Nešto više od dva sata vožnje od Istanbula smjestila se Bursa, grad u kojem se nalazi 2500 metara visoka planina Uludag – omiljena zimska destinacija. Ljubitelji grčke mitologije poznaju je kao Olimp, planinu na kojoj su živjeli bogovi. Osim 28 kilometara staza skijaše i snowboardere, Uludag je omiljen i zbog drugih zimskih aktivnosti, poput klizanja.
U blizini je i jezero Uluabat, poznato po svojoj ljepoti na kojem ćete pronaći tradicionalna sela, karavansku gostionicu Puta svile (Issız Han) u blizini sela Uluabat, ptičji centar u Eskikaraağaçu i neka važna arheološka nalazišta, uključujući neolitsko naselje u Aktopraklıku, koje datira iz 6. stoljeća prije Krista za koje se vjeruje se da je jedno od najranijih poljoprivrednih područja u sjeverozapadnoj Anatoliji. Na nekima od otoka na jezeru i dalje se mogu vidjeti ruševine iz bizantskog razdoblja. Najznačajnije su ruševine samostana sv. Konstantina na otoku Nailbey.
Obavezna stanica ptica
Jezero Uluabat proglašeno je "živim jezerom" i priznato je međunarodnom konvencijom o močvarama od međunarodne važnosti jer se nalazi na ključnoj europskoj ruti migracija ptica močvarica i tijekom cijele godine vrvi pticama selicama. Pelikani, patke, rode, ibisi, čaplje i čigre samo su neke od ptica kojima je Uluabat obavezna stanica. Međutim, ptice nisu jedini divlji stanovnici jezera Uluabat. U jezeru živi i više od dvadeset vrsta slatkovodne ribe, uključujući šarana, štuku, soma, klena i haringe, koji se prodaju na tržnicama u Gölyazı i drugim selima uz jezero.
Gölyazı - 1 (Foto: Getty Images)
Najljepše mjesto na jezeru
Gölyazı, starogrčko naselje koje datira iz rimskog doba, nekoć poznato kao Apolyont jedno je od najljepših mjesta na jezeru. Ondje se može osjetiti duh prošlih vremena zahvaljujući arhitekturi, drevnim uličicama, ali i starim običajima koji se ondje njeguju – poput tradicije pletenja mreža za ribolov. U Gölyazıju možete vidjeti tragove antičkog doba, kao i ostavštinu iz rimskog, bizantskog i osmanskog perioda.
Legenda o poluotoku
Prema legendi, taj kraj svoj izgled duguje srdžbi kraljeva i nesretnoj ljubavi. Princ iz susjednog kraljevstva zaljubio se u kćer vladara tog kraja, ali ona ga nije htjela. Princezin otac, kralj Apolonije sakrio ju je u palaču na obali jezera i razljutio prinčevog oca koji je zbog toga promijenio tok današnje rijeke Mustafakemalpaşa i poplavio taj kraj. Palača u kojoj se skrivala kraljeva kći ostala je čitava, a prema legendi tako je nastao i poluotok Gölyazı.
Balkanske cijene, mediteranska ljepota: Predivni grad koji osvaja na prvi, ali i drugi pogled +1