Trgovine s tezgom iza koje prodavač kupci dodaje, važe, vadi i mjeri proizvode i namirnice samoposluge su prvo zamijenile u Sjedinjenim Američkim državama, i to u drugom desetljeću 20. stoljeća. Tako je prava samoposluga na svijetu bila Piggly Wiggly u Memphisu koju je 1916. godine otvorio Clarence Saunders.

Samo dvadeset godina kasnije, supermarketi su postali dominantan način prodaje hrane u SAD-u, a sa sobom su donijeli i niz promjena u svakodnevnom životu i industriji jer su samoposluživanja izravno utjecala na razvoj ambalaže i reklame.

Prva europska samoposluga otvorena je dvadeseti i dvije godine nakon prvog Pigglyja Wigglyja, 1938. godine u Njemačkoj. Jugoslavija je naravno bila skeptična prema svemu što dolazi iz kapitalističkoga svijeta, pa je prvo samoposluživanje u bivšoj državi otvoreno tek 17. prosinca 1956. u Ivancu u Hrvatskome zagorju.

Prvo samoposluživanje u bivšoj Jugoslaviji - 5 Prvo samoposluživanje u bivšoj Jugoslaviji - 5 (Foto: Shutterstock)

Ivanečki magazin - IMA

O iskustvima američkih poduzetnika i novom modelu kupovanja slušao je u zagrebačkom Radničkom domu dvije godine prije i Andrija Sever koji je bio na čelu "trgovačkog poduzeća" IMA – Ivanečkog magazina.

Nezadovoljan načinom rada trgovina, gužvama i malim prodajnim kapacitetima, on je sa Stjepanom Putarekom osmislio prvo samoposluživanje u bivšoj Jugoslaviji i Narodni odbor Općine Ivanec da za samoposlugu izdvoji iznos od 580 000 dinara.

U novootvorenu trgovinu prema zapadnom modelu pozivao je veliki natpis "Samoposluživanje". U prostor od sedamdesetak kvadratnih metara ulazilo se na jedna, a izlazilo na druga vrata, a uz sve proizvode, koji su bili uredno izloženi na policama, bila je istaknuta i cijena. Uz policu s kruhom stajalo je i upozorenje koje ni danas ne bi bilo loše istaknuti: "Ne biraj!"

U početku su ljudi bili prilično sumnjičavi prema novom modelu trgovine. Širio se glas da je to policijska zamka za lopove, a pošteni su građani izbjegavali kupovati u samoposluzi da ne bi tko pomislio da su došli krasti. Čak se govorili da se u njoj skriva policijski pas - isti onaj koji je nedavno postao narodi heroj jer je uhvatio kradljivca.

Samoposluživanje u Ivancu spočetka je radilo dvokratno, da bi se već godinu dana nakon otvaranja radno vrijeme produžilo na čitav dan. Iste je godine nabavljena i prva "registar-kasa". Nakon početne skepse, prvo samoposluživanje izazvalo je veliko zanimanje stanovnika čitave bivše države, o Ivanečkom su magazinu pisale novine, a on je postao i ivanečka – turistička atrakcija zbog koje se ciljano dolazilo u Hrvatsko zagorje.

A trgovački talent Andrije Severa ponovno se pokazao nekoliko godina kasnije, kada je 1963. godine otvorio prvu "putujuću samoposlugu", koja je u specijalno uređenom vozilu svakodnevno nudila 200 artikala na devet stajališta 42 kilometra duge dionice u okolici Ivanca.

Saudijske nogometne perverzije: Stadioni na kojima će se igrati Svjetsko prvenstvo 2034. Stadioni na kojima će se igrati Svjetsko nogometno prvenstvo 2034. u Saudijskoj Arabiji - 15 Stadioni na kojima će se igrati Svjetsko nogometno prvenstvo 2034. u Saudijskoj Arabiji - 14 Stadioni na kojima će se igrati Svjetsko nogometno prvenstvo 2034. u Saudijskoj Arabiji - 13 +11 Stadioni na kojima će se igrati Svjetsko nogometno prvenstvo 2034. u Saudijskoj Arabiji - 12

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju