Galerija
Ondje stoljećima žive uspomene kroz djelomično očuvane kuće i uličice. Mjestom dominira crkva sv. Teodora izgrađena 1882. godine, gdje nije neuobičajeno vidjeti jutarnje vježbače u izlazak sunca. Malo Grablje povremeno oživi i za koncerata ili događanja, baš na platou pred crkvom, koji je oduvijek mjesto susreta. Otamo puca pogled na selo i okolna brda, vrtove ograđene suhozidom.
Ime mjesta prvi put je zapisano 1538. godine, a na austrijskoj katastarskoj mapi zabilježeno je 1934. godine. Zbog izoliranog položaja zadržalo je izvornu prostornu organizaciju iz 19. stoljeća, pa je šetnja grubim kamenim blokovima koji čine uličice poput vremenskog stroja u prošlost.
Kada sunce zamijeni mjesečeva lopta selo duhova navlači tajanstveno ruho, a jedno od mjesta na kojima je najljepše promatrati noćno nebo je jedini restoran u selu, smješten u nekadašnjoj obiteljskoj kući obitelji Tudor.
Stari Komin restoran je s milijun zvjezdica, daleko dragocjenijih od Michelinovih. Tamo se jedu hobotnica i janjetina ispod peke, najbolje uz domaće vino. Otkako je New York Times svojedobno objavio priču o Storom Kominu, Amerikanci i turisti iz cijelog svijeta dolaze uvjeriti se na svoja osjetila je li to gotovo zaboravljeno mjesto vrijedno pozornosti.
Svake godine na dan Sv. Tudora Hvarani se okupljaju oko crkve. Krenete li u brdo, stići ćete do Velog Grablja, gdje se može sresti pokoji turist u bijegu od ljetne gužve. Zagriženi hodači iz Malog Grablja zapute se pješice i do Brusja. U svakom slučaju, odvede li vas put u ovaj kutak sunčanog otoka odvojite neko vrijeme za uživanje u svim osjetilima, a do tada prošećite kroz nšu galeriju.
Viške sestre: Dvije čarobno tirkizne uvale zbog kojih se vrijedi pomučiti