Monte Viso u Kotijskim Alpama danas uglavnom privlači planinare i alpiniste željne svježeg zraka i širokih alpskih pogleda koji se pružaju s njegova gotovo četiri tisuće metara visokog vrha, ali u prošlosti prolaznici koju su se ovuda motali imali su posve drugačije namjere.

Najveća je gužva bila na 2950 metara visokom prijevoju Colle delle Traversette, kuda su prolazile trgovačke rute između Italije i Francuske, odnosno u vrijeme renesanse markgrofovije Saluzzo s talijanske strane i Dauphiné u Provansi. Osim teških uvjeta zimi, najveći je problem bilo to što je prijevoj bio pod kontrolom zajedničkog neprijatelja – Savojaca.

Zato je markiz Saluzzo došao na ideju izgradnje alternativne trgovačke rute, i to – kroz stijenu. Pertuis du Mont-Viso, koji su na talijanskom prozvali i "rupom na licu" ili Buco di Viso, prokopan je 1479. godine bio je prvi je tunel Alpama i jedan je od najstarijih europskih tunela namijenjen isključivo prometu.

Buco di Viso probijen je na visini od 2880 metara, na mjestu gdje počinje najstrmiji i najopasniji dio uspona, i bio je u svoje doba pravo građevinsko čudo. Bio je dug 100 metara (danas je za četvrtinu kraći jer je planina nastavila živjeti svojim životom), visok u prosjeku dva metra, a širok – točno toliko da može proći natovarena mazga.

Trgovina na novoj ruti odmah je procvala, a kako je jedan od najvažnijih proizvoda bila sol koja se vadila u delti Rhone, nova je ruta postala Put soli. Sol dakako nije bila jedina roba koja je ovuda putovala, bili su to i konoplja, lan, ulje i sve ostalo proizvedeno u dvjema susjednim regijama. Tunel je imao i stratešku važnost u više bitaka, a koristile su ga vojske Karla VIII., Luja XII. i Franje I.

Ali već 1588. godine, markgrofovija Saluzzo pripojena je Savoji-Pijemontu i Karlo Emanuel I. Savojski zatvorio je tunel kako ne bi ugrozio promet dolinama Moncenisio i Monginevro koji mu je donosio puno koristi u nametima.

Tunel je ponovno otvoren početkom 20. stoljeća nastojanjem Talijanskog alpskog kluba iz Torina, a od onda je nekoliko puta ojačavan i uređivan, zadnji put 2014. Buco di viso danas povezuje sela Crissolo u talijanskoj pokrajini Cuneo i Ristolas u francuskom departmanu Hautes-Alpes.

Dio je popularne regionalne planinarske staze, a do njega se stiže samo pješke. S talijanske strane za najmanje tri sata, a od najbližeg planinarskog doma s francuske strane udaljen je dva sata hoda. Put do tunela Monte Viso počinje kod Pian del Re, mjesta na kojem izvire rijeka Po, na oko 2020 metara nadmorske visine i vodi planinarskom stazom V16.

Ulaz je lakši s talijanske strane, dok je s francuske gotovo zatrpan kamenim gromadama. Prohodan je isključivo ljeti, a posjetiteljima se preporučuje da u osobnoj opremi imaju svjetiljku i kacigu jer se svod mjestimično spušta na visinu od 1,70 metara, a na jednom mjestu i na 1,40. Posjet tunelu Buco di Viso ne naplaćuje se.

  Nebeski labirinti: Čudesna šetnja iznad Novog Vinodolskog koja će vas nahraniti divnim pogledima i mirom Nebeski labirinti kod Novog Vinodolskog - 6 Nebeski labirinti kod Novog Vinodolskog - 5 Nebeski labirinti kod Novog Vinodolskog - 4 +2 Nebeski labirinti kod Novog Vinodolskog - 3