Stanovnici Londona obožavaju smišljati kreativne nadimke, a ništa manje domišljati nisu niti kad se radi o njihovim zgradama. Jedna od najboljih stvari u šetnji Londonom upravo je arhitektura i njezina raznolikost – moderne građevine isprepliću se s povijesnim remek-djelima, a neke od njih kriju i riznicu zabavnih činjenica o tome kako su nastala njihova imena.

Big Ben

Big Ben, debeljuškasto zvono skriveno u istoimenom tornju naslonjenom na sjeverno krilo Westminsterske palače rođeno je prije više od 150 godina, kad se prvi put oglasilo na puni sat. Iako se zvono trebalo prema kraljici zvati - Victoria, stanovnici Londona, skloni davanju nadimaka svojim miljenicima od betona, kamena i željeza, prozvali su ga od milja "Big Ben", i tako je ostalo. Toranj u kojem je Big Ben smješten od 2012. službeno se zove Elizabetin toranj u čast kraljičine dijamantne obljetnice. Do tada se zvao Toranj sv. Stjepana, ali i dalje je u svijetu najpoznatiji kao "Veliki Ben".

Gherkin Gherkin (Foto: Shutterstock)

Gherkin

Jedna od najpoznatijih građevina u Londonu smještena na istoku grada postala je nezaobilazna stanica za sve koji žele vidjeti grad onakav kakvim ga prikazuju na razglednicama. Sama zgrada sastoji se od mnoštva ureda, tako da u nju ne možete ući, ali svakako se isplati promotriti i izvana.

Zgrada je dobila ime po svom obliku jer izgleda upravo kao kiseli krastavac (eng. gherkin). Uglavnom se koristi kao uredski prostor, no na vrhu se nalazi restoran i bar s panoramskim pogledom na grad. Nekad se zvala Swiss Re (po bivšim vlasnicima), ali je danas poznatija pod imenom koje su joj dali Londončani. Iako izgleda potpuno zakrivljeno, u cijeloj zgradi postoji samo jedno zakrivljeno staklo – ono na samom vrhu. Sva ostala stakla su ravna.

Nekoć je bila olimpijski sport: 7 stvari koje (ni)ste znali o arhitekturi Arhitektura - 1 Arhitektura - 2 Arhitektura - 3 +1 Arhitektura - 4

Walkie-Talkie

Zbog svojeg zanimljivog oblika neboder u ulici Fenchurch na broju 20 u Londonu naziva se zgrada Walkie-Talkie. Izgrađena je 2014. godine u sklopu šireg projekta modernizacije centra Londona prema zamisli arhitekta Rafaela Viñolyja. Izvorno je trebala biti visoka 200 metara, no smanjena na 160 metara visine i svega 38 katova kako ne bi previše nadvisivala ostale zgrade u centru te nagrđivala panoramu grada.

Ne samo da su graditelji snizili visinu nebodera već je naknadno odlučeno i da neće graditi planirane balkone na pročelju. Na zadnja tri kata nalazi se Sky Garden – vrt s kafićem i restoranom, otvoren za javnost i besplatan je za posjet. Ipak, potrebno je unaprijed rezervirati termin. Možda najzanimljivija činjenica vezana za Walkie-Talkie veže se za refleksiju sunca od zakrivljenog stakla, zbog čega su nastradali i automobili parkirani ispod, koji su se počeli topiti. Više o tome doznajte ovdje.

  Izvana izgleda kao vrtna šupa, ali kad zavirite unutra, jako ćete se iznenaditi Izgleda kao vrtna kućica, a zapravo je obiteljski dom od 28 kvadrata - 5 Izgleda kao vrtna kućica, a zapravo je obiteljski dom od 28 kvadrata - 8 Izgleda kao vrtna kućica, a zapravo je obiteljski dom od 28 kvadrata - 4 +4 Izgleda kao vrtna kućica, a zapravo je obiteljski dom od 28 kvadrata - 6

Egg

Zgrada u obliku jajeta, izgrađena je kao Gradska vijećnica Londona i služila kao sjedište gradonačelnika i londonskog vijeća. Prepoznat ćete je po karakterističnom izgledu jer naime nalikuje upravo staklenom jajetu. Oni koji su joj se htjeli narugati prozvali su je i stakleni testis. Grad je napustio ovu zgradu 2021. jer im je bila preskupa – danas je u privatnom vlasništvu i nije otvorena za posjetitelje. 

Shard - 3 Shard - 3 (Foto: Shutterstock)

Shard

Visok impozantnih 309 metara, ovaj stakleni neboder prekriva nevjerojatnih 11 tisuća staklenih ploča. A na lijep dan, kad nema najave kiša i oblaka, s njegova vidikovca na vrhu se pruža pogled koji seže čak 64 kilometra u daljinu. To je možda i najbolji pogled u gradu, a na vama je da procijenite isplati li se dati za njega 35 eura. Osim najboljeg pogleda u Londonu, Shard je ikona modernog grada u kojem ljudi žive, rade, dolaze na ručak i večeru – ili piće. Na 52. katu nalazi se najviši bar u Europi koji je dio hotela Shangri-La. Bar GŎNG, ekskluzivno je mjesto inspirirano azijskim stilom uređenja interijera koje je podijeljeno na dva dijela – onaj za koktele i ljubitelje šampanjaca.

Korisno je znati da je u večernjim satima ulaz zabranjen mlađima od 18. godina. U Shardu je i najviši hotelski bazen. Ondje ćete naći i Oblix, moderni fine-dining restoran na 32. katu, kao i Ting koji nudi jela s utjecajem azijske kuhinje. Slavnu londonsku zgradu je projektirao arhitekt Renzo Piano i dovršio ga je 2012. godine.

Inspiraciju je crpio iz crkvenih tornjeva i brodskih jarbola, a mnogi će se složiti da izgleda poput šiljka. Neboder ima 95 katova, a sa svoja 72 kata u kojima se nalaze apartmani i stanovi, predstavlja i najvišu stambenu zgradu u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Nova sezona "Coolturista": Neočekivane priče, skrivena mjesta i nenametljiva ljepota svakodnevice Petra Gajšak, voditeljica Coolturist Županja - 4 Coolturist Županja - 3 +1 Coolturist Županja - 1