U Dalmatinskoj zagori, na desnoj obali rijeke Krke pokraj sela Ivoševci, nalaze se ostaci rimskog vojnog logora Burnuma s jedinim očuvanim vojnim amfiteatrom u Hrvatskoj.

Burnum je sagrađen početkom 1. stoljeća na strateškom položaju s kojeg se nadzirao prijelaz preko Krke i odakle su organizirani pohodi protiv Delmata, a Plinije Stariji ga spominje kao "utvrdu slavnu po bitkama".

Bio je sjedište brojnih rimskih legija, među ostalima i XI. legije Claudia pia fidelis te IV. legije Flavia felix, nakon čijeg je odlaska, ili najkasnije za cara Hadrijana, postao municipij koji je imao važnu ulogu do kasne antike.

Burnum je imao svetište, akvedukt, popločane ulice, a nakon odlaska vojske sve su zgrade prenamijenjene u civilne. Grad se posljednji spominje polovicom 6. stoljeća za bizantsko-gotskih ratova, kada su se u njemu utaborili Ostrogoti, a ubrzo nakon toga je, vjeruje se, napušten.

Spektakl za susjedstvo

Ostaci rimskog vojnog logora mogu se obići na dva lokaliteta. Jedan čine ostaci lukova sa zgrade zapovjedništva, a drugi dobro očuvani amfiteatar koji je mogao primiti između šest i deset tisuća gledatelja. On je izgrađen za cara Klaudija, a obnovljen za Vespazijana, o čemu svjedoči pronađeni natpis u kamenu.

Za gradnju amfiteatra ovalna oblika i s četiri ulaza Rimljani su iskoristili konfiguraciju terena i smjestili ga u vrtaču. Amfiteatri su, kao i vježbališta, bili uobičajeni u stalnim vojnim logorima, a osim za vježbanje, koristiti su se i za razonodu - parade, natjecanja, gladijatorske borbe i razne druge spektakle u kojima su uživali i nerimljani "iz susjedstva".

Danas se dio te uzbudljive povijesti može osjetiti sredinom kolovoza na Burnumske ide, festivalu koji oživljava rimski vojni logor, i približava posjetiteljima i svakodnevicu i zabavu antičkih vremena. O starim Rimljanima i Burnumu još ćete više saznati obiđete li Arheološku zbirku Burnum u Eko kampusu "Krka" u Puljanima.

Tamo možete proučiti arheološke nalaze s ovog lokaliteta koji se istražuje tek od 2003. godine, ali i na zabavan način upoznati svakodnevicu stanovnika Burnuma, običaje, ratne vještine, prehranu i slobodno vrijeme. Interaktivni i multimedijski sadržaji najviše će oduševiti školarce, ali teško da će itko odoljeti i ne odjenuti se pred ogledalom kao Rimljanin ili Rimljanka ili ne pokušati vlastitim rukama izgraditi – amfiteatar.

Butnum je i jedan od ulaza u NP Krka, a lokalitet i arheološka zbirka otvoreni su za posjetitelje tijekom cijele godine. Obilazak uključuje razgledavanje amfiteatra i vojnog logora u pratnji informatora. Za grupe je potrebna prethodna najava, a sve informacije možete saznati na mailom info@npk.hr ili telefonom: 022 201777, 022 662356.

Uskrs u Lici: Dođite u Otočac na prefini doručak i turnir u tucanju jaja Uskrs u Otočcu Uskrs u Otočcu Uskrsni doručak +1 Uskrs u Otočcu