Na otprilike sat vremena vožnje jugoistočno od Zagreba dočekat će vas Park prirode Lonjsko polje – jedinstveni močvarni prostor koji je zbog raskoši biljnih i životinjskih vrsta te specifične arhitekture drvenih posavskih kuća proglašen 1990. godine parkom prirode.

Poplavne šume pokrivaju više od polovice površine Lonjskoga polja. Livade, koje su nastale krčenjem šuma, koriste se za ispašu stoke. Tu zajedno borave izvorne i rijetke pasmine koje su se prilagodile teškim uvjetima preživljavanja na otvorenome: posavski konj, hrvatski hladnokrvnjak, podolsko govedo, turopoljska svinja, posavska guska

Ukrasi dimnjaka 

Uz obale rijeke Save, Lonje, Ilove, Pakre i brojnih potočića dom je pronašlo više od 250 vrsta ptica, a mnoge od njih se upravo tamo i gnijezde. Posjetite li taj kraj sresti možete rode, čaplje, orlove, kosce i vrance. Neka vas ne čude ljupki ukrasi na dimnjacima i rasvjetnim stupovima – gnijezda u koja se njihovi graditelji neumorno vraćaju.

U ovo doba još poprilično uspavano, Lonjsko polje se budi u kasno proljeće, kada zove na istraživanje biciklom i u šetnji, a osim uživanja u netaknutoj prirodi svratiti možete i na lekcije iz povijesti, kulture, gastronomije… od Siska preko Brezovice do Čigoča, Mužilovičice pa do Krapja i Jasenovca. No neki dijelovi Parka posebni su upravo krajem veljače.

Krapje - 7 Krapje - 7 (Foto: Tamara Josić)

Selo šarana

Ovoga puta ćemo zastati u Krapju, selu koje ime duguje šaranu – ribi koja je othranjivala lokalno stanovništvo.

"Krapje je mirno selo smješteno uz rijeku Savu, u srcu Posavine, jedno od najljepših primjera očuvane kulturne baštine u Hrvatskoj. Iako je naselje malo i mirno, njegova baština ima izuzetnu vrijednost jer svjedoči o životu i običajima ovoga kraja kroz stoljeća. Krapje je prepoznatljivo po svojim tradicijskim kućama, te bogatoj baštini, arhitekturi, običajima i narodnim nošnjama koje se čuvaju i prenose na nove generacije", otkrivaju u Parku prirode Lonjsko polje. 

Vidjet ćete ondje nanizane čardake koji su Krapju osigurali titulu spomenika seoske graditeljske baštine 1995. godine, koji se obilježava 23. rujna.

"Ovo pitoreskno selo specifično je po očuvanim tradicijskim kućama i građevinskim stilovima koji čine prepoznatljiv vizualni identitet naselja. Drvene kuće nose pečat tradicijskog graditeljstva Posavine. Drvene kuće simboliziraju jednostavan ali funkcionalan način života koji je bio usklađen s prirodnim resursima kraja. U samom naselju mogu se vidjeti i gospodarske zgrade koje svjedoče o tradicionalnom poljoprivrednom životu, a posebno o stočarstvu koji je bio oslonac gospodarstva mještana", dodaju u Parku. 

Kuće se u Lonjskom polju od davnine grade na podignutim temeljima. Stanuje se na katu koji je siguran od poplava. Kuće su drvene, građene od hrastovine – jer hrast lužnjak izvrsno podnosi vlagu. Zidovi su premazani ilovačom pomiješanom s vodom i pijeskom, a podovi od zemlje žutulje. Krovovi su pak od drvene šindre. Iako brojne kuće tek služe kao uspomena na življe doba, prije nego što se većina stanovnika odselila one i dalje ističu posebnosti suživota s prirodom.

"Rijeka Sava koja prolazi uz Krapje oblikovala je ne samo svakodnevni život mještana, već i ekološki identitet kraja, a samo Lonjsko polje – zaštićeni ekosustav, čini Krapje jedinstvenim spojem prirodne i kulturne baštine. Park prirode Lonjsko polje je dom brojnim vrstama ptica, riba i drugih životinja, a specifičnost vlažnog staništa i šuma važan je za očuvanje biološke raznolikosti.

Mještani Krapja od davnina su bili povezani s ovim područjem, prakticirajući ribolov, stočarstvo i poljoprivredu na način koji je u skladu s okolišem, čime su oblikovali tradicionalan način života. Krapje je danas prepoznatljivo selo u Parku prirode Lonjsko polje koji nosi titulu sela graditeljske baštine, a njegove livade i šumske površine predstavljaju važno prirodno i kulturno bogatstvo", kažu u Parku prirode Lonjsko polje.  

Krapje - 6 Krapje - 6 (Foto: Tamara Josić)

Ptice sa žlicom 

Ljubiteljima ptica Krapje je osobito zanimljivo početkom ožujka kada se u selo vraćaju čaplje žličarke u velikim kolonijama. Zahvaljujući njima, još je 1963. pokraj Krapja, uz selo Drenov Bok osnovan najstariji hrvatski ornitološki rezervat Krapje đol. Oni koji požele istražiti taj kraj dalekozorom mogu se javiti u posjetiteljske centre Parka. Tamo će dobiti upute na koji način promatrati ptice, a pri tome im može pomoći i džepni vodič Ptice Hrvatske i Europe dostupan u Parku.

Posjetiteljski centar Krapje, smješten je u dvorištu obnovljene posavske drvene prizemnice otvoren je cijele godine. Ondje možete doznati sve što vas zanima o Krapju i Parku prirode Lonjsko polje. U sklopu edukacijskog centra nalaze se i mali galerijski prostor te suvenirnica u kojoj ćete osim suvenira naći i tiskana izdanja o Parku te stručnu literaturu. Poželite li, ondje možete unajmiti bicikl i kanu ili pak pješice krenuti Stazom graničara. Za najavljene skupine posjetitelja održavaju se edukativni programi Krapje – selo graditeljske baštine, Posavski konj i Žličarka – ptica sa žlicom.

"Park prirode Lonjsko polje nudi posjetiteljima mogućnost istraživanja prirodnog bogatstva plovidbom čamcima na solarni pogon ili vožnjom biciklima, no i istraživanje etno kuće koja je vrijedan dragulj sjećanja na nekadašnja vremena. Krapje je također poznato po svojoj etno baštini, folkloru, narodnim nošnjama i pjesmama. Plesovi i narodne igre koje su se prenosile generacijama govore o bogatstvu kulturne baštine, a temelje se na životu u skladu s prirodom.

Etno kuća (zbirka) u Krapju nudi posjetiteljima uvid u svakodnevni život, običaje i tradicije Krapja, a sastoji se od predmeta koji su korišteni u domaćinstvu, poljoprivredi te svakodnevnom životu gdje posjetitelji mogu oživjeti autentičnu atmosferu života a selu i života u starim drvenim kućama", dodaju u Parku, o kojem više možete doznati ovdje. 

Nema joj ravne: Osam genijalnih razloga za zimski izlet u Požeško-slavonsku županiju Muzej bećarca - 3 Slavonski banovac Požeška kuća +8 Kuća Panonskog mora