Foto: Shutterstock)
Iako je cilj bio doći do dubine od 15 kilometara, projekt je ostao bez potrebnih financijskih sredstava i u konačnici je zaboravljen.
Bušotina je zapečaćena metalnim poklopcem s 12 vijaka, a objekt oko nje je napušten. Unatoč tome i danas postoje oni koji odlaze u Kolu da bi vidjeli zahrđali poklopac koji skriva najdublju rupu na Zemlji.
Kolska superduboka bušotina pomogla je znanstvenicima u boljem razumijevanju Zemlje. Iznenadili su se kada su pronašli vodu na dubini između 3 do 6 kilometara za što prije nisu vjerovali da je moguće.
Fascinantno je bilo i otkriće fosila planktona na dubini od sedam kilometara, ali i velika količina plinovitog vodika.
Više o najdubljoj rupi na Zemlji pogledajte u YouTube videu ReYoUniversa.
Divovski odvod: Bez najave usisava sve što se nađe na putu +0