Nomen est omen… ili možda nije. Iako nam većina imena života, stvari, pojava i ljudskih tragova u svijetu koji nas okružuje imenom na prvu odaje "o čemu je riječ", ponekad će nas upravo imena odvesti na krivi trag. U nastavku su samo neka od njih koja bi vas mogla zabaviti, naučiti vas nešto novo, ali vas i podsjetiti da stvari nisu uvijek onakve kakvima se čine.

Stogodišnji rat

Jedan od najznačajnijih ratova u srednjem vijeku bio je rat između dva tada najmoćnija kraljevstva, engleskog i francuskog. Rat je započeo 1337. godine i trajao je s prekidima do 1453. – ukupno 116 godina. Povijesne su knjige njegovo trajanje zaokružile na manje, nazvavši ga Stogodišnjim ratom.

Bijela čokolada

Bijela čokolada - najbolje da sjednete - uopće nije čokolada. Izrađuje se od mlijeka u prahu, šećera, lecitina, vanilije i kakao-maslaca, ali osim masnoća ne sadrži nikakve druge dijelove zrna kakaovca, odnosno ne sadrži kakaovu masu – koja čokoladu čini čokoladom.

Rt dobre nade

Najjužniji rt Afrike prvi je oplovio Portugalac Bartolomeu Diaz 1487. godine i tako dokazao se postoji morski put iz Europe u Indiju. Nazvao ga je Olujnim rtom, a to je ime bilo bliže istini nego sadašnje koje mu je nadjenuo kralj Joao II. Napravio je to kako prijeteće ime ne bi imalo demotivirajući učinak na pomorce koji su tek trebali stići do Indije.

Kod Rta dobre nade mnogi su izgubili svaku nadu. Kod Rta dobre nade mnogi su izgubili svaku nadu. (Foto: Getty Images)

Crni puding (Black pudding)

Iako je na hrvatskome naziv ovoga jela sasvim transparentan i iskren, na engleskome jeziku ima malo romantiziran naziv, pa ako niste obožavatelj – preskočite. Crni puding nije nikakav puding ili uopće desert. Crna boja dolazi od krvi, a iza maštovitog imena kriju se obične – krvavice.

Arapski brojevi

Arapski brojevi, nama "normalni" brojevi, koje "zemljom podrijetla" određujemo tek da bi ih razlikovali od, najčešće, rimskih – uopće nisu izmislili Arapi. Nastali su u Indiji, a legenda kaže da ih je početkom 6. stoljeća izmislio astronom i matematičar Aryabhata.

Panama šešir

Tradicionalni ekvadorski šešir koji se stoljećima tka od vlakana biljke Palmata Carludovica iz porodice palmi, sombreros, godine 1906. nosio je i američki predsjednik Theodore Roosevelt tijekom posjeta Panami i gradilištu budućeg kanala. Novinari koji su pratili posjet trajno su prekrstili šešir.

Piletina Kijev

Ime ovoga jela navodi nas na pogrešan zaključak da je ono nastalo u Ukrajini. Iako se pretpostavlja da je prvi put pripremljeno sredinom 19. stoljeća, njegovo podrijetlo ne može se točno odrediti. Ipak stručnjaci za rusku i ukrajinsku kuhinju slažu se da je nastalo u Francuskoj, a prvi pisani dokument o njemu datira iz 1912. i smješta ga u – Sankt Peterburg.

Koliko će trajati zima? Najpoznatiji meteorolog na svijetu često griješi, ali ljudi ga i dalje obožavaju Sviščev dan - 4 Sviščev dan - 2 Sviščev dan - 3 +4 Sviščev dan - 1

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju