Sve se više europskih prijestolnica pozdravlja s gotovinom, od Amsterdama do Stockholma kartice su postale preferirani način plaćanja. Nema više potrebe za traženjem kovanica po novčaniku ni podizanjem stranih valuta jer za plaćanje je dovoljan jedan potez karticom. Beskontaktno plaćanje je brzo, praktično i sigurno, a to najbolje znaju ove europske metropole.
Stockholm, Švedska
Švedska je pionir u bezgotovinskom društvu, a u Stockholmu većina restorana, trgovina i uslužnih mjesta prihvaća samo kartice. Gotovina je rijetko potrebna čak i za javni prijevoz i manje usluge. Stoga, bilo da ste u Stockholm došli obići muzej Vasa ili pak onaj u čast ABBA-e, posjetiti njihov poznati zoološki vrt ili partijati u najboljim svjetskim klubovima, sve što vam pri ruci treba su kartice.
Kopenhagen, Danska
Kopenhagen, grad bicikala, hyggea i skandinavskog dizajna, ima i još jednu karakteristiku – ljubav prema bezgotovinskom plaćanju. Ondje vam gotovina može ostati u džepu jer sve, od najfinijih pekarnica do trendi kafića u Nyhavnu, nudi brza kartična plaćanja. Dok hodate uz kanale ili istražujete skrivene kutke Christanije, poželite li nešto kupiti, dovoljna je kartica ili kartice, ovisno o tome koliko ste spremni trošiti.
Kopenhagen (Foto: Getty Images)
Oslo, Norveška
Ovaj zeleni, ekološki osviješten grad voli jednostavnost, a plaćanje karticama uklapa se u taj ideal. Dok istražujete utvrdu Akershus, ulazite u muzej na poluotoku Bygdøy ili uživate u spektakularnim norveškim specijalitetima poput gravlaxa i vafla s džemom, jednostavno prislonite karticu i nastavite dalje. Gotovina ondje gotovo pada u zaborav, dok kartična plaćanja omogućuju nesmetano uživanje u svakom kutku.
London, Ujedinjeno Kraljevstvo
U Londonu je kartica ključ koji otključava sve što taj čarobni grad može ponuditi. Bez obzira na to sjedite li u povijesnom pubu, naručujete fish and chips ili pijete kavu u hipster kafiću u Shoreditchu, kartična su plaćanja najbolja opcija. U gradu koji voli brzinu i praktičnost kartica je savršeni suputnik čak i ako želite nagraditi uličnog glazbenika. Također, većina javnog prijevoza funkcionira s beskontaktnim plaćanjem, a može se dogoditi da će vam na nekim mjestima gotovinu i odbiti.
Tallinn, Estonija
Estonija je jedna od najdigitaliziranijih zemalja svijeta, a u glavnom gradu Talinnu gotovina je dio prošlosti. Sve, od kafića u povijesnom centru do suvremenih galerija i rustikalnih restorana koji nude lokalne specijalitete do prijevoza i manjih trgovina, uglavnom prihvaća samo kartice ili mobilna plaćanja.
Tallinn (Foto: Getty Images)
Amsterdam, Nizozemska
Amsterdam je također među gradovima u kojima su kartična plaćanja norma. Ovdje možete zaboraviti na potragu za sitnišem dok istražujete cvjetnu raskoš tržnice Bloemenmarkt ili Nieuwmarkt, u blizini koje je živio i slikao Rembrandt, ili pak kupujete hrskavi stroopwafel. Brzo prislonite i nastavite pedalirati prema novim pustolovinama jer taj grad voli praktičnost.
Putovanja su za trenutke koji se zauvijek pamte, a ne za brigu oko kovanica i tečaja
Kartično plaćanje u stranim zemljama ima niz prednosti, bilo da putujete u navedene zemlje ili na destinacije koje još uvijek kombiniraju gotovinu i kartice. Uz praktičnost i jednostavnost, najvažnija je sigurnost. Kartice, posebno one s biometrijskom autentifikacijom i dodatnim sigurnosnim provjerama, pružaju dodatnu zaštitu prilikom transakcija. K tome, u slučaju gubitka ili krađe karticu je lakše zaštititi nego gotovinu.
Uz kartice lakše ćete pratiti svoje troškove, ali i prije dobiti povoljan tečaj. Banke često nude povoljnije tečajeve u odnosu na mjenjačnice, a ne morate brinuti ni o naknadama koje se mogu pojaviti pri razmjeni gotovine.
U svoju putnu torbu uključite i Zaba Mastercard debitnu karticu (Foto: Zaba)
Uz kartice možete ostvariti i dodatne pogodnosti poput nagrada, bodova, putnog osiguranja ili pristupa aerodromskim loungeovima, što svakako poboljšava cijelo iskustvo. Većinu tih pogodnosti možete ostvariti uz Zaba Mastercard kreditnu karticu. Ona je već dobro poznat suputnik svih putoholičara, a ako ste član Zagrebačke banke, u svoju putnu torbu uključite i Zaba Mastercard debitnu karticu. Uz nju možete podijeliti svoje troškove na rate, točnije do 24 rate na prodajnim mjestima. Ako ste previše potrošili na večeru u omiljenom restoranu, u šopingu ili na neki drugi užitak, a niste bili u mogućnosti podijeliti transakciju na rate prilikom plaćanja, na raspolaganju vam je m-zaba preko koje možete naknadno podijeliti jednokratnu transakciju od 30 do 300 eura na do tri rate putem m-zabe, uz naknadu od 1,32 EUR po rati. Za sve strastvene putoholičare osmišljen je Superior paket Zagrebačke banke uz koji imate na raspolaganju i osiguranje od otkaza putovanja do 2.000 EUR, putno zdravstveno osiguranje do 30.000 EUR i stomatološku skrb do 500 EUR, kao i osiguranje hitnog medicinskog prijevoza uslijed hitnog slučaja na putovanju.
Koliko god to pojednostavljeno zvučalo, kartice olakšaju cijelo iskustvo i omogućavaju da se usredotočite na važnije stvari – poput biranja najboljih restorana, najfinijih pekarnica ili najzanimljivijih muzeja.
Sadržaj je napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom Zagrebačka banka po najvišim profesionalnim standardima.