U zaleđu Novog Vinodolskog, u Krmpotama blizu sela Omar, nalaze se Nebeski labirinti, kamene formacije između land arta i kozmologije, koje će jednako zadiviti one u potrazi za meditativnim mirom i šetače rekreativce željne lijepih pogleda.
Do Nebeskih labirinata stiže se dobrom asfaltiranom cestom s jasnim putokazima, a na uređenom šljunčanom parkiralištu, 800 metara iznad mora, kreće se u ovu nebesku avanturu – šetnicom dugom nešto manje od jednog kilometra.
Deset labirinata - devet "nebeskih" u užem smislu i jedan "nadlabirtint", Ganešin – napravljeni su 2012. godine, ali izgledaju kao da su ovdje bili od pradavnih vremena. Sve ih više posjećuju turisti i avanturisti, šetači i biciklisti, planinari, entuzijasti i svi oni koji su počeli otkrivati ljepote ovog kraja, njegove vidikovce i staze pune spokoja i ljepote.
Svaki od labirinata povezan je s jednim od planeta Sunčevog sustava, uključujući i izbačeni Pluton. Ovozemaljska su im imena: Labirint ljubavi i stvaralaštva, Labirint slobode, Labirint preobrazbe, Labirint života, Labirint osjećaja, Labirint moći, Labirint energije, Labirint povezanosti i Labirint mudrosti. Ganešov labirint, labirint punine i cjelovitosti, zadnji idete li po redu, oduševit će vas pogledom na čitav Kvarner.
Uz svaki labirint postavljena je ploča s inspirativnom porukom, a i ako vas ne zanimaju astronomija i duhovnost, neće vas zaobići osjećaj mira i povezanosti s prirodom. U njima se nećete izgubiti (možda se hoćete pronaći), a 1258 kamena koji im tvore oblik svakome će ispričati neku drugu priču.
Nebeski labirinti dio su veće rute, duge oko 7 kilometara, koja počinje u Luci Krmpotskoj i prolazi kroz Omar, a završava na Velikoj Svibi i njezinih 848 metara nadmorske visine. Osim labirinata, posebno je atraktivna Staklena kapelica uz koju ova ruta prolazi.
Izbrojite ponovo: Jeste li znali koliko ima oceana na Zemlji?