Posjetiti Málagu i ne obići njezinu veličanstvenu katedralu bio bi pravi grijeh – iako, iskreno, nisam očekivao ovako impresivno zdanje u gradu poznatom po moru, suncu i opuštenom španjolskom ritmu.

Malaška katedrala ili "La Manquita" (Jednoruka dama), kako je nazivaju zbog nedovršenog južnog tornja, jedno je od onih mjesta koja vas ostavljaju bez daha. Sa svojom masivnom strukturom, smještena na prostranom trgu, katedrala se čini kao pravi arhitektonski biser koji jednostavno dominira centrom grada.

Stoljetni projekt s mnogim pričama

Naš vodič José bio je pun priča iz prošlosti ove spektakularne građevine, čija je gradnja trajala skoro 250 godina – započela je davne 1528., a trajala sve do 1782. godine. Katedrala je građena na temeljima srednjovjekovnih maurskih zidina, koje su nekoć omeđivale ovaj dio grada. Šetajući se ispred katedrale, mogao sam zamisliti sve te promjene tijekom stoljeća: rimske utvrde, maurske zidove, pa sve do renesansne arhitekture koja danas definira ovu predivnu građevinu.

Jedan od zanimljivijih detalja koji mi je José spomenuo odnosi se na završetak gradnje, ili bolje rečeno – njegov izostanak. Južni toranj nikada nije dovršen, a razlog za to bio je pomalo iznenađujući. Naime, novac prikupljen porezom na brodove koji su uplovljavali u Málagu (po kilogramima tereta) bio je usmjeren na pomoć kolonijama koje su se borile za neovisnost od Velike Britanije – onima koje će kasnije postati Sjedinjene Američke Države! Na dnu tornja nalazi se čak i ploča koja obilježava taj povijesni trenutak.

Renesansna unutrašnjost, barokna fasada

Katedrala je uglavnom u renesansnom stilu, no njezina fasada iznenađuje baroknim stilom – dvokatna konstrukcija s tri luka i mramornim stupovima, dok iznad centralnog ulaza dominira medaljon s prikazom Navještenja. Lijeva i desna vrata imaju reljefe sa svecima zaštitnicima Málage, svetim Ciriakom i svetom Paulom, čime se još jednom slavi povijest i vjerski identitet grada. Sjeverni toranj uzdiže se 84 metra, što  katedralu čini drugom najvišom u Andaluziji, odmah nakon slavne seviljske Giralde. Prošetati se trgom ispred katedrale i vidjeti kako taj visoki toranj dominira nebom iznad Málage doista je jedinstven osjećaj.

U unutrašnjosti katedrale čeka vas prava riznica umjetničkih djela koja nadilaze svaku očekivanu ljepotu. Zaputite li se do kapele svete Barbare, pronaći ćete gotički oltar, dok se u kapeli svete Francesce nalaze veličanstveni grobovi iz 16. stoljeća. Katedrala također ima neoklasični oltar u kapeli Utjelovljenja, djelo slavnog kipara Juana de Villanueve. Iznimno je dojmljiva i slika "Odrubljivanje glave svetom Pavlu", koju je Enrique Simonet naslikao 1887. godine tijekom svog boravka u Rimu.

Sama katedrala prošla je brojne restauracije, uključujući najnovije radove 2023. godine, kada su obnovljene kripte i grobnice grofa i grofice od Buenaviste te grofa i grofice Villalcazar de Sirge. Spoj povijesti, vjere i umjetnosti stvara zaista posebno iskustvo za sve posjetitelje.

Doživljaj jedinstvene veličine

Stojeći ispred malaške katedrale, osjećao sam se kao da promatram dio povijesti koji odolijeva vremenu. Prostrani trg ispred zdanja daje joj prostor koji naglašava njezinu veličinu i ljepotu, omogućujući posjetiteljima da u potpunosti upiju sve detalje fasade i veličanstvenih tornjeva. Preporučio bih svima da, bez obzira na to jesu li ljubitelji povijesti ili ne, posvete nekoliko trenutaka predivnoj građevini koja utjelovljuje duh Andaluzije i priče iz prošlosti koje jednostavno morate doživjeti.

Uzmite kavu za van, sjednite na stepenice ispred katedrale i jednostavno uživajte u atmosferi.

Tako mala, a tako šarena: 10 zanimljivosti koje treba znati i doživjeti u Ljubljani Hostel Celica, Ljubljana - 4 Ljubljana - 9 Ljubljana - 1 +5 Metelkova mesto

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju