Tek što je odbilo podne, tog 14. veljače 1945. godine, koji ondje ni po čemu nije trebao biti uzbudljiv, a kamoli tragičan, nebo iznad Praga zasjenilo je 60 savezničkih bombardera koji su na grad ispustili više od sto i pedeset tona bombi.

Dvije minute

Prag je bombardiran – slučajno. Iako je od početka rata, kao glavni grad Češke i Moravske pod nacističkom okupacijom, bio napadnut iz zraka nekoliko puta, može se reći da je do tada dobro prošao jer je strateški bio nezanimljiv Saveznicima.

Za razliku od 150 kilometara udaljenog Dresdena, na koji je dan ranije počeo jedan od najžešćih zračnih napada, koji je trajao tri dana i u kojemu je grad doslovno sravnjen sa zemljom. Greškom navigatora, 60 je bombardera upućeno nad Prag.

Prag, 14.2.1945. - 3 Prag, 14.2.1945. - 3 (Foto: Profimedia)

U napadu je trajao "samo" dvije minute poginula je 701 osoba, gotovo 1200 ih je ranjeno. Svi nastradali bili su civili. Jedanaest tisuća ljudi ostalo je bez krova nad glavom, uništene su čitave četvrti, oko tisuću povijesnih zgrada i kulturnih znamenitosti, a dvjesto ih je teško oštećeno.

Američki su piloti više puta izrazili žaljenje zbog svoje kobne pogreške. Kao i u službenom izvješću, pravdali su je neispravnom navigacijom, nepovoljnim vremenskim uvjetima i sličnošću Dresdena i Praga.

Ona je očito jako velika kad ih je predvodnik američke eskadrile koja je izvršila napad, pilot Harold Van Opdorp - rođen i odrastao u Pragu - i sam zamijenio.

Može izdržati potrese i do 7 po Richteru, ali u ovom luksuznom hotelu neki se gosti ne mogu opustiti Grand Hyatt Shanghai hotel - 1 Grand Hyatt Shanghai hotel - 2 Grand Hyatt Shanghai hotel - 4 +1 Ulaz Grand Hyatt Shanghai hotela na 53. katu nebodera