Najslabije naseljen dio sjeverne hemisfere je Grenland, koji s teritorijom od dva milijuna četvornih kilometara ima populaciju od samo 60.000 ljudi, što znači da njegova prosječna gustoća naseljenosti - jedna osoba na 40 četvornih kilometara!
Svaki kontinent osim Europe ima slabo naseljene velike pustinje i prašume. Najveće pustinje su Sahara u Africi, Atacama u Čileu, Arapske pustinje u Saudijskoj Arabiji, Gobi u Kini te Zapadna australska pustinja.
Od prašuma je najdominantnija Amazonska prašuma Brazila, u kojoj živi nekoliko plemena koja nikada nisu doživjeli kontakt s vanjskim svijetom. Osim Amazonske prašume, one najnenaseljenije su prašume Bornea u Indoneziji i Konga u Africi.
Najmanje naseljena mjesta zbog polarnih klimatskih uvjeta uključuju i većinu Kanade i Sibira. Ove regije su izuzetno hladne i uglavnom naseljene indijanskim plemenima i radnicima koji na tim područjima traže naftu i minerale. Ova područja su tako hladna da vodovodne cijevi moraju ići iznad zemlje inače bih smrznule, a na najekstremnijim širinama, postoji polarni treeline što znači da zbog hladnoće nema stabala.
Najmanje naseljen kontinent na Zemlji kriterijima je, naravno – Antarktika, najjužniji, najhladniji, najvjetrovitiji i najsuši kontinent. Ova polarna pustoš ima samo oko 4.000 stanovnika tijekom ljeta te oko 1.000 tijekom zime, kad je prosječna gustoća naseljenosti svega jedan čovjek na 14.400 četvornih kilometara.