Galerija
Grad poznat po temperamentu, glazbi i slavnoj pizzi skriva u svojoj utrobi labirint drevnih hodnika i akvadukata koji svjedoče o tisućljećima ljudske domišljatosti, opstanka i svakodnevnog života.
Prije nego što sam stigao u Napulj, nisam previše planirao što ću razgledati. Vjerovao sam da je Napulj jedan od onih gradova koji se otkrivaju spontano – ulicu po ulicu, trg po trg, miris po miris, i pokazalo se da sam bio u pravu. I baš zahvaljujući tom nedostatku plana, sasvim slučajno sam završio ispod površine grada, u njegovom podzemlju, gdje me dočekala jedna od najupečatljivijih tura koje sam doživio u Italiji.
Riječ je o Napoli Sotterranea, drevnom podzemnom sustavu hodnika, cisterni i akvadukata koji se proteže ispod povijesnog središta grada. Iako nismo unaprijed kupili ulaznice, bez problema smo ušli, tura se brzo formirala, a birati se moglo između vođenog obilaska na engleskom i talijanskom jeziku. Ugodno iznenađeni organiziranošću i atmosferom, krenuli smo u doslovno i metaforički najdublje slojeve napuljske povijesti.
Stara skloništa
Podzemni kompleks nastajao je tisućljećima. Sve počinje još u 4. stoljeću prije Krista, kada su Grci započeli iskapanje podzemnih prolaza kako bi vadili tuf – meki vulkanski kamen koji se koristio za gradnju kuća i gradskih zidina. Kroz stoljeća, ti su prolazi prošireni i pretvoreni u sustav akvadukata koji su Rimljani koristili za opskrbu grada vodom. Voda se kroz njih slijevala s obronaka Vezuva sve do fontana i domova u Napulju, a cijeli sustav je, uz manje prekide, bio u funkciji čak 23 stoljeća.
No, podzemlje nije služilo samo kao vodovod. Tijekom Drugog svjetskog rata, u doba bombardiranja grada, hodnici su pretvoreni u skloništa. Unutra se i danas mogu vidjeti tragovi i svjedočanstva tisuća građana koji su se ovdje skrivali od bombi. Atmosfera je gotovo nadrealna, u hodnicima dugim i do 200 metara, s visinom od desetak metara, čovjek se osjeća poput kapljice u moru povijesti.
Poseban dio ture posvećen je eksperimentu koji su proveli znanstvenici, vrtu imena Hypogeum Gardens. Iskoristili su jednu od manjih komora kako bi testirali mogućnosti uzgoja biljaka pod umjetnim svjetlom u potpuno zatvorenim, podzemnim uvjetima. Uspjeli su uzgojiti nekoliko vrsta biljaka koristeći LED svjetla i prirodnu vlažnost prostora, što je otvorilo zanimljive perspektive za buduće održive urbane farme, pa čak i potencijalne svemirske misije.
Stanovnik prošlosti
Šetnja podzemljem vodi posjetitelje kroz uske prolaze (ne preporučuje se osobama s ozbiljnom klaustrofobijom), velike cisterne u kojima se nekada skupljala voda, ali i manje komore s eksponatima i fotografijama iz različitih razdoblja napuljske povijesti. Jedan od najdojmljivijih trenutaka je kada uđete u dio tunela gdje je potpuni mrak, a vodič vas moli da upalite svijetlo na mobitelu, kako bi vidjeli gdje hodate. Na trenutak postajete stanovnik nekog starog vremena, svjestan koliko je ovaj podzemni svijet uvijek bio ključan za preživljavanje grada iznad.
Izroniti iz ovog kamenog labirinta natrag na napuljsko sunce trenutak je kojem se nismo baš veselili, pogotovo jer su temperature u podzemlju daleko niže od onih vani. Nakon razgleda akvadukta, tura se nastavila u 200 metara udaljenom lokalitetu gdje imate prilike istražiti ostatke starog amfiteatra koji se nalazi duboko ispod površine današnjeg grada. Spektakularan osjećaj, ali i podsjetnik koliko povijesti može biti skriveno ispod naših nogu, čekajući da je otkrijemo. Iako od amfiteatra nije ostalo puno, tek samo neki manji dijelovi koji nas podsjećaju na prošlost grada, zanimljivo je stajati u prostoru nekadašnjeg amfiteatra iznad kojeg i dan danas ljudi žive.
Za one koji žele doživjeti Napulj na način koji nadilazi uobičajene rute do pizzerija i muzeja, posjet Napoli Sotterranea je obavezna stanica. Obilazak traje oko sat i pol, dovoljno da vas potpuno uvuče u priču, a da vas ne iscrpi. Ulaznice nije nužno kupiti unaprijed, što je rijetkost u popularnim turističkim destinacijama. Isplati se ostaviti malo spontanosti za ovu podzemnu avanturu, možda vas baš zato iznenadi jednako ugodno kao i nas.
Jedinstveni u svijetu: Hrvati koji su zapisani u Guinnessovoj knjizi rekorda