"Nakon dana odmora, nastavljamo dalje prema Yabreenu, cilju od kojeg nas dijeli još pola puta, oko 300 km. Oni koji su prisustvovali kraćoj etapi putovanja već su se vratili svojim domovima dok ostatak karavane ide dalje", napisao je Goran Blažević na svojoj Facebook stranici.
Nakon što je 2017. godine prehodao 3300 km od Jordana do Hrvatske, a svega godinu dana poslije 1100 km oko japanskog otoka Shikoku, početkom 2019. Goran Blažević se upustio u novu hodačku pustolovinu.
Između velikog broja kandidata iz cijelog svijeta organizacija Camel Club, koju je osnovala saudijska kraljevska obitelj, odabrala je Gorana za člana najveće hodačke karavane u jednoj od najvećih pješčanih pustinja svijeta, Rub' al Khali poznatoj još i pod imenom Empty Quarter (Prazni prostor), koja se nalazi na Arapskom poluotoku.
Zajedno s ostalim pomno odabranim pustolovima sa svih strana svijeta u mjesec dana pokušat će prijeći 600 kilometara praktički neistraženog pustinjskog prostora.
"Zašto zapravo putujem? Zbog nekog zapakiranog projekta? Znam da sam nekoć putovao radi sebe. Ali što je od toga ostalo? Pitao sam se je li najbolje odustati i kroz neke druge oblike tražiti povratak sebi. I kad sam konačno pustio sve misli, planove, očekivanja i pritisak, kad sam sve to otpuhnuo.
Put se ponovno pokazao. Došao je potpuno neplanirano. Svemir je opet otvorio vrata i pozvao me unutra, u prostor iskrenih snova. Danas krećem za Saudijsku Arabiju. Još ne vjerujem da idem prema svojoj devi, koja će me voditi u novu priču. Ovaj je put dug "samo" 600 kilometara. Još je nestvarno saznanje da me za nekoliko dana očekuje 26 dana tišine, i to kroz jedno od najvećih pustinjskih područja na svijetu", najavio je Goran u veljači putovanje koje se već zahuktava.
Pustinja je duga oko 1.000 km i oko 500 km široka i potpuno je nenastanjena. Ljetne temperature koje se Rub' al Khaliju penju i do 55°C te pješčane dine koje dosežu preko 330 metara visine, čine Rub 'al Kali jednim od najsurovijih mjesta na Zemlji.
Goran Blazevic 4km/h (Foto: Rakayib)
Pomoć u prelasku tog zahtjevnog terena svim sudionicima pružit će deve i autohtono stanovništvo. U prvih nekoliko dana svi su sudionici trebali naučiti jahati. Riječ je o najvećoj karavani deva u posljednjih sto godina, o ekstremnom terenu koji izazov čini još većim te jednom od prvih ulazaka u zemlju inače zatvorenu turistima.
Osim pustolovine, Blažević je dobio priliku biti jedan od prvih stranaca koji u zemlju ulazi preko turističke vize. Saudijska Arabija trenutačno provodi projekt putem kojeg namjerava otvoriti svoje granice stranim posjetiteljima 2020. godine, a njegov ulazak u zemlju prije tog roka predstavlja mogućnost da se zemlja predstavi prije posjeta velikog broja turista i promjena koje oni donose.
Goranovo sudjelovanje u karavani može se pratiti na njegovoj Facebook stranici Goran Blazevic 4 km/h.
Goran Blažević se rodio u Sloveniji, a živi nedaleko od Umaga. Njegova hodačka priča započinje u ranim dvadesetima i planinarenjem po hrvatskim planinama Velebit i Ćićarija. 2010. godine odlazi na Camino de Santiago i sreće prve hodače koji su se upustili u duga putovanja pješice daleko od označenih ruta. 2011. je prehodao svoju regiju, Istru, prateći Istarski planinarski put.
Spavajući u kućama ljudi po putu uvjerio se da neko područje najbolje možemo upoznati ako ga prelazimo pješice. 2012. godine, s budžetom dovoljnim samo za hranu, kreće iz Hrvatske prema Rimu. 2016. opet se vraća Caminu te hodajući od Porta do Fisterre (Camino Portugues) donosi konačnu odluku o hodanju prema Jeruzalemu.
U želji da hodanje bude ujedno i solidarna akcija u cilju usmjeravanja pažnje na humanitarnu krizu oko izbjeglica, odlučuje hodati u suprotnom smjeru, prema svojoj kući. Hodanje je započelo u Jordanu. Prolazeći kroz pustinju stiže do Jeruzalema odakle nastavlja do Tel Aviva, preko Cipra, Turske, Grčke, Makedonije, Albanije, Crne Gore, BiH sve do Hrvatske.
Nakon što je stigao do cilja napisao je knjigu o tom iskustvu, putopis „Svilim, 3300 kilometara pješice po izbjegličkoj ruti.“ Za svoj je poduhvat osvojio dvije Nagrade Dijana Klarić na Festivalu putnika u Šibeniku, za Najbolji projekt i Putnika godine.
Ne dolazite tu u japankama! Talijani za krivu obuću naplaćuju kazne i do 18.500 kuna +0