Galerija
"James Joyce i tajna pulske Arene", nova trojezična slikovnica Igora Jurilja premijerno predstavljena na 14. Festivalu Bloomsdayu Croatia, radi upravo to. Ne ponavlja fraze iz udžbenika. Ne slavi Joycea zbog kulta. Umjesto toga, prikazuje ga kao izgubljenog mačka u zimskome gradu — šarmantnog lutalicu bez doma, bez novca, bez smjera. I to iz pera ilustratora i autora Igora Jurilja, čije ime već poznajete, iako možda nesvjesno.
Jurilj je autor uspješne slikovnice o Baby Lasagni, “Baby Lasagna i mačak Stipe – veliko prijateljstvo”, kao i ilustrator elegantno oblikovane knjige o Luki Sorkočeviću, koju potpisuje pokojni akademik Luko Paljetak. Njegove ilustracije surađuju s tekstom onako kako bi bas gitara dopunjavala pjesmu – što zna i Parni valjak, kao i niz hrvatskih glazbenika s kojima je surađivao proteklih godina. A prepoznao ga je i Elton John, što nije podatak za prelistavanje, ali znak da njegov crtež ima domet koji nadilazi lokalne granice.
U slikovnici o Joyceu Pula nije klasična kulisa. Služi mu kao scena, partner, emocija. Nije bio njezin fan, ali odavde je počela njegova putnička odiseja Europom. Grad s Arenom, morem i melankolijom postaje zrcalo samom Joyceu – mladom Ircu koji ondje među stranom vojskom i pod niskim zimskim oblacima piše prve skice za Dubliners i Portret umjetnika u mladosti. Slikovnica oživljava taj trenutak između ničega i nečega – trenutak kad pisac još nije pisac, ali već nosi priče u praznim džepovima.
I sve to u formi knjige za djecu – i odrasle koji nisu izgubili osjetljivost za nijansu, za priču, za lutanje i traženje sebe na odabranom putovanju. I to doslovnom putovanju, s koferima u rukama. Prikazan kao mačji Joyce, lik u slikovnici traži pripadnost, identitet i inspiraciju. Nailazi na mitološkog čuvara pulske Arene – Orka – i ulazi u fantastični prostor između legende i povijesti gdje se rađa književnost.
Trojezična (hrvatski, engleski, talijanski), brižno uređena, toplo ilustrirana i bez ijednog didaktičkog viška, slikovnica je most između velikog Joycea i malog čitatelja. Ili velikog čitatelja koji još pamti što znači čitati iz čiste znatiželje.
James Joyce i Pula – slavni putnik i slavna destinacija koja ga slavi ondje svakog 16. lipnja uz desetke drugih svjetskih destinacija – napokon su dobili priču koja ih povezuje ne kao činjenica iz vodiča, već kao basnu s dušom. I sve to zahvaljujući autoru koji mačka ne koristi zbog simpatičnosti, već kao univerzalni simbol nezavisnosti, elegancije i traženja – baš poput Joycea, putnika spremnog pisati o mačkama na putovanjima.
(Ne)otkriveni raj na Mediteranu: Skrivena plaža za savršeni odmor na kojoj nema užasnih ljetnih gužvi