Pušenje u kafićima, okretanje pečenja na ražnju na terasama restorana i neljubaznost trgovaca strancima su neki od najvećih kulturoloških šokova u Hrvatskoj, a što Hrvate čudi u inozemstvu provjerili smo na Instagramu. Najčešći šokovi su vezani za toaletna pitanja, a na jedan od primjera ukazala je Juric657:
"Bacanje korištenog WC papira u koš za smeće na Malti“. Takva praksa je i u Turskoj, kao i u Albaniji gdje papiru nije mjesto u školjci. A da je na drugoj strani svijeta kultura odlaženja u zahod drukčija nego kod nas, pokazuje i ovaj komentar:
"Usred Pekinga čučavac nema vrata na kabini a pregrade su od prozirnog stakla - u javnom WC-u“.
Jedan od kulturoloških šokova putnicima su i beskućnici u Parizu, koji su postavljaju šatore u gradu ili spavaju na madracima na ulici ispred Louvrea. U Australiji pak nije neobično vidjeti nekoga kako u pidžami ide u trgovinu, ili pak šeće gradom u čarapama ili bos.
Lamija se požalila na Španjolce koji ne pričaju engleski pa se zbog toga morala snalaziti kako zna i umije, odnosno pričati rukama i nogama. Žanu su iznenadili sobari u Egiptu umjesto sobarica, a Ivona nije bila oduševljena portugalskim specijalitetom koje spaja svinjetinu i školjke.
Zabranjene napojnice
Kad je riječ o običajima i navikama, svijet je lopta šarena – i ono što je u nekim zemljama uobičajena praksa, kod nas je teško zamisliti. Tako je primjerice u Japanu posve normalno iskoristiti pauzu na poslu za spavanje na klupi u parku, ili za stolom.
Također, iako će u svim zemljama konobari rado prihvatiti napojnice te vam s veseljem i zahvaliti, u Japanu stvari funkcioniraju malo drukčije. Ne samo da je ostavljanje napojnica neuobičajeno već se čak može smatrati i nepristojnim. Tako ćete ponekad i na samom računu naići na napomenu da ostavljanje napojnice nije običaj.
Bicikli imaju prednost
Realno, u Hrvatskoj staze baš i nisu najbolje i ne nalaze se na najboljim mjestima, pa nije čudo što ljudi hodaju pločnikom te i ne kuže da je riječ o stazi za bicikliste. U Nizozemskoj je ta situacija nemoguća jer su staze sjajno označene, a ako vi ipak odlučite hodati po njima, velike su šanse da nagrabusite pod kotačima bicikla.
Pljuvanje iz poštovanja
Iako se pljuvanje smatra izrazito nepristojnim u većini zemalja, kenijski narod Masai ima nešto drukčiji doživljaj toga, s obzirom na to da je pljuvanje ondje znak poštovanja. Tako će članovi plemena pljunuti dlanove prije rukovanja i zatim srdačno pružiti ruku.
Vrući sastanci
Sauna je vrlo značajna stvar kada je riječ o finskoj kulturi. Ona ne služi samo kao mjesto u kojem ćete se opustiti, već kao i mjesto za raspravljanje o poslovnim stvarima ili čak politici. Zapravo, u poslovnom je svijetu uobičajena tradicija da kolege ili poslovni partneri odu zajedno u saunu i razgovaraju u opuštenijem okruženju.
Kazne za hranjenje ptica
Hranjenje prica nije poželjno nigdje, ali nije svugdje kažnjivo, kao na primjer u Singapuru, gdje kazna može biti prilično gadna. Jasno, već vam je otprije poznato da Singapurci prilično revno kažnjavaju, tako da u zemlji ne postoje ni – žvakaće gume.
10 dvorišta za 10 velikih godina: Otkrivena četiri nova i predstavljen bogat program zagrebačkih Dvorišta +1