Iako često čujemo da je vrijeme podivljalo, a senzacionalistički napisi posebno pojačavaju taj dojam, nas je zanimalo kada je zapravo zabilježen najjači uragan do sada. Uragani, tajfuni i cikloni najjače su oluje na Zemlji, a oni najrazorniji odlikuju se snagom vjetra većom i od 250 kilometara na sat.
Uragani se "hrane" toplim tropskim morem temperature iznad 26 stupnjeva, pa ih zbog toga najčešće srećemo na sjevernom Atlantiku i istočnom Pacifiku, odnosno na području Sjeverne i srednje Amerike. Bliski rođaci uragana tajfun u zapadnom Pacifiku na jugoistoku Azije, kao i cikloni u Indijskom oceanu.
Veliki uragan 1780. godine
Jedan od najsmrtonosnijih uragana zabilježen je prilično davno – prije gotovo 250 godina, u listopadu 1780. godine. Nemilosrdna je oluja harala istočnim Karipskim morem od 9. do 15. listopada i odnijela je gotovo 30 tisuća života. Uništila je gotovo sve što joj se našlo na putu, iza sebe nije ostavila ništa što je čovjek izgradio, a neiščupana stabla mogla su se prebrojati na prste.
Uragan - 4 (Foto: Shutterstock)
"Veliki uragan" 9. je listopada stigao do Barbadosa, gdje je pretvorio u prah čak i kamene građevine, a preživjeli su očevici prepričavali kako je sa zemlje dizao teške topove i nosio ih po zraku poput suhog lišća. Na Barbadosu je poginulo oko četiri i pol tisuće ljudi, a uragan je nastavio prema sjeveru i sjeverozapadu nesmanjenom snagom. Procjenjuje se da je puhalo brzinom od 320 kilometara na sat.
Uništavao sve pred sobom
Sljedeći je poharao Martinique, gdje je ugasio 9000 života, a na otoku Sint Eustatius ubio je još četiri do pet tisuća ljudi. Putem nije poštedio ni brodove ni mornare britanskih i francuskih snaga koji su zbog Američke revolucije patrolirali u karipskome moru. Pošteđeni nisu ostali ni otoci Saint Lucia, Dominica i Guadeloupe gdje je izbrojano još više od osam tisuća žrtava.
Uragan je prešao i preko Djevičanskih otoka nastavio se iživljavati po Portoriku gdje je nazvan San Calixto. Napokon smanjujući snagu, Veliki uragan stigao je na sjeverni Atlantik, gdje je još malo ludovao na Bermudskim otocima i na Newfoundlandu. Za sobom je ostavio ukupno gotovo 30 tisuća smrtno stradalih i materijalnu štetu od koje su se neki otoci oporavljali desetljećima.
Karibe su u listopadu 1780. pogodila još dva snažna uragana, Solanov uragan i uragan Savanna-la-Mar, čije je divljanje jedna od najgorih katastrofa u povijesti Jamajke. Osim što je to do danas najsmrtonosnija zabilježena sezona uragana na Atlantiku, ona je značila i veliku prekretnicu u povijesti Kariba. S Velikim je uraganom završila faza prosperiteta karipskih otoka i započelo je razdoblje velikog ekonomskog, a time i kulturnog pada.
Turska, sretan ti rođendan: 10 razloga zbog kojih treba posjetiti fascinantnu republiku na dva kontinenta +5